Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2011

Ιστορία η Καβάλα

5/11/11
Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Α1 και την πρώτη στην ιστορία της στο κλειστό του Αγίου Θωμά- μετά από 5 συνεχόμενες ήττες- πέτυχε η Καβάλα.

Οι Μακεδόνες επικράτησαν 70-59 του Αμαρουσίου με τον Πάτρικ Ο' Μπράιαντ ν' αναδεικνύεται σε κυρίαρχη μορφή της αναμέτρησης καθώς είχε 17 πόντους- 11 ριμπάουντ- 3 κοψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ. Ο κορυφαίος μπλοκέρ στη φετινή BASKET LEAGUE ΟΠΑΠ είχε ήδη 11 πόντους- 5 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ από το πρώτο δεκάλεπτο όταν η Καβάλα προηγήθηκε 11-19 και λίγο αργότερα "πέταξε" στο 16-30 (στο 16' συγκεκριμένα).

Επτά συνεχόμενοι πόντοι του Γιάννη Γκαγκαλούδη έφεραν το Μαρούσι πολύ κοντά (27-32) στο 18' για να κλείσει το ημίχρονο 31-36 υπέρ της Καβάλας. Το Μαρούσι πλησίασε σε απόσταση βολής στο 24' όταν μείωσε σε 41-42. Όμως στη συνέχεια η άμυνα της Καβάλας εμπόδισε το Μαρούσι να πετύχει... έστω κι ένα πόντο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τρίποντο του Μοχάμεντ Πάσαλιτς ολοκλήρωσε ένα σερί 13-0 για την Καβάλα που προηγήθηκε 41-55 στο 30'.

Το Μαρούσι προσπάθησε, μείωσε σε 50-61 στο 34' όμως ένα ακόμα σερί 7-0 από την πλευρά της Καβάλας έστειλε το σκορ στο 50-68 στο 36'. Παρόλ' αυτά οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, βρέθηκαν στο 59-68 και με τη μπάλα στην κατοχή τους αλλά το τρίποντο του Φέλιξ Κογιαντίνοβιτς δε βρήκε στόχο και ουσιαστικά ο αγώνας τελείωσε υπέρ της Καβάλας.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-36, 41-55, 59-70
Μαρούσι (Λινάρδος): Δεμερτζής, Νικολαΐδης 15 (2), Ακεψιμαΐδης 3 (1), Έλεγκαρ 2, Χαριτόπουλος 11 (10ρ.), Γκαγκαλούδης 12 (1), Κογιαντίνοβιτς 3 (1), Τσόντζος, Κόμματος 13 (2 3π., 9ρ.).
Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13 (1), Γκάρισον 13 (1), Αγγελόπουλος, Τέιλορ 8, Στεφανίδης, Γεωργάκης, Κοστόφ 8, Καραποστόλου 9 (1), Σύμτσακ 2, Ο' Μπράιαν 17 (11ρ।).