Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

Ομάδα της τέταρτης περιόδου

Ο Ολυμπιακός στα εκτός έδρας παιχνίδια του στην Euroleague, είναι ομάδα της τέταρτης περιόδου, καθώς στα εφτά ματς που έδωσε μακριά από το ΣΕΦ στο TOP-16 επικράτησε στα έξι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ήρθε ισόπαλος μοναχά στην Βαρκελώνη.
Ο Ολυμπιακός στα εφτά εκτός έδρας παιχνίδια που έδωσε φέτος στο TOP-16 της Euroleague, έχει το χαρακτηριστικό πως έπαιξε το καλύτερο του μπάσκετ κυρίως στις τελευταίες περιόδους όλων αυτών των αγώνων.
Συγκεκριμένα οι ερυθρόλευκοι, αν ρίξουμε μία ματιά στα σκορ του στις τέταρτες περιόδους των εκτός έδρας παιχνιδιών του, κέρδισε (έχοντας καλύτερο σκορ) στα έξι ματς, ενώ ήρθε ισόπαλος μόλις σε ένα (18-18) και συγκεκριμένα στον αγώνα του στην Βαρκελώνη.

Όσον αφορά το συνολικό αποτέλεσμα, μάλιστα, ο Ολυμπιακός στο TOP-16 σημείωσε πέντε νίκες μακριά από το ΣΕΦ (σε Τελ Αβίβ, Σιένα, Μόσχα, Κωνστανούπολη εις διπλούν), ενώ έχασε μοναχά στην Ισπανία από τις Κάχα Λαμποράλ και Μπαρτσελόνα.

Δείγμα της μαχητικότητας που δείχνει ο Ολυμπιακός πάντα στην τελευταία περίοδο, αλλά και δείγμα πως η ομάδα παίζει με λιγότερο άγχος μακριά από το ΣΕΦ.