Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Τριάρα πριν την αναμετρηση με τον Ολυμπιακό η Μπενφίκα-Εύκολη νίκη για την Παρί (video)

02/11/2013

Η Μπενφίκα δε συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση στην Κοΐμπρα, νίκησε με 3-0 την Ακαντέμικα και ετοιμάζεται πλέον για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.
Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε μέσα στην Κοΐμπρα η Μπενφίκα, η οποία έδειξε να είναι σε καλή κατάσταση λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".
Οι Λουζιτανοί επιβλήθηκαν της Ακαντέμικα με 3-0 και μείωσαν με παιχνίδι παραπάνω τη διαφορά τους από την κορυφή στους δύο.
Το σκορ άνοιξε ο Όσκαρ Καρντοσο στο 34', ενώ κλειδί ήταν το δεύτερο γκολ αφού ήρθε τρία λεπτά μετά από τον αμυντικό των γηπεδούχων Γκοϊάνο. Το τελικό 3-0 έγινε από τον νεαρό Σέρβο Λάζαρ Μάρκοβιτς, ο οποίος πέτυχε το τρίτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
Η σύνθεση της Μπενφίκα...
Αρτούρ Μοράες, Λουϊζάο, Γκαράι, Μ. Περέιρα, Κορτέζ, Ε. Πέρεζ, Γκαϊτάν, Μάτιτς, Λίμα (74' Ρούμπεν Αμορίμ), Ιβάν Καβαλέιρο (64' Μάρκοβιτς), Καρντόσο (90' Ροντρίγο)

Primeira Liga - 9η αγωνιστική

Παρασκευή
Ακαντέμικα - Μπενφίκα 0-3 (34' Καρντόσο, 37' Γκοϊάνο (αυτ.), 86' Μάρκοβιτς)

Εύκολη νίκη για την Παρί (video)

Με συνοπτικές διαδικασίες η Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε μια ακόμα νίκη για το γαλλικό πρωτάθλημα. Οι Πρωταθλητές συνέτριψαν 4-0 στο Παρίσι την Λοριάν.
Παράσταση για ένα ρόλο το ματς με την Παρί να σκοράρει τρεις φορές στο πρώτο 45λεπτο. Αρχικά με τον Λούκας, στο 3’, για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα από τους Μενέζ (39’) και Καβάνι (43’).
Στο δεύτερο μέρος κατέβασε ταχύτητα, αλλά η Παρί πέτυχε άλλο ένα γκολ με τον Καβάνι (81’) και πάλι που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, λίγα 24ωρα πριν το ματς με την Άντερλεχτ, στο «Παρκ Ντε Πρενς».
ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Σιρίγκου, Ζαλέ, Άλεξ, Μαρκίνιος, Ντιν, Βεράτι (69' Ματουιντί), Μότα (69' Παστόρε), Ραμπιό, Λούκας (76' Λαβέτσι), Μενέζ, Καβάνι.