Πέμπτη 3 Απριλίου 2014

Ερυθρός Αστέρας-Ούνιξ Καζάν 63-52 -O «Ερυθρόλευκος» Τζόκοβιτς! (video)

Ερυθρός Αστέρας-Ούνιξ Καζάν 63-52-O «Ερυθρόλευκος» Τζόκοβιτς! (video)

02/04/2014

Σε μία ασφυκτικά γεμάτη "Μπεογκράτσκα Αρίνα" ο Ερυθρός Αστέρας έτρεξε ένα 11-0 στο δ' δεκάλεπτο και εγκλωβίζοντας την Ούνιξ Καζάν, πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς!

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εκείνος που μπήκε πιο αποφασισμένος στο δ' δεκάλεπτο και με σερί 11-0 βρέθηκε να προηγείται με 61-48 στο 37.30''.
Έτσι, πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του Eurocup και πλέον σε μία εβδομάδα θα βρεθεί στην Ρωσία για να υπερασπιστεί το +11.

Η Ούνιξ Καζάν έμεινε για 8 λεπτά άποντη, από το 30' έως το 32' και έδωσε την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να τρέξει ένα 11-0 με το οποίο και έχτισε μία αξιόλογη διαφορά κι έκτοτε δεν μπορούσε να χάσει. Οι Ρώσοι τελείωσαν το ματς με 4/22 τρίποντα και 15/37 τρίποντα, ενώ είχαν 12 λιγότερα ριμπάουντ (43-31). Από την άλλη, οι γηπεδούχοι χωρίς να είναι εξαιρετικοί ήταν πιο ψύχραιμοι στο δ' δεκάλεπτο κι έτρεξαν το σερί που αποδείχθηκε νικηφόρο.
Να υπενθυμίσουμε ότι ο επόμενος αγώνας θα γίνει την Τετάρτη (9/4) και ότι από τον πρώτο ημιτελικό η Βαλένθια έχει πάρει το προβάδισμα κόντρα στη Νίζνι έχοντας επικρατήσει με 84-75.

Ο αγώνας
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ούνιξ να μην δείχνει να επηρεάζεται από την καυτή ατμόσφαιρα του γηπέδου, παίρνοντας το προβάδισμα (7-8, 9-10). Η είσοδος του Βουγιούκα στο παρκέ βοήθησε ακόμα περισσότερο τους Ρώσους οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους διαφορά (12-18), χάρη στους 6 πόντους του Έλληνα σέντερ.
Ένα καλάθι και φάουλ του Τζένκινς έφερε τους γηπεδούχους ακόμα πιο κοντά (15-18) στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες έκαναν λάθος με το σταγονόμετρο (έκαστη από 1) και υπήρχε ισορροπία στα ριμπάουντ (5-4 για τον Ερυθρό, 8-1 για την Ούνιξ) και ήταν άστοχες έξω από τα 6.75μ. (0/3 και για τις δύο).

