Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2011

ΤΟΥ ΙΒΚΟΒΙΤΣ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑΡΑ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΑ !!!!!!!!!!! (VIDEO)

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ…
Με τον Ολυμπιακό να δείχνει τι σημαίνει πραγματικά μεγάλη ομάδα οι ερυθρόλευκοι όχι μόνο κέρδισαν την Φενέρ και κάλυψαν την διαφορά των 14 πόντων, εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου. Και όλα αυτά χωρίς τους Μπουρούση, Ωασιλόπουλο, Χαλπερίν και Κέσελ αλλά με το Ντούντα να δίνει πραγματικό ρεσιτάλ και να αποδεικνύει τι σημαίνει μεγάλος προπονητής. Κορυφαίοι για τους ερυθρόλευκους ήταν οι Έρτσεγκ, Μαυροκεφαλίδης, Γκόρντον, Νεστέροβιτς, Παπαλουκάς και Σπανούλης ενώ και οι υπόλοιποι που αγωνίστηκαν έκαναν τα πάντα για να φτάσει ο Θρύλος στον θρίαμβο που επισφραγίστηκε με την υπόκλιση του Παπαλουκά στο τέλος μπροστά στους προκλητικούς Τούρκους. Με τον Ζόραν Έρτσεγκ να είναι εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση, τους Σπανούλη και Τεόντοσιτς να κατευθύνουν μαεστρικά, τον Παπνικολάου να διαπρέπει αμυντικά και το Μαυροκεφαλίδη να ανταπεξέρχεται άριστα στα καθήκοντα του ως πεντάρι οι ερυθρόλευκοι έχοντας ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα αλλά και τα ριμπάουντ στο πεντάλεπτο προηγήθηκαν με 6-11. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν την διαφορά στο +7 (8-15) με τον Γλυνιαδάκη να έχει περάσει στην θέση του Μαυροκεφαλίδη καθώς ο Ντούντα ήθελε να αντιμετωπίσει το σκληρό παιχνίδι των Τούρκων. Η Φενέρ αύξησε την πίεση της με την ανοχή των διαιτητών και πλησίασε στον πόντο (14-15) αλλά ο τεράστιος Έρτσεγκ με τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων και στην συνέχεια τον αύξησε ακόμα περισσότερο ο Σπανούλης. Δύο λάθη, όμως, του Ολυμπιακού έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 18-20. Ο Ίβκοβιτς ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με τους Παπαλουκά, Σπανούλη, Γκόρντον, Μαυροκεφαλίδη και Νεστέροβιτς και οι ερυθρόλευκοι έδειχναν και ήταν τα απόλυτα αφεντικά της αναμέτρησης ακόμα και όταν το ματς πήγαινε στην ισοπαλία. Παρά τις όποιες βιαστικές επιλογές στην επίθεση των ερυθρόλευκων, η αμυντική τους λειτουργία όχι μόνο τους κρατούσε μες το παιχνίδι αλλά είχε καταφέρει να εκνευρίσει και τους παίκτες του Σπάχια. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και το προβάδισμα εναλλασσόταν συνέχεια αλλά αυτό που είχε καταφέρει ο Ολυμπιακός ήταν να κλείσει όλα τα σουτ και όλους του διαδρόμους των Τούρκων με αποτέλεσμα να φτάνουν πολύ δύσκολα στο σκορ, με τον Ίβκοβιτς να δίνει ρεσιτάλ διαχείρισης από τον πάγκο. Κι αν η Φενέρ έφτανε δύσκολα στο καλάθι λόγω της άμυνας του Ολυμπιακού, οι ερυθρόλευκοι προδίδονταν από την βιασύνη τους κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 36-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Ολυμπιακό καθώς οι Τούρκοι πίεσαν πολύ, ώθησαν τους ερυθρόλευκους σε πολλά λάθη και βιαστικές επιλογές με αποτέλεσμα να κάνουν ένα σερί 10-0 και να προηγηθούν με σκορ 47-37 στο πεντάλεπτο. Οι παίκτες του Ίβκοβιτς δε μπορούσαν με κανένα τρόπο να πάρουν σκορ και έτσι ο Ντούντα ανακάτεψε την τράπουλα και έδωσε εντολή να χτυπήσουν κοντά στο καλάθι και με ηρεμία. Έτσι ξεκίνησε και η αντεπίθεση ,με αιχμή του δόρατος το Μαυροκεφαλίδη , η ψαλίδα της διαφοράς έκλεισε (51-46), οι ερυθρόλευκοι πίεσαν ακόμα περισσότερο στην άμυνα, είχαν πιο καθαρό μυαλό και λογικές επιλογές στην επίθεση και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με σκορ 55-54 μετά από τεράστιο τρίποντο του Έρτσεγκ σε νεκρό χρόνο. Ο Γκόρντον έδινε ρεσιτάλ στην άμυνα, ο Μαυροκεφαλίδης συνέχιζε να φορτώνει με πόντους του τουρκικό καλάθι κι έτσι ο Ολυμπιακός με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ξαναπήρε το προβάδισμα με 58-55. Νεστέροβιτς και Παπαλουκάς ανέλαβαν τα ηνία στην συνέχεια και με τον τεράστιο Γκόρντον αρωγό έστειλαν την διαφορά στο +7 (55-62), παγώνοντας το Σινάν Ερντέν στα 7 λεπτά πριν το φινάλε. Η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν χαλύβδινη και ο Νεστέροβιτς έδειχνε και πάλι την κλάση του, την ώρα που ο γίγαντας Έρτσεγκ με 19 πόντους διαμόρφωνε το 59-68. Οι Τούρκοι μείωσαν με τρίποντο αλλά ο αρχηγός απάντησε και πλέον επέβαλε και τον ρυθμό του και μαζί του οι ερυθρόλευκοι έφταναν στο +10 (62-72) στα δύο λεπτά πριν το φινάλε. Οι ερυθρόλευκοι είχαν κλειδώσει τη νίκη και διατηρούσαν την διαφορά στο +10 κι έτσι έφτασαν στη νίκη θρίαμβο με σκορ 65-80 μετά από μεγάλο τρίποντο του Παπαλουκά που κάλυψε και την διαφορά του πρώτου αγώνα με αποτέλεσμα να ξεκινήσει η βροχή αντικειμένων.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-34, 55-54, 65-80

Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Νέβεν Σπάχια): Ούκιτς 14, Έρογλου, Ονάν 2, Λαβρίνοβιτς 8 (1), Γιασικεβίτσιους 7 (1), Πεκέρ 2, Σαβάς 4, Κίνσεϊ 12 (6 ριμπάουντ), Μουτάφ, Τόμας 9 (2), Μέι 2, Πρέλντζιτς 5 (1).

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9 (8 ασίστ), Νεστέροβιτς 16 (9 ριμπάουντ), Σπανούλης 12, Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 16, Γλυνιαδάκης 2, Νίλσεν, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 21 (5), Τεόντοσιτς 2, Κατσίβελης, Λούκας 2.