Κυριακή 25 Μαΐου 2014

Ρεάλ - Ατλέτικο 4-1 στην παραταση (pics+videos)

25/05/2014

Η Ρεάλ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 10η φορά στην ιστορία της, καθώς νίκησε με 4-1 την Ατλέτικο στην παράταση. Ήρωας ο Σέρχιο Ράμος που ισοφάρισε στο 93'
Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Champions League για 10η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από 12 χρόνια, καθώς νίκησε την Ατλέτικο με 4-1 στην παράταση, σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο "Εστάντιο ντα Λουζ" της Λισαβόνας.
Η ομάδα του Ντιέγκο Πάμπλο Σιμεόνε κρατούσε την πρώτη κούπα στα χέρια της, καθώς προηγήθηκε με 1-0 στο 36' με γκολ του Γκοντίν από το τραγικό λάθος του Κασίγιας, αλλά "λύγισε" στις καθυστερήσεις.
Ο Σέρχιο Ράμος στο 93' κατάφερε να ισοφαρίσει επίσης με κεφαλιά και να στείλει το ματς στην παράταση, όπου η "βασίλισσα" πέτυχε τρία γκολ.
Την ανατροπή έκανε ο Γκάρεθ Μπέιλ στο 110', σκοράροντας και αυτός με κεφαλιά, ενώ θα μπορούσε και αυτός να χαρακτηριστεί μοιραίος μέχρι τότε, καθώς στην κανονική διάρκεια είχε χάσει τις δύο μεγάλες ευκαιρίες της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι.
Ο Μπέιλ δεν ήταν καλός, αλλά ήταν λυτρωτής μετά τον Σέρχιο Ράμος, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν κακός, προερχόμενος από τραυματισμό φυσικά.
Μάλιστα, ο CR7 μετά το 3-1 του Μαρσέλο στο 118' ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 120' με εκτέλεση πέναλτι και πανηγύρισε δεόντως το 17ο τέρμα του φέτος στην διοργάνωση, στο γήπεδο που πριν από 10 χρόνια είχε κλάψει μετά τον τελικό του EURO 2004.
Αυτός είναι ο 4ος συνεχόμενος νικηφόρος τελικός της Ρεάλ στην διοργάνωση, ενώ περίμενε 12 χρόνια για να ξαναφτάσει εκεί, αφού τελευταία φορά είχε κατακτήσει το τρόπαιο το 2002 με την γκολάρα του Ζινεντίν Ζιντάν στον τελικό με την Λεβερκούζεν.
Η Ατλέτικο έφτασε μία ανάσα από την πρώτη της κούπα, αλλά τελικά ηττήθηκε και στον δεύτερο τελικό της, ενώ ο πρώτος ήταν πριν 40 χρόνια, όταν ισοφαρίστηκε από την Μπάγερν στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και έχασε με 0-4 στην ρεβάνς.
Η απουσία του τιμωρημένου, Τσάμπι Αλόνσο, φάνηκε στο κέντρο, όπου ο ανέτοιμος Κεντίρα δεν κατάφερε να βοηθήσει, ενώ από την άλλη ο Ντιέγκο Κόστα ξεκίνησε και αντικαταστάθηκε στο 9ο λεπτό, έτσι έχασε νωρίς μία αλλαγή ο Σιμεόνε, ο οποίος κατά τα άλλα για μία ακόμη φορά είχε στήσει σωστά την ομάδα του και απλά ήταν άτυχος λόγω της ισοφάρισης στο 93'.

Ρεάλ - Ατλέτικο 4-1 (παρ.)

Σκόρερς: 90'+3 Σέρχιο Ράμος, 110' Μπέιλ, 118' Μαρσέλο, 120' πεν. Κρ.Ρονάλντο / 36' Γκοντίν
Γήπεδο: "Εστάντιο ντα Λουζ", Λισαβόνα
Διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)

Το θαύμα έγινε και... δεν έγινε για την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς ο Ντιέγκο Κόστα ξεκίνησε στην βασική 11άδα, αλλά μόλις στο 9ο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Αντριάν Λόπεθ, καθώς σαφώς ήταν ανέτοιμος και ένιωθε ενοχλήσεις.
Το φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 28' κατέληξε στην αγκαλιά του Κουρτουά, στο 32' απείλησε η Ατλέτικο με αλλεπάλληλες κόντρες στην αντίπαλη περιοχή, αλλά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η Ρεάλ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του τελικού με τον Γκάρεθ Μπέιλ.
Από το λάθος του Τιάγκο Μέντες ο Ουαλός πήρε την μπάλα στο κέντρο, έκανε την κούρσα, δεν έδωσε δεξιά στον Ρονάλντο και τέλειωσε την φάση μόνος του με αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά αστόχησε.

