Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2013

Tα αποτελεσματα του Eurobasket (video)

12/09/2013

Βέλγιο-Σερβία 69-76

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην "8άδα" για τη Σερβία η οποία επικράτησε με 76-69 του Βελγίου στην πρεμιέρα της β' φάσης
Η Σερβία νίκησε με σκορ 76-69 το μαχητικό Βέλγιο που πάλεψε αλλά στο τέλος υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς.
Έτσι, οι Σέρβοι με το καλημέρα στη β' φάση έφτασαν τις 3 νίκες και πλέον ουσιαστικά έχουν προκριθεί στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Ο πρωταγωνιστής
Ο Νέναντ Κρστιτς αγωνίστηκε για 28,5 λεπτά, πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, ενώ έκανε και δύο κοψίματα, όντας πρώτος σκόρερ για την ομάδα του.

Ο αριθμός της ημέρας
Το Βέλγιο πάλεψε, έμεινε μέσα στο παιχνίδι, αλλά με 62% στις βολές, δυστυχώς δεν πας πουθενά. Παρ' όλα αυτά έδειξαν με την εμφάνισή τους ότι άξιζαν την πρόκριση στη β' φάση.

Που κρίθηκε το παιχνίδι
Στο τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς στα 50'' πριν το τέλος του αγώνα κι ενώ το σκορ ήταν 67-70. Ο Σέρβος έγραψε το 67-73 και ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς υπέρ της ομάδας του.

Ο αγώνας
Νευρικό ξεκίνημα για τη Σερβία και συνεχές προβάδισμα για το Βέλγιο που πέρασε μπροστά με 8-0 και 10-3. Οι Βέλγοι σταδιακά έχασαν τη συγκέντρωσή τους και η ομάδα του Ίβκοβιτς με σερί 9-0 μετέτρεψε το 15-8 σε 15-17. Στη β' περίοδο οι "τυπικά" γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 34-33, όμως οι Σέρβοι απάντησαν με τους Κρστιτς και Κάλινιτς που έγραψαν το 36-40 του ημιχρόνου έχοντας βελτιώσει πολύ την άμυνα τους.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς έτρεχαν με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό και πετύχαιναν το εύκολο καλάθι. Παρ' ότι προηγήθηκαν με 46-40, ισοφαρίστηκαν σε 48-48 με τους Βέλγους να δείχνουν και πάλι ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο. Ο Βαν Ρόσομ μείωσε σε 63-65 στο 37' και τους ξανάβαλε στο παιχνίδι ωστόσο τα τρίποντα των Μάρκοβιτς (63-68) και Μπογκντάνοβιτς (67-73) ουσιαστικά καθάρισαν το ματς.

Highlights Bέλγιο-Σερβία από savvato

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-40, 51-54, 69-76
Βέλγιο (Καστέλς): Μουρς 5(1), Βαν Ρόσομ 12(2), Μπέγκιν 12(1), Ερβέλ 8, Μουέμα, Ταμπού 3, Μούγια 2, Μουκούμπου 16(2), Ντε Ζεέβ 4, Μασότ 7.

Σερβία (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 2, Μίσιτς 5(1), Μπογκντάνοβιτς 12(1), Μπιέλιτσα 7(1), Μάρκοβιτς 15(3), Κάλινιτς 9(1), Γκάγκιτς 2, Κρστιτς 17, Άντζουσιτς, Κάτιτς 7, Στίματς.

