Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

Πινιέιρος Σκάι-Ολυμπιακός 81-70 (videos)

05/10/2013

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 11 πόντων (81-70) για την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου νικώντας την Πινιέιρος Σκάι στο Μπαρουέρι με 81-70. Κορυφαίος ο Σπανούλης με 18π. και 9 ασίστ.

Στα… έντεκα βήματα από την κούπα
Πολύ κοντά στην κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου είναι ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 81-70 της Πινέιρος Σκάι στο Μπαρουέρι και έχουν σαφές προβάδισμα έναντι των Βραζιλιάνων.

Κορυφαίος ο Σπανούλης με 18 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και 9 ασίστ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Στράτος Περπέρογλου (15π. με 7/7 σουτ), Μπράιαντ Ντάνστον (11π., 12 ριμπ.) και Ματ Λοτζέσκι (10π.). Πάλευε σχεδόν μόνος του ο Σαμέλ Στόλγουορθ με 26 πόντους για τους γηπεδούχους, που είχαν εμμονή με το τρίποντο (10/34).

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή (17:30 ώρα Ελλάδας) και πλέον στον Ολυμπιακό αρκεί να υπερασπιστεί τη διαφορά του πρώτου αγώνα για να κατακτήσει το πρώτο Διηπειρωτικό Κύπελλο στην ιστορία του.

Κυρίαρχος, αλλά «φτωχό» το +4

Ο Βασίλης Σπανούλης όχι απλώς αγωνίστηκε κανονικά, αλλά ξεκίνησε και στην πεντάδα μαζί με Μάντζαρη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντάνστον. Ο Ολυμπιακός είχε εξ αρχής πρόθεση να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του μέσα στο καλάθι και το έκανε. Η τριάδα Περπέρογλου, Ντάνστον και Πρίντεζη «χτύπησε» στην αδυναμία των Βραζιλιάνων, προσφέροντας 12 πόντους μέσα στη ρακέτα έναντι μόλις 4 των γηπεδούχων που έκαναν κατάχρηση του μακρινού σουτ (1/8 τρίποντα στο δεκάλεπτο), αλλά που χάρη στις προσπάθειες του Μπορατσίνι έκλεισαν το δεκάλεπτο μόνο στο -4 (11-15).

Έπεσε στην παγίδα τους

Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν άποντοι για τρία αγωνιστικά λεπτά επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν στον πόντο (14-15). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 5-0 και πρωταγωνιστή τον Πέτγουεϊ, αλλά ήταν κακός αμυντικά και η Πινιέιρος Σκάι αρχικά ισοφάρισε με δύο τρίποντα του Στόλγουορθ και εν συνεχεία πέρασε μπροστά με τέσσερις (26-22) με δύο καλάθια του Σμιθ. Η είσοδος του Μπέγκιτς θωράκισε αμυντικά τους πρωταθλητές Ευρώπης και ο Σλοβένος έκανε δύο εντυπωσιακά καρφώματα βοηθώντας την ομάδα του να ισοφαρίσει (26-26) και με καλάθι του Πρίντεζη στην εκπνοή να κλείσει το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (30-32). Ο Ολυμπιακός είχε μεν 13/19 δίποντα και τον έλεγχο των ριμπάουντ, 18-12, αλλά τα 11 λάθη και η κακή περιφερειακή άμυνα έκαναν το ματς… ντέρμπι.

Πήρε μπρος ο αρχηγός

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Ντάνστον με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Ο αρχηγός των Πειραιωτών μετά από ένα ημίχρονο χωρίς πόντο πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με 11 πόντους και 9 ασίστ. Με διαδοχικούς πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 (36-44) και παρά τις προσπάθειες των Στόλγουορθ, Μπορατσίνι και Ταβερνάρι, που κρατούσαν τους γηπεδούχους όρθιους με μακρινά σουτ, ένα δικό του τρίποντο ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους εννιά (47-56), προτού οι Βραζιλιάνοι κλείσουν το δεκάλεπτο με δύο καλάθια και στο -5 (51-56).

Κράτησε τον έλεγχο

Παρότι η Πινιέιρος Σκάι πλησίασε στους τρεις (53-56) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε. Απάντησε με ένα σερί 6-0 και μόνιμες απειλές τους Σπανούλη και Περπέρογλου (53-62), ενώ παρότι ο Στόλγουορθ αποτελούσε άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των «ερυθρόλευκων» (59-65), τα τρίποντα των Λοτζέσκι και Μάντζαρη έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (61-71) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι πεισματάρηδες Βραζιλιάνοι πλησίασαν ξανά στους πέντε (66-71), αλλά ένα ακόμη… αρχηγικό τρίποντο έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (66-74) και με καταπληκτικό γκολ-φάουλ η διαφορά έφτασε και στο +11 (66-77) στα 40’’ πριν το τέλος. Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι και το φινάλε του ματς.