Η Ατλέτικο όμως ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 36' με τον Ντιέγκο Γκοντίν, σε μία περίεργη φάση. Ο Βαράν έδιωξε με κεφαλιά μετά από κόρνερ, ο Χουανφράν έκανε το "γέμισμα" και ο Κασίγιας κακή έξοδο, με αποτέλεσμα ο Γκοντίν να πάρει την κεφαλιά και να περάσει την μπάλα πάνω από τον Ισπανό τερματοφύλακα, ο οποίος δεν την πρόλαβε πριν περάσει την γραμμή.
Η πρώτη καλή φάση του δεύτερου ημιχρόνου ήταν για την Ρεάλ με εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Κουρτουά στο 54', ενώ μετά από δεύτερο κόρνερ η κεφαλιά του Πορτογάλου πέρασε άουτ.
Στο 57' το σουτ του Αντριάν ήταν επικίνδυνο, αλλά κόντραρε στον Κεντίρα και πέρασε κόρνερ, ενώ στο 62' από την σέντρα του Σέρχιο Ράμος από πλεονεκτική θέση δεν βρήκαν την μπάλα ούτε ο Κριστιάνο Ρονάλντο ούτε ο Μπενζεμά.

Το σουτ του Ίσκο ήταν άστοχο στο 67', όπως και του Μπέιλ στο 73', ενδιάμεσα ο Βίγια από μπαλιά του Χουανφράν δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ του Κασίγιας (του έκανε φάουλ τελικά), ενώ άστοχο ήταν και το γυριστό του Ρονάλντο στο 75'.
Νέα κακή επιλογή από τον Γκάρεθ Μπέιλ στο 78', όταν από το "ένα-δύο" με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και με εντυπωσιακή επιτάχυνση από δεξιά μπήκε στην περιοχή, αλλά αντί να δώσει στον Μπενζεμά στο ύψος του πέναλτι έκανε κακό σουτ με το αριστερό, ενώ στο 79' ο Γκοντίν πρόλαβε λίγο πριν σουτάρει από κοντά ο Ίσκο.

Η Ρεάλ στα τελευταία λεπτά άσκησε πίεση και τελικά δικαιώθηκε στο 93' με τον Σέρχιο Ράμος να ισοφαρίζει σε 1-1 με καταπληκτική κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λούκα Μόντριτς.
Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης σπουδαία φάση δεν υπήρχε, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο ζήτησε πέναλτι μετά από χέρι του Γκάμπι, ο οποίος ήταν στο τείχος σε φάουλ του Πορτογάλου.
Στο 5ο λεπτό της παράτασης, στο 110' δηλαδή, η πιο ακριβή μεταγραφή του πλανήτη, ο Γκάρεθ Μπέιλ, με κοντινή κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Ρεάλ!

Ο Άνχελ ντι Μαρία έκανε εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά και ο Τιμπό Κουρτουά απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Αργεντινού, αλλά η μπάλα πήρε ύψος και στο δεύτερο δοκάρι ο Μπέιλ με κοντινή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.
Ο Μαρσέλο στο 118' έκανε το 3-1 με σουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο με εκτέλεση πέναλτι στο 120'.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Φάμπιο Κοεντράο (59' Μαρσέλο), Κεντίρα (59' Ίσκο), Μόντριτς, Ντι Μαρία, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπέιλ, Μπενζεμά (79' Μοράτα).
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς (83' Αλντερβάιρελντ), Τιάγκο Μέντες, Γκάμπι, Κόκε, Ραούλ Γκαρθία (66' Σόσα), Βίγια, Ντιέγκο Κόστα (9' Αντριάν Λόπεθ).

*στον πάγκο της Ρεάλ έμειναν οι Ντιέγκο Λόπεθ, Πέπε, Αρμπελόα και Ιγιαραμέντι (εκτός πάγκου οι Χεσούς, Νάτσο και Καζεμίρο)
**στον πάγκο της Ατλέτικο έμειναν οι Αρανθουμπία, Μάριο Σουάρεθ, Κριστιάν Ροντρίγκες και Ντιέγκο (εκτός πάγκου οι Χιμένεθ, Μανκίγιο και Αρντά Τουράν)