Kρστιτς: "Έχουμε να βελτιώσουμε κι άλλα"
Ο πρώτος σκόρερ της Σερβίας, Νέναντ Κρστιτς σχολίασε μετά το τέλος του αγώνα πως η ομάδα του θα πρέπει πλέον να ξεχάσει το παιχνίδι με το Βέλγιο: "Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι για εμάς. Ξεκινήσομαε πολύ αργά. Ίσως να είχαμε μεγάλη πίεση, γιατί ξέραμε ότι ήταν ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι για εμάς. Στο τέλος όμως καταφέραμε να το νικήσουμε. Οι καλές ομάδες ακόμα κι όταν δεν παίζουν καλά, βρίσκουν έναν τρόπο για να κερδίσουν. Νομίζω πως αναπτυσσόμαστε σαν ομάδα. Σίγουρα όμως έχουμε πάρα πολλά πράγματα να βελτιώσουμε. Τώρα πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι".
Από την πλευρά του, ο Έντι Καστέλς υπογράμμισε: "Τη νίκη την άξιζε η Σερβία. Για εμάς ήταν σημαντικό που αποδείξαμε για ποιο λόγο βρισκόμαστε στη β' φάση. Είμαι χαρούμενος να βλέπω τα σκορ των τεσσάρων δεκαλέπτων και να διαπιστώνω ότι ήμασταν μέσα στο παιχνίδι για 40 λεπτά".

Λιθουανία-Γαλλία 76-62

Με όπλο την καλή της άμυνα η Λιθουανία επικράτησε με 76-62 της Γαλλίας και μπήκε αποφασιστικά στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ. Εξαιρετικό το δίδυμο των Βαλαντσιούνας, Κλέιζα πρώτος σκόρερ ο "αθόρυβος" Σεϊμπούτις
Η Λιθουανία φάνηκε να ήθελε περισσότερο τη νίκη απέναντι στη Γαλλία και επικράτησε δίκαια των "τρικολόρ" με το ευρύ 76-62.
Όπλο για τους Λιθουανούς, η καλή τους άμυνα και η "χαλαρή" αντίδραση των Γάλλων που δεν έπαιζαν με σύστημα στην επίθεση και έδειχναν σαν να παίζουν φιλικό παιχνίδι.
Έτσι απώλεσαν το απόλυτο στη β' φάση καθώς είχαν μπει με το 2-0 και πλέον η Λιθουανία τους ισοφάρισε σε 2-1.

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας έκανε μεστή εμφάνιση με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε σχεδόν 16 λεπτά συμμετοχής.

Ο αριθμός του αγώνα
Η Γαλλία τελείωσε το παιχνίδι με ποσοστό 55,6% στις βολές. Όχι ότι έχασε πολλές, τέσσερις τον αριθμό (4/9) αλλά το ποσοστό ευστοχίας είναι μικρό. Οι Λιθουανοί είχαν 19/23.

Στο κάρφωμα του Βαλαντσιούνας στα 3.25'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης που έκανε το σκορ 67-55. Μέχρι εκείνο το σημείο οι Γάλλοι ήλπιζαν πως θα μπορούσαν να το γυρίσουν.

Ο αγώνας
Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα μέχρι που η Λιθουανία έτρεξε ένα 8-0 με αιχμή του δόρατος τον Βαλαντσιούνας και προηγήθηκε με 16-9. Παρά τα 0/9 τρίποντα που είχαν, οι παίκτες του Καζλάουσκας προηγήθηκαν και με 10 πόντους διαφορά (22-12). Ο Πάρκερ και η παρέα του αντέδρασαν, πλησίασαν στο καλάθι (25-23) και ο Πότσιους με βολές στην εκπνοή του ημιχρόνου έγραψε το 32-27.

Στην επανάληψη, το έργο των Λιθουανών ήταν ακόμα πιο εύκολο. Δύο τρίποντα από τους Ματσιούλις και Κλέιζα έκαναν το σκορ 41-31, δίνοντας αυτοπεποίθηση στη Λιθουανία. Από την άλλη, το μόνο που κατάφερε η Γαλλία ήταν να μειώσει σε 43-39, πριν οι παίκτες του Καζλάουσκας ξεφύγουν και πάλι. Με τον ασταμάτητο Βαλαντσιούνας, η διαφορά έφτασε και τους 14 (69-55) ένα τρίλεπτο πριν τη λήξη και παρ' ότι οι Γάλλοι έδειξαν να μειώνουν στο τέλος ηττήθηκαν με 76-62.

