Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2011

Eurobasket 2011-Τα αποτελέσματα (videos)

Ελλάδα – Σερβία 87-77 (video)Στη «Zalgiris Arena» του Kaunas και σε αγώνα για τις θέσεις 5-8 του Eurobasket 2011, η Εθνική επικράτησε με 87-77 της Σερβίας εξασφαλίζοντας έτσι μία θέση στην εξάδα και ταυτόχρονα τη συμμετοχή της στο Προολυμπιακό Τουρνουά. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του στο πρώτο μέρος, όπου και πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση. Greece Serbia videoΚαταπληκτική εμφάνιση από την Εθνική στο πρώτο δεκάλεπτο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους Σέρβους και με φοβερή άμυνα και καλές επιθέσεις κατάφερε να ξεφύγει με 21 πόντους διαφορά στο 7’. Το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τελικά την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με το απίστευτο 34-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σερβία, αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 18 (38-20). Η άμυνα ζώνης προβλημάτισε την Εθνική, η οποία όμως κατάφερε να βρει τις κατάλληλες απαντήσεις και έτσι το τέλειο ημίχρονο για την Ελλάδα ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει 48-26.
Στην επανάληψη η Εθνική συνέχισε στο ίδιο τέμπο, διατήρησε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους και παρά τις όποιες προσπάθειες των Σέρβων να κλείσουν την ψαλίδα. Τελικά με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η Σερβία κατάφερε να πλησιάσει στους 16 (64-48). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Εθνική «έκατσε» αγωνιστικά και οι Σέρβοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν αρχικά στους 12 (65-53) και στη συνέχεια στους 10. Παρόλα αυτά η Ελλάδα δεν πτοήθηκε, βρήκε τις λύσεις επιθετικά, ξέφυγε εκ νέου με 17 (74-57). Οι Σέρβοι στο φινάλε εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν ξανά στους 10 (83-73). Το τελικό 87-77 κρίνεται απολύτως δίκαιο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.
Τα δεκάλεπτα: 34-8, 48-26, 64-48, 87-77
Οι συνθέσεις:
Ελλάδα: Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 27, Ζήσης 18, Βασιλειάδης, Καλάθης 10, Φώτσης 16, Παπανικολάου 4, Μαυροειδής 2, Μπράμος 6, Κουφός 4, Σλούκας, Καϊμακόγλου
Σερβία: M. Teodosic 6, M. Tepic, A. Rasic, I. Paunic 3, N. Bjelica 2, S. Markovic 4, D. Savanovic 9, M. Keselj 22, N. Krstic 15, K. Perovic 2, B. Marjanovic, M. Macvan 14
Δείτε σε video τα highlights από τον αγώνα Ελλάδα – Σερβία 87-77

Ισπανία – Σκόπια 92-80 (video)

Την πρόκρισή της στον τελικό του Eurobasket 2011 εξασφάλισε η Ισπανία επικρατώντας 92-80 των Σκοπίων, τα οποία απέδειξαν ότι κάθε άλλο παρά τυχαία έφτασαν έως τα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Navarrο με 35 πόντους, ενώ 22 πόντους και 17 ριμπάουντ προσέθεσε ο Pau Gasol. Από το αντίπαλο στρατόπεδο ξεχώρισαν οι MacCalebb (25π.) και Antic (17π., 9ρ.)
ispania skopia 92 80 videoΣτο αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, με τους Ισπανούς να «τρέχουν» ένα σερί 9-0 στα δύο τελευταία λεπτά και να παίρνουν αέρα 8 πόντων στο 10΄ (26-18). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Ίβηρες ξέφυγαν με 10 (28-18), αλλά οι Σκοπιανοί επέστρεψαν και πέρασαν μπροστά (31-32) για να κλείσει το ημίχρονο με τους δεύτερους να προηγούνται με 44-45.
Το παιχνίδι συνέχισε να κρέμεται από μία κλωστή και στο τρίτο δεκάλεπτο (58-58 στο 26΄). Η άμυνα ζώνης του Scariolo, στη συνέχεια, επέτρεψε στην ομάδα του με επιμέρους σκορ 7-0 να προηγηθεί 65-58, με το Navarro να διαμορφώνει με δύο διαδοχικά τρίποντα το 71-62 στο 30΄. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Ibaka πήγαν τη διαφορά στο +11 (75-64) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Η Ισπανία διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας (82-70 στο 35΄) και έφτασε στη νίκη με 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 44-45, 71-62, 92-80
Ισπανία: P. Gasol 22, Fernandez 2, Rubio 5, Navarro 35, Calderon 3, Llull 3, M. Gasol 11, Ibaka 11
Σκόπια: Ilievski 15, Sokolov, McCalebb 25, V. Stojanovski 6, D. Sotjanovski 3, Antic 17, Chekovski 2, Samardziski 12
Tα highlights από το Ισπανία – Σκόπια 92-80 (video)

Γαλλία – Ρωσία 79-71 (video)

Η Γαλλία επικράτησε 79-71 της Ρωσίας και θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του Eurobasket 2011 στον τελικό – πρώτος στην ιστορία της – με την Ισπανία. Οι Ρώσοι θα παλέψουν για την τρίτη θέση με αντίπαλο τα Σκόπια. Εξαιρετικός ο Parker με 22 πόντους ο οποίος «μίλησε» όταν η μπάλα «έκαιγε», από κοντά και ο Batum με 19. Από το αντίπαλο στρατόπεδο οι 21 πόντοι του Kirilenko δεν αποδείχθηκαν αρκετοί.
gallia rosia 79 71 videoΤο παιχνίδι έδειξε από το ξεκίνημά του ότι θα είναι ντέρμπι. Η μεγαλύτερη διαφορά που υπήρξε στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν της τάξης των τριών πόντων (8-11), με τους τρικολόρ να προηγούνται στο 10΄ 17-16. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο. Η Γαλλία πήρε κεφάλι με 4 στο 15΄ (26-22), οι Ρώσοι απάντησαν με σερί 0-5 (26-27). Ο Parker ενώ με τρίποντο 39΄΄ πριν το ημίχρονο έκανε το 39-31, ενώ ο Fridzon με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 39-34.
Το συγκρότημα του Blatt ισοφάρισε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (40-40) και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο έως το 27΄ (46-45). Τότε οι Γάλλοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πήραν κεφάλι με 8 (53-45), ενώ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου πήραν διψήφια διαφορά (57-47). Οι Ρώσοι δεν τα παράτησαν και πλησίασαν στους 6 με 7 λεπτά να απομένουν (61-55) και στους 5 με τρίποντο του Kirilenko στο 37΄ (69-64). Ακολούθησαν έξι πόντοι από Parker και Batun που έκαναν το σκορ 75-66 ένα λεπτό πριν το τέλος. Η Ρωσία έστειλε τη συνέχεια τους αντιπάλους της στις βολές, αυτοί ήταν ψύχραιμοι κα πήραν τη νίκη με 79-71.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-34, 55-47, 79-71
Γαλλία: Noah 7, Βatum 19, Kahudi 2, Parker 22, Traore 8, Pietrus 4, De Colo 9, Diaw 6, Gelabale 2
Ρωσία: Mozgov 12, Bykov 7, Fridzon 3, Shved 7, Khryapa 9, Antonov 4, Monya 8, Ponkrashov, Kirilenko 21
Tα highlights από το Γαλλία – Ρωσία 79-71 (video)