Σάββατο 6 Απριλίου 2013

Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του μαχητικού Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο "Μελίνα Μερκούρη" και έκανε το 1-0 στις νίκες για την ημιτελική σειρά της Α1 βόλεϊ ανδρών. Κορυφαίος του ματς ο Χριστοφιδέλης.
Τη νίκη με 3-1 σετ πήρε ο Ολυμπιακός στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη", όπου την Παρασκευή (5/4) υποδέχθηκε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για το πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων στο πλαίσιο της ημιτελικής σειράς για την Α1 βόλεϊ ανδρών.
Οι ερυθρόλευκοι πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-18, δύσκολα το δεύτερο με 27-25, για να χάσουν το τρίτο με 21-25 από τους φιλοξενούμενους που δεν ήταν διατεθειμένοι να παρατήσουν τα όπλα. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 6-10 αλλά με ένα σερί 10-2 έφτασε στο 16-12, μετά στο 19-14 και στη συνέχεια στο τελικό 25-16 που σήμανε και τη νίκη των Πειραιωτών με 3-1 σετ.

Εξαιρετική απόδοση είχε ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Χριστοφιδέλης και θετική παρουσία είχαν οι Σμαραγδής, Γιορντάνοφ και Ποτόσνικ, ο τελευταίος ειδικά στο τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες θα συγκρουστούν ξανά το Σάββατο (6/4, 20:00, Novasports7) στο "Μελίνα Μερκούρη" και κατόπιν η σειρά θα μεταφερθεί στην Αλεξανδρούπολη.

Τα σετ: 25-18, 27-25, 21-25, 25-17

Ολυμπιακός (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 17 (15/17, 1 μπλοκ, 1 άσος, 77% υπ.), Γιούρισιτς 10 (8/12, 2 μπλοκ), Φιλίποβ 2 (2 άσοι), Κοκκινάκης 8 (7/15, 1 μπλοκ, 52% υπ.), Γιορντάνοφ 22 (19/31, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (10/14, 2 μπλοκ, 1 άσος), Στεφάνου (λ. - 77% υπ., 69% άριστες) / Μαρούλης, Ποτότσνικ 5 (3/6, 2 άσοι), Παπαδόπουλος.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 21 (19/35, 2 μπλοκ), Κόβατς 7 (5/8, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 9 (7/17, 1 μπλοκ, 1 άσος), Βλαχόπουλος, Α. Δαλακούρας 13 (9/17, 3 μπλοκ, 1 άσος, 67% υπ.), Κουμεντάκης  16 (14/27, 2 μπλοκ, 57% υπ), Μίτρεφ (λ. - 68% υπ., 55% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1 (1/2), Γραμματικάκης 1 (1/1), Κυριακίδης.

Στον άλλο ημιτελικό ο Παμβοχαϊκός έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ. Mετά από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών στον πρώτο ημιτελικό η ομάδα του Βραχατίου νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 και έκανε το 1-0 στις νίκες. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το Σάββατο 6/4, 17.30 (Novasports-4) για τον δεύτερο ημιτελικό και πάλι στο γυμναστήριο "Γ. Τριαντάφυλλος" του Δήμου Βέλου Βόχας.

Σάββατο 6/4/2013

Βόχας 17.30: Παμβοχαϊκός – ΠΑΟΚ - NOVASPORTS

Διαιτητές: Καραμπέτσος, Ράπτης. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Κτενάς, Κωνσταντινόπουλος. Γραμματεία: Κτενά.

Ρέντη 20.00: Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης - NOVASPORTS

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης. Παρατηρητής: Ακαρέπης. Επόπτες: Χλωρός, Ευαγγέλου. Γραμματεία: Παπασηφάκη.