Πέμπτη 22 Μαρτίου 2012

Άλωσε το Παρίσι

22/3/2012

Σαν σίφουνας πέρασε η Λιόν από την έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι, έτσι, έγιναν φαβορί της διοργάνωσης κόβοντας παράλληλα τις ορέξεις των πρωτευουσιάνων για νταμπλ.

Παρά το γεγονός πως όλα ξεκίνησαν ιδανικά για την Παρί αφού ο Νενέ στο 19’ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι βάζοντας μπροστά την ομάδα του, η Λιόν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Κάλστρομ στο 25’ έφερε το ματς στα ίσα και ο Λισάντρο Λόπεζ στο 40’ έβαλε μπροστά τους «Λιονέ». Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά στις καθυστερήσεις (91'), ο Γκομίς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μπαστός.

Τα ζευγάρια του ημιτελικού του Κυπέλλου Γαλλίας είναι Γκαζελέκ Αζαξιό-Λιόν και Κεβιγί-Ρεν, τα οποία είναι προγραμματισμένα για τις 10 και 11 Απριλίου αντίστοιχα.