Ντέρμπι με όλα του
Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε το σερί του σε 9-0 (είχε ξεκινήσει από το τέλος του α' δεκ.) και βρέθηκε να προηγείται με 21-18, εκμεταλλευόμενος και την απώλεια του Ίαν Βουγιούκα ο οποίος τραυματίστηκε στο 11ο λεπτό κι έκτοτε δεν ξαναπέρασε στο παρκέ.
Οι γηπεδούχοι έτρεξαν και βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους διαφορά (25-19), ωστόσο η Ούνιξ αντέδρασε, μείωσε σε 25-24 με τον Κούντελοκ και υποχρέωσε τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Προσωρινά, οι Ρώσοι διατήρησαν το προβάδισμα (29-31, 30-33), ωστόσο ο Γιάκα Μπλάζιτς έγραψε το 35-33 του ημιχρόνου, φτάνοντας τους 10 πόντους. Έτσι ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε για τα αποδυτήρια με θετικό πρόσημο, έχοντας ως μεγάλο του πλεονέκτημα τα επιθετικά του ριμπάουντ (10 έναντι 1 της Ούνιξ).
Αντέδρασε η Ούνιξ
Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, Ερυθρός και Ούνιξ βρέθηκαν για δύο φορές ισόπαλες (37-37, 39-39), με αποτέλεσμα το παιχνίδι να δείχνει ιδιαίτερα αμφίρροπο. Ένα σερί 7-0 από πλευράς Σέρβων, τους έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 9 πόντων (48-39). Η αντίδραση της Ούνιξ Καζάν ήταν άμεση και βρέθηκε να πλησιάζει ξανά στο καλάθι (48-46), εξανεμίζοντας τη διαφορά του Ερυθρού Αστέρα μέσα σε ένα τρίλεπτο.
Το μεγάλο όπλο των γηπεδούχων ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ καθώς μέχρι το τέλος του γ' δεκαλέπτου είχαν ανανεώσει τις επιθέσεις τους ήδη 12 φορές (έναντι τριών της Ούνιξ). Τελικά, με τον Έιντσον να σκοράρει από τη γραμμή των βολών, γράφτηκε το 50-48 του 30ού λεπτού.
Αποφασισμένος ο Ερυθρός και 11-0
Ένα σερί 5-0 από πλευράς Ερυθρού Αστέρα έδωσε αέρα 7 πόντων με το "καλημέρα" στο β' ημίχρονο κι έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 55-48, ασκώντας πίεση στην Ούνιξ Καζάν. Η ρωσική ομάδα ήταν άστοχη, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 2/10 σουτ μέχρι το 33ο λεπτό του αγώνα! Μέτα από ένα "άγονο" σχεδόν τετράλεπτο και για τις δύο ομάδες, ο Τζένκινς με τρίποντο έγραψε το 58-48, υποχρεώνοντας τον Τρινκέρι να πάρει άμεσα τάιμ άουτ.
Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε για την Ούνιξ, η οποία έμεινε άποντη για 8 λεπτά κι έχασε επαφή με το σκορ, καθώς ο Ερυθρός Αστέρας είχε προλάβει να χτίσει διαφορά 13 πόντων (61-48), χάρη σε ένα συνολικό 11-0.  Ακριβώς στο 38' ο Κούντελοκ "ξόρκισε" την αφλογιστία της ομάδας του με ένα σουτ τριών πόντων μειώνοντας στους 10 (61-51), όμως ήταν πια αργά για να πλησιάσει στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-33, 50-48, 63-52

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 15(1), Σιμόνοβιτς, Μαριάνοβιτς 3, Ραντένοβιτς, Κάτιτς 14(2), Νέλσον 9, Τζένκιτς 10(1), Νταγκίσεβιτς 10(2).

Ούνιξ Καζάν (Τρινκέρι): ΜακΚι 5(1), Ζήσης 2, Χαρανγκόντι, Σεργκέεβ, Βερεμεένκο 7, Βουγιούκας 6, Σοκόλοφ 2, Καϊμακόγλου 5(1), Γκούντελοκ 18(2), Έιντσον 7, Κουρμπάνοφ.

Αποθεώθηκε από τον κόσμο στην κατάμεστη Kombank Arena ο Νόβακ Τζόκοβιτς, όπου και βρέθηκε για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση του Ερυθρού Αστέρα με την Ούνικς Καζάν.

«Ερυθρόλευκος» Τζόκοβιτς! (video)
Αποθέωση για Νόβακ Τζόκοβιτς στην Kombank Arena.

Ο 27χρονος Σέρβος τενίστας βρέθηκε στο Βελιγράδι και δεν έχασε την ευκαιρία να παρακολουθήσει την αναμέτρηση της αγαπημένης του ομάδας, του Ερυθρού Αστέρα, κόντρα στην Ούνικς Καζάν για την ημιτελική φάση του Eurocup.

Οι περισσότεροι από 20.000 φίλοι των «ερυθρολεύκων» επιφύλαξαν θερμή υποδοχή στο Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης.