Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου 2012

Σάσαρι - Ολυμπιακός 87-106 (video)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην Ιταλία με 106-87 της Σάσαρι, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται 2 λεπτά πριν ολοκληρωθούν τα 40' καθώς ο Ντόρσεϊ με κάρφωμα έσπασε το καλάθι! (video)
Το πρώτο φιλικό του Ολυμπιακού στην Ιταλία δεν τελείωσε! Ο Τζόι Ντόρσεϊ φρόντισε για αυτό, καθώς με κάρφωμα δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης έσπασε το ταμπλό των Ιταλών κι ενώ το σκορ ήταν 106-87 υπέρ των ερυθρολεύκων!
 Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, ενώ στο πρώτο ημίχρονο αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα από τους Ιταλούς, οι οποίοι σημείωσαν 50 πόντους.

Στην επανάληψη, όμως οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν, βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους, ξεπερνώντας τους εκατό πόντους.

Ο Ντόρσεϊ έπειτα από πάσα του Κώστα Παπανικολάου κάρφωσε έσπασε το ταμπλό και το παιχνίδι τελείωσε εν μέσω χειροκροτημάτων από τον κόσμο που παρακολούθησε το ματς.

Η προσοχή του Ολυμπιακού πλέον στρέφεται στο τουρνουά "2nd Ιnternational Tournament Basketball", όπου θα αντιμετωπίσει τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Παρασκευή, 14/09, 20:00) και Σιένα (Σάββατο 15/09, 21:45).

Ο αγώνας:

Οι Ιταλοί στην πρώτη περίοδο δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να αποσπαστεί στο σκορ, προσπάθησαν να τρέξουν και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 26-26.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Σάσαρι στο 14' θα περάσει μπροστά στο σκορ με 35-33, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή θα δώσει το προβάδισμα στο Ολυμπιακό (35-36).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και θα ξεφύγουν στο 17' για πρώτη φορά με 7 πόντους στο ματς (40-47). Παρόλα αυτά, οι Ιταλοί θα αντιδράσει και με σερί 8-0 θα περάσουν μπροστά (48-47 στο 18') για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 50-48 για τους γηπεδούχους μετά από 1/2 βολές του Κάιλ Χάινς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σάσαρι προηγήθηκε στο 23' με πέντε πόντους (57-52), ενώ με εύστοχο σουτ τριών πόντων η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους οκτώ, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. ο Ολυμπιακός, πάντως πέντε λεπρά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου θα μειώσει στους τέσσερις πόντους (62-58).

Οι Πειραιώτες με τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου και αιφνιδιασμό από τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους θα καταφέρουν να προηγηθούν με 69-66 κι ενώ βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ με 66-62. Το τρίτο δεκάλεπτο, λοιπόν θα ολοκληρωθεί με ακόμα ένα τρίποντο του Περπέρογλου και προβάδισμα 11 πόντων για τους "ερυθρόλευκους" (80-69).

Ο Γκετσεβίτσιους με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα σημειώσει το 83-71 για να απαντήσουν οι Ιταλοί και να μειώσουν σε 83-74 οκτώ λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Γκετσεβίτσιους με ακόμα ένα τρίποντο θα ανεβάσει την διαφορά στους 13 πόντους (96-83). Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να έχει το προβάδισμα ο Σπανούλης στο 37' θα κάνει το 104-87. Παρόλα αυτά, ο Τζόι Ντόρσεϊ θα φροντίσει να τελειώσει μια ώρα αρχύτερα την αναμέτρηση.

Ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού θα πάρει τη μπάλα έπειτα από πάσα του Κώστα Παπανικολάου, θα καρφώσει και θα σπάσει το ταμπλό των Ιταλών στο 38', δίνοντας τέλος στην αναμέτρηση (106-87)!

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 50-48, 69-80, 87-106.

Σάσαρι (Τζακέτι): Μπινέτι 4, Λαγκούτζι, Ντεβέκι 11(1), Θόρτον 22(4), Ντίνιερ Τ. 20(3), Σακέτι 13(1), Σπισού, Ντίνιερ 11(3), Βανούτσο, Ντιλιέγκρο 3, Ίσλε 3.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 17(1), Περπέρογλου 12(2), Ντόρσεϊ 8, Σλούκας, Μαυροειδής 5, Γκετσεβίτσιους 18(4), Πρίντεζης 19(2), Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6(1).