Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2013

Τα νεα του Ερασιτεχνη Ολυμπιακου

05/12/2013

Ολυμπιακός - Μπιέλσκο Μπιάλα 0-3

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού ηττήθηκε με 3-0 σετ εντός έδρας από την Μπιέλσκο Μπιάλα και έχει πλέον εξαιρετικά δύσκολο έργο για την πρόκριση στη φάση των "16" του CEV Cup.
Την πρώτη της ήττα για την σεζόν και πρώτη μετά από 10 σχεδόν μήνες (23/2/2013) γνώρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκες, αν και πάλεψαν σε όλα τα σετ, έχασαν με 0-3 σετ (23-25, 25-27, 22-25) σετ από την πολωνική Μπιέλσκο Μπιάλα, στον πρώτο αγώνα της φάσης των "16" του Cev Cup που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης (4/12) στο Κλειστό Γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη", στο Ρέντη. Οι παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη έχουν εξαιρετικά δύσκολο έργο στη ρεβάνς της 12ης Δεκεμβρίου που θα διεξαχθεί στην Πολωνία.
Η πειραϊκή ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με την Μονζόνι με 5-1 και στη συνέχεια με 10-5 και 11-6. Η Μπιέλσκο, όμως, αύξησε την πίεση και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 12-13. Η Γιώτα ισοάρισε σε 13-13 και ο Ολυμπιακός με την Κις έκανε το 16-14. Οι ερυθρόλευκες πήραν προβάδισμα δύο πόντων (21-19), αλλά ο αντίπαλος ισοφάρισε σε 22-22 πριν γίνει το 23-22. Η ομάδα του Ολυμπιακού, όμως, στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα δεν είχε τις λύσεις και έτσι η Μπιέλσκο πήρε το σετ με 23-25.

Το δεύτερο σετ κύλησε όπως το πρώτο και είχε συγκλονιστικό φινάλε. Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-23 και με 25-24 με την Κις. Οι Πολωνές, όμως, εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους και έκοψαν πρώτες το νήμα (25-27). Στο τρίτο σετ η ομάδα από την Πολωνία διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και αν και ο Ολυμπιακός πάλεψε προς το τέλος έχασε το σετ και τον αγώνα.

Ο τεχνικός της ομάδας του Πειραιά, Γιάννης Νικολάκης, μετά από το ματς σημείωσε: "Ξέραμε πριν από το παιχνίδι πως είναι μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στο ελληνικό και στο πολωνικό βόλεϊ. Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα μας αδικεί λίγο. Τα τρία σετ κρίθηκαν στο τέλος και για την επικράτηση της Μπιέλσκο μέτρησε η εμπειρία και οι δυνατοί αγώνες που γίνονται στην Πολωνία.

Επιθετικά είχαμε αρκετά προβλήματα. Η αντίπαλός μας ήταν πολύ καλή στο μπλοκ. Είμαι από τη μια ικανοποιημένος, αφού δεν φάνηκε πως υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις ομάδες, όμως από την άλλη μένει μια πικρία γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει 1 ή 2 σετ και να είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον η ρεβάνς στην Πολωνία.

Προχωράμε, όμως, και προετοιμαζόμαστε για τον επόμενο αγώνα και μετά για τη ρεβάνς. Είναι ένα άλλο παιχνίδι. Στο βόλεϊ και ειδικά στο γυναικείο ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συμβεί. Ο Ολυμπιακός θα πάει στην Πολωνία για να κυνηγήσει το παιχνίδι. Σίγουρα κάθε λογικός άνθρωπος θα πιστεύει πως το φαβορί είναι η αντίπαλός μας, αλλά εμείς θέλουμε να παίξουμε πρώτα καλά και μετά να εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα. Είναι πολύ δύσκολο".

Τα σετ: 23-25, 25-27, 22-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 9(5/12, 3 ασ), Κοσμά 9(6/18, 3 ασ, 65% υπ), Κις 8(5/32, 1 μπ, 2 ασ), Χριστοδούλου 6(6/11), Τένεβα 10( 7/21, 3 μπ, 69% υπ), Μονζόνι 15(12/15, 2 μπ, 1 ασ), Κονόμι(λ, 68%), Τέζα, Κωνσταντίνου 2.

ΜΠΙΕΛΣΚΟ ΜΠΙΑΛΑ: Νίκιτς 11, Χόρκα 16, Λις 10, Στρόζικ 4, Μπέιερ 11, Βιλκ 5, Βοίτοβιτς(λ, 70%), Σιμάρκα.

