Πέμπτη 7 Απριλίου 2011

Chelsea – Manchester United 0-1-Barcelona – Shakhtar Donetsk 5-1 (video)

Champions League: Chelsea – Manchester United 0-1 (video)

Προβάδισμα για την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Champions League απέκτησε η Mancester United που επικράτησε με 0-1 της Chelsea στο Stamford Bridge και πηγαίνει με τον «αέρα» του φαβορί στον επαναληπτικό του Old Trafford. Σκόρερ του τέρματος το οποίο έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Rooney στο 24ο λεπτό.

chelsea manchester united video 0 1Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν. Στο 24΄ ο Rooney έγινε αποδέκτης της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Οι «μπλε» απώλεσαν μοναδική ευκαιρία να απαντήσουν στην εκπνοή του ημιχρόνου, αλλά ο Drogba σημάδεψε το δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Evra σταμάτησε πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Lampard. Η ομάδα του Λονδίνου επεδίωξε να φτάσει στην ισοφάριση στο β΄ μέρος, αλλά ο Van der Saar στάθηκε στο ύψος του όποτε χρειάστηκε και το συγκρότημα του Sir Alex Ferguson επιστρέφει στο Manchester με τη νίκη.
Σκόρερ: 24΄ Rooney
Συνθέσεις
Chelsea: Cech, Bosingwa (79΄ Mikel), Ivanovic, Terry, Cole, Essien, Lampard, Ramires, Zhirkov (70΄ Malouda), Torres, Drogba (70΄ Anelka)
Man. United: Van der Saar, Rafael (51΄ Nani), Ferdinand, Vidic, Evra, Carrick, Park (90΄ Smalling), Valencia, Giggs, Hernandez (78΄ Berbatov), Rooney
Το 0-1 του Wayne Rooney (video)

Champions League: Barcelona – Shakhtar Donetsk 5-1 (video)

barcelona shakhtar video 5 1Η Barcelona επιβεβαίωσε με εμφατικό τρόπο την ανωτερότητά της απέναντι στην Shakhtar Donetsk, πήρε τη νίκη με 5-1 στο Camp Nou στον πρώτο προημιτελικό για το Champions League 2010-2011 και πλέον μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς. Iniesta, Alves, Pique,Keita και  Xavi οι σκόρερ για την ομάδα του Guardiola, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1 ο Rakitsiy
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την Barcelona, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Iniesta με πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Οι Ουκρανοί απάντησαν με δύο καλές ευκαιρίες στο 13΄ και το 14΄, με τον Luiz Adriano και τον Willian αντίστοιχα, αλλά οι Blaugrana ξαναπήραν γρήγορα τα ηνία του αγώνα και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Dani Alves στο 34΄. Στο 53΄ ο Pique έκανε με σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Xavi το 3-0, αλλά επτά λεπτά αργότερα ο Rakitsiy μείωσε σε 3-1. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε περισσότερο από ένα λεπτό, καθώς στο 61΄ο Keita έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα του Pyatov. Τον θρίαμβο της Barcelona «υπέγραψε» ο Xavi στο 86΄, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.
Σκόρερ: 2΄ Iniesta, 34΄ Alves, 53΄ Pique, 61΄ Keita, 86΄ Xavi / 60΄ Rakitsiy
Συνθέσεις
Barcelona: Valdes, Alves, Pique, Busquets, Adriano (77΄ Maxwell), Mascherano, Xavi, Keita, Villa (70΄ Pedro), Iniesta (91΄ Afellay), Messi
Shakhtar: Pyatov, Srna, Ischenko, Rakitskiy, Rat, Hubschman (82΄ Eduardo), Mkhitaryan, D. Costa, Willian (75΄ Alex Texeira), Jadson (70΄ Fernandinho), L. Adriano
Γκολ και highlights από το Barcelona – Shakhtar Donetsk 5-1 (video)