Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2013

Γκελα και η Άντερλεχτ (video)

Γκελα και η  Άντερλεχτ (video)

01/09/2013

Η Άντερλεχτ παίζοντας με 9παίκτες γνώρισε την ήττα με 4-3 στην έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ! Ας παίξουν έτσι και με τον Ολυμπιακό...
Ο Κλιέσταν άνοιξε το σκορ για τους «μωβ» στο 18' αλλά στο 33' ο Θοργκάν Αζάρ, αδερφός του Εντέν της Τσέλσι, ισοφάρισε σε 1-1 για την Ζούλτε. Στο 52΄αποβλήθηκε ο Κουγιατέ της Αντερλεχτ και η Ζούλτε κέρδισε πέναλτι. Όμως ο Αζάρ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Προτό από τα 11 βήματα αλλά ο Σκούλασον έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (54'). Ο Ισλανδός από «ωραίος» έγινε «μοιραίος» στο 71' αφού αντίκρισε κόκκινη κάρτα με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν με δέκα παίκτες.
Ο Ματίας Σουάρες απάντησε για την Αντερλεχτ στο 59' αλλά στο 75' ο Ντ' Αενέ πέτυχε το 3-2 για την Ζούλτε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντέμι Ντε Ζέουβ ισοφάρισε για την Αντερλεχτ σε 3-3. Η ομάδα του Φαν ντεν Μπρομ έμεινε με εννέα παίκτες στο 90' όταν ο Ντεσάχτ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Ζούλτε Βάρεγκεμ πρόλαβε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να φτάσει στη νίκη με 4-3 χάρη στο τέρμα του Μπεριέ.Η 11αδα της
Άντερλεχτ: Προτό, Ντεσάχτ, Κουγιατέ, Νιούτινκ, Κλιέσταν, Ζιλέ, Μιλιβόγεβιτς, Πραέ (56' Μπεμπά), Σουάρες, Μπρούνο (46' Μίτροβιτς), Ατσεαμπόνγκ (65' Ντε Ζέουβ)