Προ Ρέκο - Ολυμπιακός 9-7

Εντυπωσιακός στο πρώτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός στην Γένοβα, προηγήθηκε με 2-0, αλλά δεν άντεξε στην πίεση της Προ Ρέκο και εντέλει ηττήθηκε με 9-7 για την 2η αγωνιστική του Champions League.
Την δεύτερη του ήττα σε ισάριθμους αγώνες στον Α' όμιλο του Champions League γνώρισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά αν και κοίταξε στα μάτια και "καθήλωσε" για μεγάλο διάστημα την Προ Ρέκο έχασε με 9-7 από τους Ιταλούς στη Γένοβα και έμεινε στο μηδέν μετά από την ολοκλήρωση της 2ης ημέρας. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη (ήταν τιμωρημένος ο Θόδωρος Βλάχος) δεν άξιζε την ήττα στην Ιταλία, πλέον όμως στρέφει το ενδιαφέρον της στον πρώτο εντός έδρας αγώνα με την Ριέκα στις 18 Δεκεμβρίου στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαία άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κράτησε για ένα οκτάλεπτο την Προ Ρέκο στο μηδέν έχοντας γενικά σπουδαία ποσοστά στον παίκτη λιγότερο. Προηγήθηκε με 0-2 στο 1ο οκτάλεπτο και στην αρχή του 2ου με άλλο ένα τέρμα του Γιάννη Φουντούλη έφτασε στο 0-3.

Η Προ Ρέκο όμως αντέδρασε και ισοφάρισε γρήγορα σε 3-3 χάνοντας μάλιστα και πέναλτι. Οι "ερυθρόλευκοι" με τον Χριστόδουλο Κολόμβο απέκτησαν και πάλι το προβάδισμα (3-4) αλλά οι Γενοβέζοι ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με τον Τζορτζιέτι στο 4'.41'' πριν από την λήξη του 3ου οκταλέπτου. Στο 1'.40'' πριν το τέλος του 3ου όμως ο Γιάννης Φουντούλης ισοφαρίζει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και ο Μπλάι Μάλιαρακ βρίσκει δίχτυα και 59'' πριν το φινάλε "γράφει" το 5-6! Οι Ιταλοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με δυο γκολ από τον Τζιορτζέτι και τον Ίβοβιτς έκαναν το 7-6 και πήγαν με προβάδισμα στο 4ο οκτάλεπτο.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο τον... λόγο είχαν οι άμυνες. Ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλη ημέρα το Νίκο Δεληγιάννη ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Ίβοβιτς! Τρία λεπτά πριν από το φινάλε όμως σουτ του Φελούγκο βρίσκει στον Αϊκάρντι, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Δεληγιάννη (8-6). Ο Ίβοβιτς αν και δεν νίκησε τον Δεληγιάννη στο πέναλτι βρήκε τρόπο και εκμεταλλευόμενος την αδυναμία της άμυνας του Ολυμπιακού έκανε το 9-6. Αμέσως ο Μπλάι Μάλιαρακ (2.13'') μείωσε σε 9-7 αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλο χρόνο για να πάρει βαθμό στην Ιταλία.

Η διακύμανση: 1ο: 0-1 Βλαχόπουλος (π/π), 0-2 Φουντούλης. 2ο: 0-3 Φουντούλης , 1-3 Γιάνοβιτς (π/π), 2-3 Τζίτο (π/π), 3-3 (π/π), 3-4 Κολόμβος (π/π), 4ο: 4-4 Λαπένα, 5-4 Τζιορτζέτι, 5-5 Φουντούλης (π), 5-6 Μάλιαρακ, 6-6 Τζιορτζέτι, 7-6 Ίβοβιτς, 4ο: 8-6 Αϊκάρντι, 9-6 Ίβοβιτς, 9-7 Μάλιαρακ.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-2, 4-2, 2-1.

ΠΡΟ ΡΕΚΟ (Τεμπεστίνι): Λαπένα 2, Τζιορτζέτι 2, Γιάνοβιτς Μ. 1, Τζίτο 1, Ίβοβιτς 2, Αϊκάρντι 1,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάζης): Δεληγιάννης, Δελακάς, Γούνας, Καπότσης, Φουντούλης 3, Ποντικέας, Βλαχόπουλος 1, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ 2, Σχίζας, Γαλανίδης.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Α' ομίλου η Μπαρτσελονέτα διπλασίασε τις νίκες της κερδίζοντας με 11-5 την Έγκερ στην Ουγγαρία ενώ το ντέρμπι της Κροατίας ανάμεσα στην Πριμόριε και τη Γιουγκ στη Ριέκα έληξε ισόπαλο 9-9. Η βαθμολογία (2 αγώνες): 1. Μπαρτσελονέτα 6, 2. Προ Ρέκο 6,  3 Γιουγκ 4, 4. Ριέκα 1, 5. Ολυμπιακός 0, 6. Έγκερ 0.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 18/12 στον Πειραιά την Ριέκα.