Παρασκευή 30 Μαρτίου 2012

EUROPA LEAGUE-αποτελεσματα-γκολ (videos)
30/3/2012

Schalke – Bilbao 2-4

Αγκαλιά με την πρόκριση στους ημιτελικούς του Europa League βρίσκεται η Bilbao, που επικράτησε της Schalke στη Γερμανία με 2-4, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση.
schalke bilbao 2-4Οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο 20′ με τον Lliorente, όμως η απάντηση της Schalke ήρθε άμεσα με τον Raul να εκμεταλλεύεται ασίστ του Uchida και να ισοφαρίζει στο 22′.
Ο Ισπανός έδωσε προβάδισμα στη Schalke με το γκολ που πέτυχε στο 60′, αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στους Βάσκους, που και πάλι με τον Llorente στο 75′ έκαναν το 2-2 και στο 81′ με τον De Marcos έκαναν το 2-3. To κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Muniain που διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Γκολ: Raul 22’, 60′ – Llorente 20’, 75′, De Marcos, Muniain 90+3′
Οι συνθέσεις:
Schalke:
Hildebrand (Schober 46′), Παπαδόπουλος, Uchida, Höger (Holtby 55′), Jones, Fuchs, Draxler (Jurado 55′), Matip, Raúl, Farfán, Huntelaar
Athletic: Gorka Iraizoz, Aurtenetxe (Perez 70′), Amorebieta, Iraola, Iturraspe, De Marcos, Ander Herrera (Ibai 46′), Javi Martínez, Llorente, Susaeta, Muniain
Δείτε το video με τα γκολ και τα highlights του αγώνα Schalke – Bilbao 2-4

Atletico Madrid – Hannover 2-1

Την ύστατη στιγμή η Atletico Madrid πήρε τη νίκη απέναντι στο Hannover με 2-1, στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Europa League.
Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο 9′ με τον Falcao, όμως οι Γερμανοί πέτυχαν το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ στο 38′ με τον Diouf μετά από ασίστ του Stindl.
athletico madrid hannover 2-1O αγώνας έδειχνε ότι θα λήξει χωρίς νικητή, όμως στο 89′ ο Salvio κατάφερε να νικήσει τον Zieler και να δώσει προβάδισμα πρόκρισης στους Μαδριλένους.
Γκολ: Falcao 9′, Salvio 89′ – Diouf 38′
Atlético
: Courtois, Godín, Filipe Luis, Miranda, Mario Suárez, Arda Turan, Gabi, Koke, Adrián López, Falcao, Juanfran
Hannover: Zieler, Pogatetz, Eggimann, Cherundolo, Pander, Sergio Pinto, Stindl, Schmiedebach, Rausch, Schlaudraff, Diouf
Δείτε το video με τα γκολ και τα highlights του αγώνα Atletico Madrid – Hannover 2-1

Atletico Madrid 2-1 Hannover 96 - Full... από OMGSPORT

Sporting – Metalist 2-1

Την ευκαιρία να καθαρίσει από σήμερα την πρόκριση στους ημιτελικούς του Europa League έχασε η Sporting, που δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις από τη Metalist και τελικά επικράτησε με 2-1, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση του Europa League.
sporting metalist 2-1Οι Πορτογάλου προηγήθηκαν στο 51′ με τον Izmailov, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 64′ με τον Insua και όλα έδειχναν ότι το τελικό σκορ θα τους έδινε το απόλυτο προβάδισμα για την πρόκριση, μέχρι που στις καθυστερήσεις ο Cleiton Xavier κατάφερε να νικήσει τον Rui Patricio και να δώσει το… φιλί της ζωής στη Metalist ενόψει της ρεβάνς, με το τελικό 2-1.
Γκολ: Izmailov 51′, Insua 64′ – Cleiton Xavier 90+1′
Sporting:
Rui Patrício, Carriço (Neto 70′), Polga, Pereira, Insúa, Xandão, Schaars, Izmailov (Carrillo 79′), Capel (Jeffren 72′), Fernández, Van Wolfswinkel
Metalist: Goryainov, Villagra, Torsiglieri, Obradović, Gueye, Cleiton Xavier, Sosa (Valyaev 90+4), Torres, Blanco 9Marlos 77′), Cristaldo (Devic 65′), Taison
Δείτε το video με τα γκολ και τα highlights του αγώνα Sporting – Metalist 2-1

Alkmaar – Valencia 2-1
  Στο AFAS stadion, μπροστά σε 16.000 θεατές, η Alkmaar επικράτησε της Valencia με 2-1 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Europa League και απέκτησε ένα σχετικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.
alkmaar valencia 2-1Οι Ολλανδοί άνοιξαν στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Holman. Η απάντηση των Ισπανών ήρθε νωρίς στο δεύτερο μέρος με τον Topal, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Martens sto 79′ να σκοράρει και να διαμορφώνει το τελικό 2-1
Γκολ: Holman 45+1’, Martens 79′ – Topal 51′