Πέμπτη 3 Απριλίου 2014

Oι φαπες απο τον Ερασιτεχνη Ολυμπιακο συνεχιζονται...

03/04/2014

«Ερυθρόλευκο»… πάρτι κόντρα στον ΠΑΟΚ

Με άνετη εντός έδρας νίκη (15-4) επί του ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Α1 πόλο των ανδρών ο Ολυμπιακός, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Φινάλε στην κανονική περίοδο της Α1 πόλο των ανδρών με εύκολη επικράτηση του Ολυμπιακού κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 15-4 σε ματς για την 22η –και τελευταία- αγωνιστική, διατήρησαν το αήττητό τους και ως πρώτοι στη βαθμολογία θα έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς των play offs.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιάννης Φουντούλης ο οποίος σημείωσε πέντε γκολ.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα χρειαστεί να περιμένει το αποτέλεσμα του Πανιώνιος-ΠΑΟ το οποίο και θα καθορίσει αν θα μπει στα play offs ως τρίτος ή ως τέταρτος της βαθμολογίας.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-0, 4-2, 5-1

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος):
Γαλανίδης, Δελακάς 1, Γούνας 2, Καπότσης 2, Φουντούλης Ι. 5, Πρέκας 1, Ποντικέας 1, Αργυρόπουλος, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Μάλιαρακ, Σχίζας 1, Βλαχόπουλος 1, Τσαχειλίδης.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Κεχαγιάς, Τζελάτης, Μιτελούδης, Κόχειλας Ι., Προσινικλής, Κόλιανιν, Βοαγιταζόγλου 2, Χατζηγούλας, Σολανάκης 2, Μπεζιλιώτης.

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Κωνσταντινίδης

Με...φόρα απ' το Κύπελλο ο Ολυμπιακός

Με «καθαρή» νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για τα πλέι οφ της Α1 βόλεϊ γυναικών ο Ολυμπιακός επικρατώντας 3-0 των μαχητικών Βριλησσίων στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά.

Με... φόρα απ' το Κύπελλο ο Ολυμπιακός
Με… φόρα απ’ την κατάκτηση του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ των Βριλησσίων στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν άνετα κόντρα στα μαχητικά Βριλήσσια, με εξαίρεση το τρίτο σετ, κατά το οποίο οι φιλοξενούμενες πίεσαν για την ανατροπή.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη πήρε το πρώτο σετ χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση (25-16), ενώ στο δεύτερο τα Βριλήσσια με ξεσπάσματα έμειναν κοντά στο σκορ, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε να κάνει το 25-22.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η ομάδα της Πόλας Κίτσου ήταν αυτή που διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, όμως οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 20-20 και με μεγαλύτερη ψυχραιμία στους κρίσιμους πόντους έκαναν το 3-0 σετ με 36-34.

Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών και χρειάζονται μια νίκη ακόμα για να πανηγυρίσουν την πρόκρισή τους στο μεγάλο τελικό.

Τα σετ: 25-16, 25-22, 36-34

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 18 (13/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 65% άριστες), Κις 12 (11/35 επ., 1 άσο), Μονζόνι 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Τένεβα 15 (15/30 επ., 76% υπ. – 53% άριστες), Κονόμι – λ (78% υπ. – 50% άριστες) / Κοσμά 5 (4/5 επ., 1 άσο), Τέζα, Λαμπρούση

Βριλήσσια (Σαμαράς - Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ριμπέιρο 7 (6/22 επ., 1 άσο, 75% υπ. – 62% άριστες), Τουριάφ 19 (15/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (3/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Οικονομίδου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 17 (17/42 επ., 55% υπ. – 52% άριστες), Κοκκίου –λ (50% υπ. – 45% άριστες) / Καραγκούνη, Γιοβάνη, Μαβιλίδη.

*Ο δεύτερος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί το Σάββατο 5 Απριλίου (16.30) στο κλειστό των Βριλησσίων, ενώ αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι (η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες) τότε η σειρά θα επιστρέψει την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Ρέντη.