Τετάρτη 6 Απριλίου 2011

Champions League: Inter – Schalke 2-5 Real Madrid – Tottenham 4-0 (video)

Champions League: Inter – Schalke 2-5

Real Madrid – Tottenham 4-0 (video)

inter schalke video 2 5Η Schalke πέρασε σαν σίφουνας από το Giuseppe Meazza, συνέτριψε την κάτοχο του Champions League Inter με 2-5 και βρίσκεται με το 1,5 πόδι στα ημιτελικά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη και, εκτός απροόπτου, την πρόκριση. Βασικός ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, ο οποίος μάλιστα είχε συμμετοχή και στο πρώτο γκολ της ομάδας του. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι Nerazzurri καθώς στο 61΄ αποβλήθηκε ο Chivu με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση για την ομάδα του Leonardo, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο Stankovic είδε τον Neuer εκτός θέσης και με καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ λίγο μπροστά από το κέντρο έκανε το 1-0. Η απάντηση των φιλοξενούνων ήταν άμεση. Στο 17΄, ο Παπαδόπουλος έπιασε την κεφαλιά και αυτή κατέληξε στον Matip που έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 34΄ ο Milito έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Edu πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισε εκ νέου. H Inter απείλησε στην έναρξη του β΄ μέρους με δύο μεγάλες ευκαιρίες από Milito και Eto΄ο, αλλά ο Raul ήταν αυτός που στο 53΄ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας το συγκρότημα του Rangnick μπροστά στο σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, μάλιστα, οι Γερμανοί πήραν αέρα δύο τερμάτων, καθώς ο Ranocchia «εκτέλεσε» άθελά του τον Julio Cesar. Οι γηπεδούχοι βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, και η κατάσταση έγινε ακόμη πιο δύσκολη για αυτούς στο 61΄ καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Chivu. Ακολούθησε μία προσπάθεια του Jurado στο 65΄ που κατέληξε στο δοκάρι, πριν οEdu πετύχει στο 75΄ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και διαμορφώσει το τελικό 2-5.
Σκόρερ: 1΄ Stankovic, 34΄ Milito / 17΄ Matip, 40΄, 75΄ Edu, 53΄ Raul, 57΄ αυτ. Ranocchia
Κόκκινη: 61΄ Chivu
Συνθέσεις
Inter: J. Cesar, Maicon, Ranocchia, Chivu, Zanetti, T. Motta (76΄ Nagatomo), Stankovic (24΄ Kharja, 63΄ Cordoba), Cambiasso, Sneijder, Milito, Eto΄ο
Schalke: Neuer, Uchida, Matip, Howedes, Sarpei, Jurado (83΄ Draxler), Κ. Παπαδόπουλος, Farfan, Baumjohan (76΄ Schmitz), Raul (87΄ Karimi), Edu
Γκολ και higlights από το Inter – Schalke 2-5 (video)

real madrid tottenham video 4 0Στα ημιτελικά του Champions League βρίσκεται, ουσιαστικά, η Real Madrid που συνέτριψε με 4-0 την Tottenham στο Santiago Bernabeu και μετέτρεψε τον επαναληπτικό της 13ης Απριλίου σε τυπική διαδικασία. Ο Adebayor ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε δύο τέρματα, από ένα προσέθεσαν οι Di Maria και Cristiano Ronaldo. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι λόγω της αποβολής του Crouch στο 14΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Adebayor μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ozil. Τα «σπιρούνια» έμειναν στο 14΄ με 10 παίκτες, καθώς ο Crouch, που είχε αρχικά «κιτρινιστεί» στο 6΄, είδε δεύτερη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Marcelo. Το έργο των Άγγλων έγινε εξαιρετικά δύσκολο, με τη «βασίλισσα» να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά να τα «χαλάει» στην τελική προσπάθεια. Οι παίκτες του Mourinho εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο και στο β΄ μέρος. Στο 57΄ο Adebayor πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, και αυτό με το κεφάλι. Έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη, η Real Madrid στο 72΄ «κλείδωσε» και την πρόκριση, καθώς ο Di Maria με καταπληκτικό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Gomes. Στο 87΄ ο Cristiano Ronaldo διαμόρφωσε το τελικό 4-0 και πλέον οι Ισπανοί μπορούνε να ταξιδέψουν την επόμενη εβδομάδα στο Λονδίνο για.. τουρισμό.
Σκόρερ: 4΄, 57΄ Adebayor, 72΄ Di Maria, 87΄ Ronaldo
Κόκκινη: 14΄ Crouch
Συνθέσεις
Real Madrid: Casillas, S. Ramos, Pepe, Carvalho, Marcelo, Xabi Alonso, Di Maria (77΄ Di Maria), Khedira (61΄ L. Diarra), Ozil, Adebayor (75΄ Higuain), C. Ronado
Tottenham: Gomes, Corluka (80΄ Bassong), Gallas, Dawson, Asoou-Ekotto, Modric, Sandro, Lennon, Bale, Van der Vaart (46΄ Defoe), Crouch