Πέμπτη 3 Απριλίου 2014

Champions League:Ολα τα αποτελεσματα των προημιτελικών (videos)

03/04/2014

Δυνατές συγκινήσεις προσέφερε το περασμένο διήμερο στους αμέτρητους θαυμαστές του το Champions League, με τις μάχες των προημιτελικών να καθηλώνουν όλο τον ποδοσφαιρικό πλανήτη.

Η αγγλογερμανική σύγκρουση της Γιουνάιτεντ με τη Μπάγερν και ο ισπανικός "εμφύλιος" της Μπαρτσελόνα με την Ατλέτικο έμειναν στο 1-1 και έμειναν εντελώς ανοιχτοί οι λογαριασμοί ενόψει της ρεβάνς ενώ το βράδυ της Τετάρτης η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το πρώτο μέρος της εκδίκησης για τον περσινό εφιάλτη από τη Ντόρτμουντ και η Παρί έδειξε απέναντι στην Τσέλσι πως είναι έτοιμη φέτος για το παραπάνω βήμα (πέρυσι έφτασε μέχρι τα προημιτελικά όπου αποκλείστηκε από τη Μπαρτσελόνα).

Απολαύστε τους 4 πρώτους προημιτελικούς του Champions League

Οι αναμετρησεις της Τεταρτης

Παρί Σεν-Ζερμέν - Τσέλσι 3-1

Η Παρί Σεν-Ζερμέν απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Τσέλσι στο Παρίσι. Ο Παστόρε με γκολάρα στο 93' έβαλε το 3ο γκολ και έδωσε σπουδαίο αβαντάζ στους Γάλλους
Η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε με 3-1 την Τσέλσι στο "Παρκ ντε Πρενς" του Παρισιού, στην πρώτη μεταξύ τους "μάχη" για τους "8" του Champions League, έτσι απέκτησε πλεονέκτημα πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χαβιέρ Παστόρε με ένα καταπληκτικό γκολ εξέθεσε την άμυνα των "μπλε" και διαμόρφωσε το τελικό 3-1, το οποίο δίνει πολύ μεγαλύτερο αβαντάζ στους Γάλλους σε σχέση με το 2-1, στο οποίο έδειχνε να έχει... βολευτεί η αγγλική ομάδα.
Ο Λαβέτσι μόλις στο 3ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ και απάντησε ο Αζάρ στο 27' με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο περισσότερο κέρδισε ο Οσκάρ, παρά έκανε ο Τιάγκο Σίλβα.
Οι Γάλλοι πήραν ξανά  προβάδισμα στο 61' με το αυτογκόλ του Νταβίντ Λουίζ, στην προσπάθειά να απομακρύνει μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαβέτσι, ενώ στο 93' ο Παστόρε με το εξαιρετικό τέρμα του μετέτρεψε την νίκη σε... έναν μικρό θρίαμβο.
Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν κακή, δίκαια ηττήθηκε και τώρα θα... κυνηγήσει νίκη με 2-0 στο Λονδίνο, ενώ ο Λοράν Μπλαν έχει να ανησυχεί για τους Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και Μάρκο Βεράτι που αποχώρησαν τραυματίες.

Σκόρερς: 3' Λαβέτσι, 61' αυτ. Νταβίντ Λουίζ, 93' Παστόρε / 27' πέν. Αζάρ
Γήπεδο: "Παρκ ντε Πρενς", Παρίσι
Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)
Το σκορ στο "Παρκ ντε Πρενς" άνοιξε μόλις μετά από 3 λεπτά αγώνα, με τον Εσεκιέλ Λαβέτσι να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ο Μπλεζ Ματουιντί έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Τζον Τέρι απομάκρυνε με κεφαλιά, όχι επιτυχώς όμως, καθώς κοντρόλαρε με το στήθος ο Λαβέτσι και εν συνεχεία σούταρε με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί "γάμα" του Πετρ Τσεχ.
Ο Αργεντινός ήταν αυτός που δημιούργησε την δεύτερη καλή φάση του αγώνα στο 25', καθώς έφυγε από αριστερά στην αντεπίθεση με τον Ιβάνοβιτς να τον καταδιώκει, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ένα λεπτό μόλις αργότερα η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι, με τον Οσκάρ να πέφτει στην περιοχή έπειτα από μαρκάρισμα του Τιάγκο Σίλβα. Ο Εντέν Αζάρ ανέλαβε την εκτέλεση και και νίκησε τον Σίριγκου, κάνοντας το 1-1 στο 27'.
Λίγο έλειψε ο Βέλγος στο 40' να πετύχει και δεύτερο γκολ, καθώς έκανε το διαγώνιο σουτ στην κίνηση από σέντρα από δεξιά και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.
Ξανά από σέντρα του Μπλεζ Ματουιντί στο 52' ο Λαβέτσι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 61' οι Γάλλοι κατάφεραν να προηγηθούν εκ νέου, αν και με αυτογκόλ του Νταβίντ Λουίζ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λαβέτσι.

Το σουτ του Καβάνι στο 84' πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 93' ο Χαβιέρ Παστόρε έβαλε "φωτιά" στο Παρίσι, καθώς από δεξιά έκανε μια καταπληκτική προσπάθεια, πέρασε όποιον βρέθηκε μπροστά του και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με σουτ στην κλειστή γωνία του Πετρ Τσεχ.

ΠΑΡΙ ΣΖ: Σίριγκου, Ζαλέ, Αλέξ, Τιάγκο Σίλβα, Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Βεράτι (76' Καμπάγ), Ματουιντί, Καβάνι, Λαβέτσι (85' Παστόρε), Ιμπραχίμοβιτς (76' Λούκας Μόουρα).

