Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 87-52

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με σκορ 87-52 στο ΣΕΦ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου, στον οποίο και θα αντιμετωπίσει για 5η συνεχόμενη χρονιά τον Παναθηναϊκό. Στόχος του η 3η σερί κατάκτηση του τροπαίου στις 10 Μαρτίου.
Χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον ΠΑΟΚ το Σάββατο (18/2) στο ΣΕΦ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα συναντήσει για 5η σερί χρονιά τον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι έχουν φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου τα 2 τελευταία χρόνια και στοχεύουν να διευρύνουν το σερί τους για τρίτη συνεχόμενη σεζόν στην αναμέτρηση που θα διεξαχθεί στο Ελληνικό στις 10 Μαρτίου.
Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό του και δεν συνάντησε εμπόδια από τον "Δικέφαλο του Βορρά" σε κανέναν σημείο του αγώνα.

Οι Πειραιώτες είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Σλούκα, Παπανικολάου, Κέσελ και Γκετσεβίτσιους, αλλά είχαν την ατυχία να χάσουν τον Πρίντεζη στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι εξετάσεις του Έλληνα διεθνή φόργουορντ ήταν ωστόσο καθαρές και σε λίγες μέρες αναμένεται να μπει στις προπονήσεις, καθώς το διάστρεμμα που υπέστη δεν φαίνεται να είναι βαρύ.
  Και τώρα οι πελάτες…
O Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη βασική του πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Γλυνιαδάκη. Ο ΠΑΟΚ επέλεξε από το ξεκίνημα να προσπαθήσει να περιορίσει επιθετικά τους ερυθρόλευκους παίζοντας άμυνα ζώνης. Οι Πειραιώτες αρχικά μπλόκαραν, αλλά στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους και με καλάθι του Πρίντεζη "έγραψαν" το 9-4 στο 4', του οποίου το πόδι γύρισε, με αποτέλεσμα να περάσει εκτός αγώνας. Ο Καλαμπόκης  με τρίποντο μείωσε, αλλά απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο "Παπ", φέρνοντας την διαφορά ξανά στο +5 (12-7) στο 6'. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά λύση από την περιφέρεια (12-10) με τον Καλαμπάκα. Ο εξαιρετικός Παπανικολάου με έμμεσο τρίποντο, φτάνοντας τους 9 πόντους στο ματς, έφερε τους γηπεδούχους ξανά στο +5 (16-11) στο 8', ενώ στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς συγκεντρώθηκαν στην άμυνα, πίεσαν σωστά, με τον Σλούκα (με βολές) να σημειώνει το 21-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στον αγώνα, βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του και έχοντας για πεντάδα τους Λο, Σλούκα, Κέσελ, Άντιτς και Χάινς, έφτασε την διαφορά σε νταμπλ σκορ, στο +15 (30-15), χάρη σε τρίποντο του Σλούκα, ενώ με νέα "βόμβα" από την περιφέρεια, αυτή την φορά από τον Μάρκο, οι ερυθρόλευκοι έφτασν στο +18 (33-15) στο 15', δείχνοντας την διάθεση να "καθαρίσουν" από νωρίς το ματς. Ο Σλούκας είχε... κέφια και με νέο εύστοχο σουτ από τα 6.75 μέτρα "έγραψε" το 36-17, ενώ με νέο σουτ του Λο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την διαφορά στο +21 (38-17) στο 17'. Σε εκείνο το σημείο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από δύο μήνες ο Παπαδόπουλος (τελευταία συμμετοχή του στο ΣΕΦ με Καντού, 15/12), αντικαθιστώντας τον Άντιτς, παίρνοντας το χειροκρότημα του κόσμου. Κάπου εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να κάνουν ένα σερί 7-0, μειώνοντας σε 38-24 με τρίποντο από τον Καλαμπόκη. Με νέο καλάθι του Σλούκα (11π) οι παίκτες του Ίβκοβιτς έφτασαν στο 40-24, με το 40-25 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους στο ΣΕΦ.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός  μπήκε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Κέσελ, Παπανικολάου (στο "4" δοκιμαστικά) και Παπαδόπουλο. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, οι Πειραιώτες έφταναν εύκολα στο καλάθι, με τους ερυθρόλευκους, πάντως, να συνεχίζουν να κυριαρχούν στο ματς, φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά στο +25 (52-27) με λέι-απ του Σπανούλη στο 24'. Οι γηπεδούχοι, παράλληλα, έπαιζαν αφοσιωμένη άμυνα, πίεζαν τον αντίπαλο σε όλο το γήπεδο, με το προβάδισμα τους να γιγαντώνεται στο +28 (55-27) με κάρφωμα του Κέσελ στο 25'. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα μικρό σερί 5-0 (55-32), αλλά ο Παπανικολάου "έκοψε" την προσπάθεια των Θεσσαλονικιών. Λόγω του τραυματισμού του Πρίντεζη, ο Ίβκοβιτς δοκίμασε ως τεσσάρι τόσο τον Παπανικολάου, όσο και τον Κέσελ, με τον "Λάζο" να "συνέρχεται" με ένα από τα γνωστά του "χουκ" (59-34) στο 28', με την 3η περίοδο να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 59-38.

Για 5η σερί χρονιά στον τελικό ο Θρύλος

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, σημειώνοντας μεγάλα σουτ. Με δύο σερί τρίποντα από τους Λο και Κέσελ, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν ξανά στο +28 (66-38), ενώ κράτησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα ο Άντιτς με βολές (70-42). Ο Λιθουανός γκαρντ είχε "ζεσταθεί από την περιφέρεια και με νέα "βόμβα" από την περιφέρεια, έφερε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, στο             +29 (73-44)       στο 35'. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους, όμως, να μην χαλαρώνουν και να επιδιώκουν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά ακόμη περισσότερο. Με δύο σερί τρίποντα από τον "Γκέτσε" το προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους έφτασε έως και το +34 (81-47) στο 38', ενώ σε εκείνο το διάστημα η ερυθρόλευκη κερκίδα τα... έβαλε με τον διαιτητή Ψαριανό, τον οποίο και έβριζε για ένα διάστημα. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ, 87-52 (+35), με τους Πειραιώτες να φτάνουν για 5η σερί χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου και θα αντιμετωπίσουν για ισάριθμη φορά τον Παναθηναϊκό (10/3), έχοντας ως στόχο να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-25, 59-38, 87-52

Ανά δεκάλεπτα: 21-13, 19-12, 19-13, 28-14

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 5, Λο 9(1), Άντιτς 2, Σπανούλης 2, Παπανικολάου 13(1), Μάντζαρης 5(1), Κέσελ 10(2), Σλούκας 11(2), Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 16(4), Γλυνιαδάκης 5, Πρίντεζης 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Καλαμπάκας 8(2), Στίγκερς 5(1), Αράπης, Άλεκσιτς 6, Ντούβνιακ, Λιάπης, Καλαμπόκης 15(3), Πέτγουεϊ 5, Παππάς, Γιαννακίδης, Καλλές 13, Αμπαράς.