Highlights Lithuania-France EuroBasket 2013 από 22ios

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 32-27, 51-42, 76-62

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτιεγιούνας 1, Καλνιέντις 8, Κουζμίνσκας 10, Λαβρίνοβιτς Ντ. 4, Μασιούλις 3, Σεϊμπούτις 15, Κλεϊζα 11, Πόσιους 7, Βαλανσιούνας 13, Γιαφτόκας 4.

Γαλλία (Κολέ): Λοβέρν 3, Μπατούμ 8, Ντιό, Πετρό 4, Καχουντί, Πάρκερ 11, Πιετρούς, Ντε Κόλο 12, Ντιαό 7, Αχινκά 10, Ζελαμπάλ 7.

Λετονία - Ουκρανία 85-51

Εξαιρετική εμφάνιση από τη Λετονία που έκανε... σμπαράλια την Ουκρανία, φτάνοντας στη νίκη με 85-51
Η Λετονία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επιβλήθηκε χωρίς δυσκολίες της Ουκρανίας στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της β' φάσης με 85-51.
Οι παίκτες του Μπάγκατσκις επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και έφτασαν επιβλητικά στο θετικό αποτέλεσμα.
Οι Ουκρανοί του Μάικ Φρατέλο δεν κατάφεραν να προβληματίσουν σε κανένα σημείο του ματς τους Λετονούς, οι οποίοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά από τη γραμμή των 6μ.75.

Σε ένα παιχνίδι, όπου σχεδόν... όλοι οι Λετονοί ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων διαλέγουμε για πρωταγωνιστή τον Μέιερς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

Εννέα παίκτες των Λετονών (Μέιερς, Κούκσιτς, Μπλουμς, Σελάκοβς, Στρέλνιεκς, Γιανιτσένοκς, Μπέρζινς, Μπέρτανς, Σκέλε) είχαν σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο στο άνετο 24-11 για την ομάδα του Μπάγκατσκις.

Οι Λετονοί είχαν 51,7% στα τρίποντα (15/29), ευστοχώντας από παντού και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη.

Ο αγώνας
Οι Λετονοί ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους, σημειώνοντας διαδοχικά σουτ τριών πόντων, την ώρα που οι Ουκρανοί δυσκολευόντουσαν με τον Κραβτσόβ να δημιουργήσουν πρόβλημα κάτω από το καλάθι. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-11 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 42-22, καθώς οι Λετονοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο.
Στην τρίτη περίοδο, οι Λετονοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και αύξησαν την διαφορά τους από την Ουκρανία που δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο να πλησιάσει το καλάθι της Λετονίας. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης τα πράγματα δεν άλλαξαν με την ομάδα του Μπάγκατσκις να φτάνει τελικά στην άνετη νίκη με 85-51.

Λετονία - Ουκρανία από tetarti

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-22, 65-32, 85-51.

Λετονία (Μπάγκατσκις): Μέιερς 11, Μέγιερις 8(2), Φρεϊμάνις, Μπλουμς 6(2), Μπέρζινς 2, Μπέρτανς 7(2), Κούκσιτς 13(3), Σκέλε 6, Γιανιτσένοκς 14(4), Στρέλνιεκς 8(2), Μπέρζινς 6, Σελάκοβς 4.

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζοβνόφ 6, Τζέτερ 7, Μίσουλα 5(1), Γκλίεμποφ, Γκλαντίρ 12(2), Λούποβι, Νατζάβκο 1, Ζαμπριτσένκο, Κορνιγιένκο 3, Ζάιτσεφ 4, Πούστοβι 6, Κραβτσόβ 7.

Φρατέλο: "Μια χιονοστοιβάδα που χειροτέρευε"
"Κυριάρχησαν σε κάθε τομέα του αγώνα. Για εμάς δεν ήταν σύνηθες να κάνουμε ένα τέτοιο παιχνίδι. Ήταν σαν μια χιονοστοιβάδα που χειροτέρευε. Δεν ήμασταν σε κανένα σημείο του αγώνα ικανοί να μπούμε στο ματς", ανέφερε ο προπονητής της Ουκρανίας, Μάικ Φρατέλο για την κακή εικόνα της ομάδας του.