Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2012

Κολοσσός Ρ. - Ολυμπιακός 64-78

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 78-65 στο "Βενετόκλειο" τον Κολοσσό Ρόδου. Κορυφαίοι για τους Κυπελλούχους οι Πρίντεζης με 14 πόντους και Σλούκας με 9 πόντους. Πλέον μόνο με αυτοκτονία χάνει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου ο Θρύλος.
Οι Πειραώτες παρά το γεγονός πως δεν μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με αντεπίθεση διαρκείας στο β' μέρος, κατάφεραν και πανηγύρισαν το ροζ φύλλο αγώνος.
Μάλιστα οι ερυθρόλευκοι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, προσέφεραν σπάνιο θέαμα με τους Πρίντεζη και Ντόρσεϊ να καρφώνουν αλά ΝΒΑ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός κόντρα σε μία αρκετά αθλητική και καλοδουλεμένη ομάδα δεν ξεκίνησε και πολύ καλά το παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν νευρικοί στην επίθεση και μέχρι το 8'  είχαν 0/3 τρίποντα, 4/6 δίποντα και 0/3 βολές και κάπως έτσι έφτασαν να είναι πίσω στο σκορ με 9-8. Η αστοχία συνεχίστηκε για τους Κυπελλούχους Ελλάδας με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 11-11.

Μία από τα ίδια και στο β' δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό. Ο Βασίλης Σπανούλης προσπαθούσε να ηγηθεί επιθετικά, αλλά όχι με ιδιαίτερη επιτυχία, καθώς μέχρι το 15' είχε 0/1 τρίποντα, 1/2 δίποντα, ενώ είχε δεχτεί και δύο τάπες σ' αυτό το διάστημα. Παρ' όλα αυτά, όταν έβρισκε την ευκαιρία μοίραζε στους συμπαίκτες του ασίστ (σ.σ.: 4). Να σημειώσουμε ότι, η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ για τον Ολυμπιακό ήταν 19-16 στο 16', κάτι που δεν συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Εκτός από την επιθετική δυστοκία, οι Πειραιώτες είχαν και προβληματάκια αμυντικά με τον Λιακόπουλο να τους βάζει σε μπελάδες ουκ ολίγες φορές και να τελειώνει το πρώτο μέρος με 9 πόντους στο ενεργητικό του. Χάι λάιτ του ημιχρόνου η τάπα του Χάινς στον Ασημακόπουλο, ο οποίος έχασε το... φως του από τον Αμερικανό στο 18'. Το σκορ στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν 26-24 υπέρ των γηπεδούχων και τον Ολυμπιακό να μην είναι αυτός και να υποπίπτει σε 8 λάθη συνολικά.

Πάτησε γκάζι...

Αποφασισμένος να πάρει τα ηνία του αγώνα μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός και με επιθετικές αιχμές τους Πρίντεζη (σ.σ.: 5 σερί πόντους), Λο (σ.σ.: τρίποντο) και Παπανικολάου (σ.σ.: τρίποντο) στο 24΄πέρασε και πάλι μπροστά με 35-32. Σ΄αυτό το διάστημα ο Ντόρσεϊ έκανε εξαιρετική δουλειά, μαζεύοντας 4 συνεχόμενα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση. Κερασάκι στην τούρτα ήταν το εκπληκτικό του κάρφωμα στο 25', με το οποίο ο Ολυμπιακός αύξησε το σερί του σε 8-0 (37-32). Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά του στο 29' όταν με δίποντο του Σλούκα προηγούνταν με 46-35, ενώ είχαν προηγηθεί τρίποντο του Μάντζαρη και βολή του Παπανικολάου. Τελικά, στην συνέχεια ακολούθησαν ακόμα 2 βολές του Σλούκα με το σκορ να γίνεται 48-35 υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος έκλεισε το γ' δεκάλεπτο με 24-9 επιμέρους σκορ.

Και show-time από Θρύλο

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν οι Πειραιώτες στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τους Σλούκα και Χάις να σκοράρουν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα ήταν μπροστά στο σκορ με 57-38 στο 32'. Από το -19, ο Κολοσσός κατάφερε να φτάσει στο -11 μετά από καλάθι και φάουλ του Χάτεν στο 34', αλλά ο Σπανούλης απάντησε άμεσα με τρίποντη βόμβα και το σκορ να γίνεται 60-46. Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι έγινε ροντέο με εκατέρωθεν πόντους και τον Ολυμπιακό να παραμένει μπροστά στο σκορ με 67- 59. Η ομάδα του Πειραιά από εκεί που είχε 1/8 τρίποντα στο πρώτο μέρος, είχε φτάσει ήδη το ποσοστό της σε 8/15 (σ.σ.: 2 ο Σπανούλης, 2 ο Πρίντεζης, 1 ο Παπανικολάου, 1 ο Μάντζαρης, 1 ο Σλούκας και 1 ο Λο)! Στο 38', με την ομάδα του Πειραιά να έχει σφραγίσει ουσιαστικά τη νίκη, ξεκίνησε show-time o Ολυμπιακός με τους Πρίντεζη και Ντόρσεϊ να καρφώνουν εντυπωσιακά το αντίπαλο καλάθι και το σκορ να γίνεται 71-59 υπέρ του Θρύλου. Για την ιστορία η ομάδα του Πειραιά, νίκησε με 78-64 και πλέον μόνο με αυτοκτονία θα χάσει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 26-24, 35-48, 64-78.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 9(1), Χάτεν 16(2), Γεωργαλής, Ασημακόπουλος 5(1), Μπόικιν 16(3), Χαρίσης 6, Τσάμης 7(1), Χόπσον 5, Κομποδιέτας, Αυγενικός.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 7, Λο 10(1), Άντιτς 6, Σπανούλης 10(2), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 14(2), Παπανικολάου 9(2), Μάντζαρης 3(1), Σλούκας 11(1).