Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013

Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 57-78

Ο Ολυμπιακός νίκησε και τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια με σκορ 57-78, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον "εκτελεστή" Λοτζέσκι που μέτρησε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Μαέστρος ο Σπανούλης (10ασ).
Για την δεύτερη αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε και τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια με σκορ 57-78, συνεχίζοντας αήττητος σε ότι ματς έχει δώσει από το καλοκαίρι, μη μετρώντας ήττα είτε στα φιλικά, είτε και στα επίσημα ματς. Από την στιγμή που πήραν το προβάδισμα στο σκορ οι Πρωταθλητές Ευρώπης (χάρη στο 13-0 σερί που μέτρησαν) το κράτησαν μέχρι το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν μαχητικοί μειώνοντας σε 40-45 στο 28'΄. Στην τέταρτη περίοδο όμως μέτρησαν σκορ 13-27, "σκοτώνοντας" τους "κιτρινόμαυρους" στον αιφνιδιασμό (8/9 fast-break), αλλά και χάρη στα μεγάλα σουτ που σημείωσαν, έχοντας για αιχμή του δόρατος τον εξαιρετικό Λοτζέσκι. Οι Πειραιώτες για ένα ακόμη παιχνίδι ικανοποίησαν με την αμυντική τους λειτουργία, δεχόμενοι ξανά λίγους πόντους, αλλά παρουσίασαν ξανά αστάθεια στα ριμπάουντ (36-38). Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ έχοντας θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (25/11) και βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση στο δεύτερο μέρος (18/36δ, 10/25τρ, 12/26β).

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση ήταν ο "εκτελεστής" Λοτζέσκι, ο οποίος βοήθησε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών (21π), βάζοντας μεγάλα σουτ (4/6δ, 3/6τρ, 4/4β), έδωσε 2 ασίστ και μάζεψε 8 (!) ριμπάουντ, σε μία απολαυστική εμφάνιση από τον Αμερικανό σε 28 λεπτά συμμετοχής. Μαέστρος στην δημιουργία με 8 ασίστ ο Σπανούλης (3π, 3κλ), θετική παρουσία από τον Λο που δείχνει να συνέρχεται (19 λεπτά, 7π, 6ασ, 3ρ, 2κλ), βοήθησε κοντά στο καλάθι ο Σίμονς (9π, 3/4δ, 8ρ), έδωσε λύσεις ο Πρίντεζης (11π, 3/6δ, 2ρ) όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα, ξεκίνησε το ματς εντυπωσιακά ο Πέτγουεϊ (9π, 5ρ), ενώ έπαιξε για 6 λεπτά ο Παπαπέτρου.

Το ματς

Πήρε προβάδισμα και διαφορά με ένα εντυπωσιακό 13-0 σερί

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον. Ο Ηλυσιακός έκανε γρήγορα το σκορ 5-0, με τους Πειραιώτες να σημειώνουν το πρώτο τους καλάθι στο ματς με συνεργασία πικ-εν-ρολ μεταξύ Σπανούλη-Ντάνστον. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (7-6) στο 4' με τρίποντο του Πέτγουεϊ από τη γωνία, ύστερα από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, ακολούθως ο αρχηγός έδωσε "τυφλή" πάσα στον αλτικό φόργουορντ που κάρφωσε, ενώ στη συνέχεια οι Πειραιώτες έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, ολοκληρώνοντας την φάση με κάρφωμα από τον Λοτζέσκι, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης πλέον να προηγούνται στο σκορ (7-12).

Το σερί των ερυθρολεύκων έφτασε το 11-0 με ένα ακόμη κάρφωμα του Πέτγουεϊ, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να παίζουν εξαιρετική άμυνα, έχοντας κυριαρχήσει στο "ζωγραφιστό" και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Πρίντεζης στη συνέχεια πέρασε για πρώτη φορά στο ματς και με ατομική προσπάθεια από το low-post έφερε την ομάδα του στο +9 (7-16), αλλά στο 13-0 σερί των φιλοξενούμενων έδωσε τέλος ο Ηλυσιακός με τον Στέφενς (9-16). Ο "καυτός" Πρίντ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +10 (9-19), μπήκαν στο ματς οι Λο, Σλούκας και Σίμονς, με τον τελευταίο να αξιοποιεί την ασίστ του Λο με ένα επιβλητικό κάρφωμα, με το σκορ της πρώτης περιόδου να "γράφει" 12-23.