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Γκάρι Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Ραμίρες, Οσκάρ (74' Λάμπαρντ), Ουίλιαν, Αζάρ, Σέρλε (59' Τόρες).

Ραούλ Γκαρθία (Ατλέτικο)

*ΑΣΙΣΤΣ: 8 Ρούνεϊ (ManUtd), 5 Ντι Μαρία (Ρεάλ) και Μπενζεμά (Ρεάλ), 4 Νασρί (Σίτι), Οσκάρ (Τσέλσι), Κρ.Ρονάλντο (Ρεάλ) Φαν ντερ Βιλ (Παρί) και Τιάγκο Μότα (Παρί)

PSG vs Chelsea 3 -1 All Goals Champions League... από elencrist013

Η Ρεάλ νίκησε με 3-0 την Ντόρτμουντ στην Μαδρίτη, έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης και πήρε το... πρώτο μέρος της εκδίκησης για τον περσινό εφιάλτη. Στην 100ή του συμμετοχή ο Ρονάλντο έφτασε τα 14 γκολ και ισοφάρισε το ρεκόρ των Αλταφίνι και Μέσι
Το πρώτο μέρος της εκδίκησης της Ρεάλ Μαδρίτης είναι γεγονός, καθώς νίκησε με 3-0 την Ντόρτμουντ στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" και φαντάζει πολύ δύσκολο να μην προκριθεί στα ημιτελικά του Champions League.
Γκάρεθ Μπέιλ, Ίσκο και Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχαν τα γκολ για την "βασίλισσα", για την οποία κορυφαίος ήταν ο Πέπε, όσο και αυτό φαντάζει οξύμωρο.
Αυτή ήταν η 100ή συμμετοχή του Κριστιάνο Ρονάλντο στο Champions League και με το γκολ που πέτυχε έφτασε τα 14 φέτος, έτσι ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση σε μία σεζόν, επίδοση που είχαν ο Ζοζέ Αλταφίνι με την Μίλαν την περίοδο 1962-1963 και ο Λιονέλ Μέσι με την Μπαρτσελόνα την περίοδο 2011-2012.
Ούτε ο Γκάρεθ Μπέιλ, ούτε ο Ρονάλντο, ούτε ο Μπενζεμά έπιασαν τα στάνταρ της απόδοσης που μπορούν, όμως ο Ίσκο ήταν καλός και η άμυνα μαζί με τον Κασίγιας εξαιρετικοί, έτσι ήρθε το τελικό 3-0.
Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ θα μπορούσε να έχει πετύχει το γκολ που θα έδινε ελπίδες εν όψει ρεβάνς, αλλά λίγο η αστοχία, λίγο ο Πέπε, λίγο η απουσία του Λεβαντόβσκι τους κράτησαν στο "μηδέν".

Σκόρερς: 3' Μπέιλ, 27' Ίσκο, 57' Κρ. Ρονάλντο
Γήπεδο: "Σαντιάγκο Μπερναμπέου", Μαδρίτη
Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)
Μόλις στο 3ο λεπτό η Ρεάλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το 5ο γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ στην φετινή διοργάνωση. Ο Ουαλός έκανε το 1-0 από κοντά με προβολή, έπειτα από την πάσα του Καρβαχάλ, τον οποίο είχε τροφοδοτήσει από πλάγια δεξιά ο Μπενζεμά.

Ο Ρόμαν Βάιντενφελερ στο 9' απέκρουσε σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο και δύο λεπτά αργότερα την εκτέλεση φάουλ του Πορτογάλου, αλλά στο 27' δεν κατάφερε να σταματήσει τον Ίσκο, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.
Ο Γερμανός πορτιέρο στο 31' επέστρεψε στις επεμβάσεις, καθώς με εντυπωσιακό τρόπο απέκρουσε σε κόρνερ εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκάρεθ Μπέιλ.
Η πρώτη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ ήρθε στο 33' με το σουτ του Κέβιν Γκρόσκροϊτς να αποκρούει ο Ίκερ Κασίγιας, ενώ στο 49' το πλασέ το Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ.
Έπειτα από προσπάθεια και γύρισμα του Κριστιάνο Ρονάλντο από δεξιά, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έσωσε τους Γερμανούς, διώχνοντας την μπάλα λίγο πριν την γραμμή και προ του Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος μάλιστα έκανε και φάουλ στον Έλληνα, αλλά δεν δόθηκε.

Στο 57' από εξαιρετική πάσα του Λούκα Μόντιτς ο Κριστιάνο Ρονάλντο απέφυγε με το δεξί τον Βάιντενφελερ και με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0, έτσι στην 100ή του εμφάνιση στο Champions League έφτασε τα 14 γκολ φέτος, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Ζοζέ Αλταφίνι (Μίλαν) και Λιονέλ Μέσι.
Δύο λεπτά αργότερα ο Πέπε με εντυπωσιακό τάκλιν έκοψε την μπάλα μετά το κοντινό πλασέ του Μχιταριάν, το οποίο πιθανότατα θα κατέληγε στα δίχτυα, ενώ στο 61' ο Βάιντενφελερ έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Μπενζεμά.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 80' ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και αμέσως ζήτησε αλλαγή έτσι αντικαταστάθηκε από τον Καζεμίρο.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Κοεντράο, Τσάμπι Αλόνσο, Μόντριτς, Ίσκο (72' Ιγιαραμέντι), Μπέιλ, Κρ. Ρονάλντο (80' Καζεμίρο), Μπενζεμά (74' Μοράτα).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ (67' Σίμπερ), Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Ντουρμ, Κελ (73' Γιόγιτς), Νουρί Σαχίν, Μχιταριάν (64' Χόφμαν), Ρόις, Γκρόσκροϊτς, Ομπαμεγιάνγκ.