Πέμπτη 19 Μαΐου 2011

Ολυμπιακός - Άρης 95-63 (VIDEO)

Ολυμπιακός - Άρης 95-63(VIDEO)

Ο αήττητος στις εγχώριες διοργανώσεις, Ολυμπιακός, διέλυσε τον Άρη στο ΣΕΦ με σκορ 95-63 και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Α1. Ασυγκράτητος για Πρωτάθλημα ο Θρύλος!
Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Άρη με 95-63 και έκανε το πρώτο από τα τρία "βήματα" που χρειάζονται για να κερδίσει το εισιτήριο στην τελική φάση των πλέι οφ. Οι "ερυθρόλευκοι" παίζοντας ομαδικό μπάσκετ (27 ασίστ) και όντας πολύ εύστοχοι στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (10/16) δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους "κίτρινους".
Με μπροστάρη τον Τεόντοσιτς

Ο Ολυμπικός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας για πεντάδα τους Τεόντοσιτς, Γκόρντον, Παπανικολάου, Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση. Οι ερυθρόλευκοι στην πρώτη περίοδο δραστηριοποιήθηκαν επιθετικά από την περιφέρεια, έχοντας ποσοστό 50% (5/10 τρ.), με «δράστη» κυρίως τον φορμαρισμένο Μίλος, ο οποίος είχε 3/5 από τα 6/75μ, με τον Σέρβο γκαρντ να σημειώνει το 12-4 στο 3’. Ο Τεόντοσιτς στη συνέχεια, πρώτα με «λόμπα» και στη ακολούθως με βολές έφερε την διαφορά στο +11 (19-8), με τους Πειραιώτες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να παίζουν καταπληκτική άμυνα. Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, ύστερα από διάστημα απουσίας ενός μήνα, ο Σπανούλης επανήλθε στην αγωνιστική δράση, παίρνοντας το «θερμό» χειροκρότημα του κόσμου, με τoν Red-Bill να «γράφει» το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (30-10) με το αγαπημένο του ντράιβ, φέρνοντας τους Πειραιώτες στο +20.

Πήραν «φωτιά» από την περιφέρεια οι Πειραιώτες

Ο Σπανούλης αναθάρρησε περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με εύστοχο τρίποντο σημείωσε το 37-19 στο 14’, ο Παπαλουκάς στο 17’ με βολές έφερε την διαφορά στο +20 (43-23), ενώ ένα λεπτό αργότερα ο αρχηγός με λέι-απ διαμόρφωσε νταμπλ-σκορ  για τον Ολυμπιακό (48-24), με τους ερυθρόλευκους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ στην επίθεση, όντας επίσης εξαιρετικοί και στην άμυνα. Σε εκείνο το σημείο ανάλαβε δράση από την περιφέρεια και ο Γιώργος Πρίντεζης, με τον Έλληνα φόργουορντ να σημειώνει δύο σερί τρίποντα λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, φέρνοντας τους Πειραιώτες στο +28 (54-26) στο ημίχρονο. Η αποτελεσματικότητα της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο πρώτο 20λεπτο από τα 6.75 μέτρα ήταν καταπληκτική, μετρώντας 10/16 (!) τρίποντα, επιβάλλοντας την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (22-17), παρουσιάζοντας ένα σύγχρονο, γρήγορο (3/4 αιφνιδιασμούς) και ομαδικό μπάσκετ, μετρώντας 15 ασίστ και τον Τεόντοσιτς (15π) να κάνει την διαφορά στο ματς.

Τα στατιστικά των παικτών του Άρη:

Η διαφορά παρέμεινε στο +28

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έριξε, σχετικά, τον ρυθμό του, επήλθε ισορροπία στην 3η περίοδο (19-19), με τους ερυθρόλευκους, όμως, να καταφέρνουν να ανεβάσουν διαφορά στο ματς, η οποία έφτασε στο +30 (71-41) με τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος στο προτελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δραστηριοποιήθηκε περισσότερο στην επίθεση. Από τον Άρη πάλευε μόνος του ο Κασίροφ, ενώ ο Τεόντοσιτς συνέχιζε το προσωπικό του ρεσιτάλ, είτε στο σκοράρισμα, είτε στον δημιουργικό τομέα, προσφέροντας έξυπνες ασίστ στους συμπαίκτες του, με το σκορ στο 30’ να παραμένει στο +28 (75-48) και το παιχνίδι, πλέον, να έχει αποκτήσει εδώ και πολύ ώρα τυπική διαδικασία.

Έριξε εύκολα 30άρα στον Άρη

Στην 4η περίοδο ο Μίλος συνεργάστηκε άψογα με τον Κέσελ, καθώς ο Τεόντοσιτς έβγαλε μία έξοχη  «μπακ-ντορ» ασίστ στον Κέσελ, ο οποίος κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι με εντυπωσιακό τρόπο, φέρνοντας την διαφορά στο +30 (77-47), ενώ στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων και στο 33’ (81-51) με τον Παπανικολάου. Ο Άρης  προσπαθούσε, τουλάχιστον, να ρίξει την διαφορά, όσο μπορούσε, αλλά οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο +31 (87-56) ξανά με τον Παπανικολάου, ενώ στη συνέχεια ο Σπανούλης βρήκε πανέξυπνα τον Μπουρούση (89-58), με τους δύο παίκτες να παίρνουν το χειροκρότημα του κόσμου για το θέαμα που προσέφεραν στη συγκεκριμένη φάση. Προς το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του, καθώς η διαφορά έφτασε στο +35 (93-58) με κάρφωμα του Παπαλουκά στον αιφνιδιασμό. Η εύκολη νίκη των ερυθρολεύκων διαμορφώθηκε με τελικό σκορ, Ολυμπιακός – Άρης 95-63.

Τα δεκάλεπτα: 30-10, 54-26, 73-45, 95-63.