Μαχητικός ο Ηλυσιακός, λάθη και χαμένα σουτ από τον Ολυμπιακό

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λο, Σλούκα, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Σίμονς. Ο Καυκής μείωσε σε 14-26, με τον Κατσίβελη ακολούθως να αντικαθιστά τον Λο. Ο Στέφενς στην άμυνα έκοψε με εντυπωσιακό τρόπο τον Σίμονς, ο Μπαρτζώκας έριξε στην μάχη και τον Αγραβάνη, με τον Δορκοφίκη να μειώνει σε 16-27, αναγκάζοντας τον προπονητή των Πρωταθλητών Ευρώπης να πάρει τάιμ-άουτ, λόγω ότι η ομάδα έδειχνε να μην έχει συνοχή στο παρκέ, αφού οι φιλοξενούμενοι έκαναν συνεχόμενα λάθη. Ο Αγραβάνης στη συνέχεια έβγαλε καλή άμυνα, ο Παπαπέτρου ήταν άστοχος, όπως και ο Σλούκας, με τον Σίμονς να χρεώνεται με 3'' στην επίθεση. Οι ερυθρόλευκοιι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, συνεχίζοντας να κάνουν λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, με τον Λοτζέσκι να επιστρέφει στο παρκέ, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-27 στο 15'.

Ύστερα από αρκετή ώρα ο Ολυμπιακός βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι με τρίποντο του Λοτζέσκι, μετά από δύο άστοχες προσπάθειες του Αμερικανού, ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Αγραβάνης (20-33). Μάντζαρης-Ντάνστον επέστρεψαν στο παρκέ, ο Χατζής μείωσε σε 22-33, με τους Πειραιώτες να δοκιμάζουν συχνά ντράιβ μέσα στην ρακέτα, τόσο ώστε να ολοκληρώσουν φάσεις με αυτόν τον τρόπο, όσο και για να δώσουν  πάσα έξω στην περιφέρεια για ελεύθερο σουτ. Ο Ηλυσιακός ήταν μαχητικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και έβγαζε καλές άμυνες, με τον Μπαρτζώκα να επαναφέρει στο ματς τον Σπανούλη. Ο Αντερσον με ένα εντυπωσιακό μπάσιμο στον αιφνιδιασμό ροκάνισε την διαφορά στο +8 (25-33), ενώ προηγουμένως  ο Ντάνστον έχασε εύκολο λέι-απ, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να παρουσιάζονται άστοχοι, παίρνοντας προσπάθειες από την αδύναμη πλευρά. Στόχο όμως κατάφερε να βρει από τα 6.75 μέτρα ο Μάντζαρης, με το σκορ του ημιχρόνου να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 25-36. Στο πρώτο ημίχρονο μέτρησαν 13 ασίστ οι Πρωταθλητές Ευρώπης, αλλά και 43% ποσοστό (6/14τρ) από την περιφέρεια.

Το ματς απέκτησε ενδιαφέρον

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λο, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον, με τον Καυκή να δίνει alley-oop πάσα στον Στέφενς (29-38). Ο Ντάνστον έπαιρνε τα ριμπάουντ στην επίθεση, αλλά οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι από μέση απόσταση, καταφέρνοντας να σκοράρει μοναχά με βολές (29-40). Ο Αντωνάκης ευστόχησε σε τρίποντο (32-40), με τους ερυθρόλευκους να χάνουν τα ριμπάουντ μέσα από τα χέρια τους στην άμυνα, ενώ ακολούθως ο Ντάνστον χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ. Ο Ηλυσιακός εκμεταλλεύθηκε τα ερυθρόλευκα λάθη μειώνοντας σε 34-40, ο Ντάνστον έκοψε με εντυπωσιακό μπλοκ τον Αντωνάκη, ενώ ακολούθως ο Σπανούλης έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Σίμονς (34-42) στο 25'.

Ο Σπανούλης ευστόχησε σε τρίποντο, με τους Πρίντεζη-Μάντζαρη να επιστρέφουν στο παρκέ. Στη συνέχεια, όμως, ο Ηλυσιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο με δύο σερί τρίποντα, πρώτα από τον Χατζή, τον οποίο έχασε στην άμυνα ο Λο, ενώ ακολούθως ο Άντερσον σημείωσε ένα δύσκολο σουτ από τα 6.75 μέτρα, παρά την πιεστική άμυνα του Σπανούλη, μειώνοντας την διαφορά στο +5 (40-45) στο 28'. Ακολούθως ο Μπαρτζώκας επέλεξε σχήμα με τρία γκαρντ (Σπανούλη, Μάντζαρη, Σλούκα), συν τους Πρίντεζη-Σίμονς, με τον Ηλυσιακό να βγάζει άμυνα πάνω στον Μάντζαρη. Ο Σίμονς έδωσε ανάσα με βολές (40-47), ο μαχητικός Ηλυσιακός μείωσε με τον Μποτζ, αλλά ο Πρίντεζης απάντησε από το low-post (42-49). Το παιχνίδι είχε αποκτήσει ενδιαφέρον, αλλά και γρήγορο ρυθμό, με τον Σίμονς να κερδίζει φάουλ και να πηγαίνει στις βολές, "γράφοντας" το 44-51 στο 30'.

Με πρωταγωνιστή τον τρομερό Λοτζέσκι

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Μάντζαρη, Σλούκα, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Σίμονς. Ο Λοτζέσκι σε εκείνο το σημείο πήρε το "όπλο" του και με συνεχόμενους πόντους, τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια, "έγραψε" το 47-58. Ο Ηλυσιακός απάντησε με ένα δύσκολο τρίποντο από τον Δορκοφίκη (50-58), ενώ ακολούθως οι Πειραιώτες έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο χάρη στον Λο, με τον Λοτζέσκι να ολοκληρώνει την φάση ανεβάζοντας την διαφορά στο +12 (50-62) στο 35'.