Δεκάλεπτα: 11-15, 30-32, 51-56, 70-81.

Πινιέιρος Σκάι (Μορτάρι): Μπορατσίνι 11, Σμιθ 19, Σόουζα 2, Στόλγουορθ 26, Ταβερνάρι 12, Ντος Σάντος, Τόιλοϊ, Περέιρα.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Ντάνστον 11, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 15, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 4, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 8, Λοτζέσκι 10, Κατσίβελης, Σλούκας (δεν έπαιξε ο Αγραβάνης).

Στατιστικα των δυο ομαδων

Tα  highlights της αναμετρησης

Δηλωσεις μετα την αναμετρηση

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ: Περιμέναμε ένα ιδιαίτερο και δύσκολο παιχνίδι για τους λόγους που είπε και ο Στράτος. Η διαφορετική ώρα και το ταξίδι έπαιξαν ρόλο, επίσης η έλλειψη πληροφορίας που είχαμε για την Πινέιρος, αλλά και του ιδιόμορφου τρόπου που επιτείθεται. Έτσι, χρειαστήκαμε κάποιο χρόνο για να προσαρμοστούμε στο ματς. Τελικά, εάν δείτε τους αριθμούς που λένε την αλήθεια για σήμερα, είχαμε μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ, περίπου 20 περισσότερα και επίσης είχαμε 10 ασίστ περισσότερες. Αλλά το γεγονός πως κάναμε 20 λάθη είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολήσει. Είναι και δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Φυσιολογικό γιατί δεν είμαστε καιρό όλοι μαζί και ο ένας πρέπει να γνωρίσει το παιχνίδι του άλλου, αλλά παίζει ρόλο και ο αντίπαλος και το πως παίζει άμυνα. Κάθε μέρα που περνάει κάθε εμπειρία μας κάνει καλύτερη ομάδα. Πλέον καλούμαστε να κάνουμε καλή προπόνηση αύριο για να παίξουμε καλά την Κυριακή και να τελειώσουμε αυτό για το οποίο ήρθαμε εδώ. Ήταν πολύ μεγάλη η χαρά που είδαμε τόσο κόσμο στις εξέδρες και μας υποστήριξε. Εκ μέρους της ομάδας θέλουμε να τους πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ. Η Πινέιρος είναι μια ομάδα που διαλέγει να επιτείθεται με πρόσωπο στο καλάθι, βασίζεται αρκετά στους τρεις περιφερειακούς που απειλούν με το σουτ και ταυτόχρονα έχουν δύο πλέι μέικερ που ελέγχουν πολύ καλά το παιχνίδι. Το γεγονός ότι δεν είχαν ψηλούς που μπορούσαν να τελειώσουν φάσεις κοντά στο καλάθι, σίγουρα λειτούργησε πολύ καλά και για εμάς, γιατί όπως είδατε είχαμε πολύ μεγάλο ποσοστό στα σουτ κοντά στο καλάθι. Πάντα κοιτάω το ομαδικό παιχνίδι, ήταν μια ομάδα πολύ καλά προετοιμασμένη, η οποία φαίνεται να έχει δουλέψει ιδιαίτερα το δικό της παιχνίδι και τον ρυθμό.  Το ότι δεν είχαμε πληροφορίες για την Πινέιρος, έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι για εμάς. Κάναμε μεγάλες προσπάθειες να βρούμε πληροφορίες, χωρίς, όμως, ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα, εμείς πρέπει να παίρνουμε πλεονέκτημα από το τι μας δίνει ο αντίπαλος. Εάν λοιπόν είχαμε εκτέλεση κοντά στο καλάθι, εκεί έπρεπε να χτυπήσουμε και αυτό κάναμε.
ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΕΡΠΕΡΟΓΛΟΥ: Σήμερα παίξαμε λίγο απροετοίμαστοι καθώς δεν ήταν εύκολο να βρούμε πολλές πληροφορίες για την Πινέιρος, αλλά είδαμε πως είναι πολύ καλή ομάδα. Κάναμε το παιχνίδι μας, πήραμε τη νίκη και πλέον θέλουμε ακόμη μια νίκη για να πάρουμε το τρόπαιο. Είναι μια διαφορά τα πολλά τρίποντα, δύσκολο να σταματήσεις έναν τέτοιο τρόπο παιχνιδιού αν μια ομάδα βρει ρυθμό. Η Πινέιρος είναι μια ομάδα που παίζει αρκετά σκληρά.