Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2010

Νυχιά του Πάνθηρα

09/10/2010

Με διαφορετικό πρόσωπο παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερό του παιχνίδι στο τουρνουά «Τ.Κουταλιανός» με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από τον Πανιώνιο με 67-65.Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό και γρήγορα βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ τον Πανιώνιο που στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 12 πόντους (28-16), για να κλείσει το σκορ στο 37-27 της ανάπαυλας.Οι πράσινοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση στην τρίτη περίοδο και χάρη σε ένα σερί 8-0 με διαδοχικούς πόντους του Ντρου Νίκολας και του Αντώνη ΦώτσηΆλεκς Μάριτς έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με τη λήξη της περιόδου (48-49). μείωσαν στο δίποντο. Οι Νεοσμυρνιώτες δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και με 2/2 βολές ο
Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειχνε ικανός να καθαρίσει το παιχνίδι χτίζοντας κάποιες διαφορές (61-53 στο 36’ και 65-60 1,27” πριν το τέλος), ο Πανιώνιος όμως έβρισκε πάντα τον τρόπο να επιστρέψει και ισοφάρισε σε 65-65 35” πριν τη λήξη. Το τελικό 67-65 διαμόρφωσε με 2/2 βολές ο ΜακΛάουντ.