Ο Σλούκας ακολούθως σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στο ματς (50-65), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Χατζής (53-65). Ο Λοτζέσκι ήταν ψύχραιμος από τις βολές (53-67), ενώ στην συνέχεια στον αιφνιδιασμό έδωσε ασίστ στον Σλούκα, ανεβάζοντας την διαφορά στο +16 (53-69), με τον Αμερικανό γκαρντ-φόργουορντ να κάνει την διαφορά στο παιχνίδι, βοηθώντας σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ακολούθως, μάλιστα, ο LOVEτζέσκι με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα 17 πόντων (55-72) στον Ολυμπιακό, φτάνοντας τους 21 πόντους μετρώντας 3/6 τρίποντα. Ο Λο με στη συνέχεια με ένα εντυπωσιακό μπάσιμο "έγραψε" το 57-74, με τους γηπεδούχους να... παραδίνονται στις ορέξεις των Πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι εκτόξευσαν την διαφορά στο +21, με τους Πειραιώτες να κερδίζουν το ματς με σκορ 57-78.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 25-36, 44-51, 57-78

Ανά δεκάλεπτο: 12-21, 13-15, 19-15, 13-27

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 6, Φακόπουλος, Αντωνάκης 3 (1), Σμιθ 6 (1), Χατζής 16 (2), Δορκοφίκης 9 (1), Στέφενς 5, Βαβάτσικος, Ιωάννου, Τζουγκαράκης, Μποντζ 4, Άντερσον 8 (2).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Λο 7 (1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 3 (1τριπ, 10ασ), Παπαπέτρου, Σλούκας 5 (1), Σίμονς 9 (8ριμπ), Λοτζέσκι 21 (3τριπ, 8ριμπ), Πρίντεζης 11 (1τριπ), Αγραβάνης 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 2.

*Εκτός αποστολής έμειναν οι: Δημήτρης Μαυροειδής, Στράτος Περπέρογλου, Μίρζα Μπέγκιτς και ο Ανδρέας Χριστοδούλου

Αναλυτικά τα στατιστικά του  Ολυμπιακού στο ματς:

Αναλυτικά τα στατιστικά του Ηλυσιακού στο ματς:

Tα highlights της αναμετρησης
Oι δηλωσεις μετα την αναμετρηση

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΙΟΓΑΣ: «Είμαι ευχαριστημένος από τον Στέφενς. Η αθλητικότητα του καλύπτει τρύπες και δεν μπορούσαμε να τον αντικαταστήσουμε τόσο καιρό που ήταν τραυματίας. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στον Χατζή. Είναι επαγγελματίας και μπορεί και συνεχίζει να αγωνίζεται σε αυτό το επίπεδο. Θέλαμε στο Κύπελλο να προστατεύσουμε την ομάδα για να είμαστε έτοιμοι με την Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα. Δώσαμε ευκαιρίες σε νέα παιδιά και δεν ασχοληθήκαμε με τον Ολυμπιακό. Τελικά δεν τα καταφέραμε σε κανένα ματς, αλλά σήμερα ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό που συγκεντρώνεται τόσο γρήγορα μετά την Ευρωλίγκα».

ΚΕΒΙΝ ΑΝΤΕΡΣΟΝ: «Παίξαμε απέναντι σε μια μοναδική ομάδα δώδεκα παικτών. Δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό. Παίξαμε καλά για 35 λεπτά, αλλά δεν είχαμε μετά την  εμπειρία και δεν μπορούσαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ. Κάναμε καλή προσπάθεια πάντως».

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ: «Ο Ηλυσιακός έπαιξε καλα. Δεν είχαμε πλήρη συγκέντρωση. Δεν πέρασαν 48 ώρες από τον αγώνα με τη Μάλαγα. Θέλαμε να παίξει ο Λο με σκοπό να βρει ρυθμό μετά τον τραυματισμό του. Δεν παίξαμε καλά, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι και δεν είχαμε ομαδικότητα στην άμυνα. Η διαφορά στις ασίστ έπαιξε μεγάλο ρόλο στο παιχνίδι. πρέπει να προσαρμοστούν, αλλά τους έβαλα όλους μαζί. Είναι διαφορετικό αυτό. Ίσως από αυτό να κρίνονται πιο αυστηρά από ό,τι έπρεπε».

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ: «Είχαμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι πριν από 48 ώρες με τη Μάλαγα και υπήρχε κούραση. Ο Ηλυσιακός έπαιξε καλά, είχε και τον Χατζή σε σχέση με το ματς του Κυπέλλου και έτσι δεν παίξαμε όσο καλά θα θέλαμε. Πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο κόντρα στη Γαλατάσαραϊ. Θα συγκεντρωθούμε σε αυτό και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό».