Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2012

Ολυμπιακός - Άρης 100-65

Ο Ολυμπιακός νίκησε 100-65 τον Άρη στο ΣΕΦ, έκανε το "8 στα 8" στο πρωτάθλημα, όντας η 11η σερί νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη. Εξαιρετικό δεύτερο 20λεπτο από τους Πειραιώτες. Κορυφαίος ο αναγεννημένος Γκετσεβίτσιους.
Για ένα 20λεπτο άντεξε ο μαχητικός Άρης στο ΣΕΦ, πριν ο Ολυμπιακός τον παρασύρει σαν... τσουνάμι, επικρατώντας στο τέλος εύκολα με σκορ 100-65, με το +35 να είναι και η μέγιστη διαφορά στην αναμέτρηση. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν την 8η νίκη τους σε οκτώ αγωνιστικές στην Basket League και φυσικά παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, όντας αήττητοι. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε τον Έισι Λο αφήνοντας τον εκτός αποστολής, με τον Δημήτρη Κατσίβελη να παίρνει την θέση του. Οι Πειραιώτες έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ επιδιώκοντας τον αιφνιδιασμό, πράγμα το οποίο έπραξαν στην εντέλεια, μετρώντας στο τέλος του αγώνα 14/14 fast-break (!), "σκοτώνοντας" με αυτόν τον τρόπο στο ανοιχτό γήπεδο τους κιτρινόμαυρους. Συνολικά ήταν η 11η σερί επικράτηση των Πρωταθλητών σε Ελλάδα και Ευρώπη, δείγμα πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.
Οι γηπεδούχοι έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, βγάζοντας συνεργασίες στο παρκέ, ολοκληρώνοντας το ματς με 24 ασίστ και 12 λάθη, έχοντας θετικότατο πρόσημο στον εν λόγω συσχετισμό. Ήταν εύστοχοι κοντά στο καλάθι (29/43δ), επικράτησαν στα ριμπάουντ (36-28), ενώ στην επανάληψη βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα "έπνιξαν" τους Θεσσαλονικείς. Για τους Πειραιώτες, που έκλεισαν το ματς με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, κορυφαίος ήταν ο αναγεννημένος Γκετσεβίτσιους (14π., 3ρ., 2ασ., 2κλ., 22rkg), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Πάουελ που εξοικειώνεται (14π, 6ρ, 1κ.), ο γεμάτος αυτοπεποίθηση Παπανικολάου (16π, 2ρ, 2ασ.) και ο δραστήριος Πρίντεζης (12π., 5ρ). Βοήθησαν οι Μαυροειδής (10π) και Άντιτς (11π), ενώ προσέφεραν στην δημιουργία Σπανούλης (8ασ) και Σλούκας (4ασ).

Το ματς

Οι πλακέτες και ο γεμάτος αυτοπεποίθηση Παπανικολάου

Στην 12άδα του Ολυμπιακού είχαμε μόνο μία αλλαγή, με τον κόουτς Γιώργο Μπαρτζώκα να προσθέτει σε αυτή τον Δημήτρη Κατσίβελη, αφήνοντας εκτός τον Έισι Λο. Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης η πειραϊκή ΚΑΕ τίμησε τους Βαγγέλη Αγγέλου και Μιχάλη Πελεκάνο δίνοντας τους πλακέτες για την προσφορά τους στην ομάδα της περσινής σεζόν που κατέκτησε το Πρωτάθλημα και την Ευρωλίγκα.  Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ, με τον "Πριντ" με έμμεσο τρίποντο να "γράφει" το 5-2.

Ο "Παπ" έτρεχε με τεράστια αυτοπεποίθηση στο παρκέ τελειώνοντας τις φάσεις, ενώ ο αρχηγός στη συνέχεια αξιοποίησε το σκριν του Τζος ολοκληρώνοντας την προσπάθεια του με ένα δύσκολο μπάσιμο, δείγμα της κλάσης του, διαμορφώνοντας το 9-6 στο σκορ. Ο προπονητής του Άρη με δυνατές φωνές προσπαθούσε να εμψυχώσει τους παίκτες του, οι οποίοι κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να ευστοχήσουν από την περιφέρεια, ισοφαρίζοντας πρώτα σε 9-9 και στη συνέχεια σε 11-11. Ακολούθως ο "Πριντ" έδωσε μία μαγική ασίστ στον "Παπ" στον αιφνιδιασμό, φάση η οποία πήρε το θερμό χειροκρότημα του κόσμου.

Ο Σλούκας στη συνέχεια αντικατέστησε τον Μάντζαρη, με τον Ολυμπιακό να βγάζει άμυνες, να βάζει σουτ και να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, αυξάνοντας το προβάδισμα του στο +5 (18-13), με τον Παπανικολάου να "πυροβολεί" από την περιφέρεια. Ο "Παπ" έπαιζε μπάσκετ με τεράστια αυτοπεποίθηση, εμπιστοσύνη και σιγουριά για τον εαυτό του, κάτι το οποίο φαινόταν σε κάθε κίνηση του. Έδειχνε σε καταπληκτική κατάσταση και το ευχαριστιόταν το παιχνίδι, βγάζοντας τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Στη συνέχεια μάλιστα έκλεψε με επιβλητικό τρόπο την μπάλα, βγήκε στον αιφνιδιασμό και έδωσε ασίστ πίσω από την πλάτη στον επερχόμενο Σλούκα, ο οποίος τελείωσε την φάση με μπάσιμο διαμορφώνοντας το 20-17 στο 7'. Ο Πάσαλιτς με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (20-20), αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν άμεσα και με θεαματικό τρόπο. Οι γηπεδούχοι όποτε έβγαζαν άμυνα έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, με τον Σπανούλη να δίνει άλεϊ-ουπ πάσα στον Παπανικολάου που κάρφωσε εντυπωσιακά την μπάλα στο καλάθι. Ακολούθησε τρίποντο του Σλούκα και βολές του Πάουελ, με τους Πρωταθλητές να φτάνουν στο +6 (26-20), ενώ το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 28-24.

Μαχητικός ο Άρης, ανέλαβαν δράση οι Άντιτς και Γκετσεβίτσιους

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σλούκα, Γκετσεβίτσιους, Περπέρογλου, Άντιτς και Χάινς, με τον "Γκέτσε" να είναι αποτελεσματικός από μέση απόσταση, αλλά ο Άρης συνέχιζε να είναι εύστοχος, αποτελεσματικός και μαχητικός στην επίθεση, καθώς με τρίποντο του Ασημακόπουλου και με σουτ από τον Πελεκάνο, κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (30-31) στο 13'. Ο Πέρο απάντησε άμεσα (32-31), ο Πελεκάνος όμως σκόραρε και πάλι (32-33), με τον κόουτς Μπαρτζώκα να εμπιστεύεται και να δίνει χρόνο συμμετοχής στους Σλούκα-Γκετσεβίτσιους στα γκαρντ. Οι κιτρινόμαυροι έπαιζαν μπάσκετ με υπομονή και μεθοδικότητα, φτάνοντας μάλιστα και στο +4 (33-37) στο 15', έχοντας για σκόρερ ξανά τον Πελεκάνο, ενώ ο Σλούκας ήταν άστοχος από τα 6.75 μέτρα.

Ο κόσμος σε εκείνο το σημείο εμψύχωσε την ομάδα με ένα "ζεστό" χειροκρότημα, με τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα με δύο σερί τρίποντα από τους Άντιτς και Γκετσεβίτσιους, αποκτώντας και πάλι προβάδισμα στο σκορ (39-37), ενώ ο Μάντζαρης επέστρεψε στο παρκέ αντί του Σλούκα. Στην τρίτη περίοδο στην επίθεση η μπάλα πήγαινε συνεχώς στον Σκοπιανό φόργουορντ και στον Λιθουανό γκαρντ και καθόλου στον Περπέρογλου, ενώ στη συνέχεια ο "Πέρπε" αντικαταστήθηκε από τον Παπανικολάου, καθώς σε ορισμένες διεκδικήσεις μπάλας έχασε την μπάλα από την κατοχή του, δείχνοντας επηρεασμένος. Ο Πέρο στη συνέχεια φρόντιζε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ ακολούθως ο Μαρτίνας έκλεψε την μπάλα στην άμυνα και τελείωσε την φάση στον αιφνιδιασμό (43-37) λαμβάνοντας τις επευφημίες των φιλάθλων στο ΣΕΦ. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο σταθερός και γεμάτος αυτοπεποίθηση Παπανικολάου "πυροβόλησε" και πάλι με τρίποντο από την γωνία διαμορφώνοντας το 46-40, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

"Καθάρισε" το παιχνίδι με καλή άμυνα και με ρυθμό στην επίθεση

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ. Ο Τζος με μία προσωπική ενέργεια στο low-post "'εγραψε" το 50-42, αλλά στην άμυνα τον νίκησε ο Σαρικόπουλος (50-44). Στο 23' ο Κατσίβελης χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (αντί του Μάντζαρη), ενώ ο Πάουελ με νέα ωραία προσπάθεια στην επίθεση ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +10 (54-44). Οι Πειραιώτες άρχιζαν να πιέζουν περισσότερο στην άμυνα έχοντας αποτέλεσμα, ενώ στην επίθεση ο Πρίντεζης με υπέροχη προσπάθεια έφερε τους Πρωταθλητές στο +12 (56-44) στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Άρης ήταν άστοχος στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό χάρη στην καλή του άμυνα να τον έχει περιορίσει στο σκορ, ενώ στη συνέχεια ο Πρίντεζης με ωραία προσπάθεια αύξησε την διαφορά στο +14 (60-46). Ο Σλούκας επέστρεψε στο παρκέ αντί του Σπανούλη. Με τρίποντο του Πελεκάνουν από την κορυφή οι Θεσσαλονικείς μείωσαν (61-51), αλλά ο "Πριντ" αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (64-51) στο 18'. Ο Περπέρογλου αντικατέστησε τον Πρίντεζη, με τον "Παπ" να παίζει στο "4" σε εκείνο το σημείο, ενώ ο Μαυροειδής πήρε την θέση του Πάουελ. Οι Πρωταθλητές είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και "καθάρισαν" το  παιχνίδι έχοντας για μπροστάρη τον Σλούκα, ο οποίος πρώτα ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ στη συνέχεια στον αιφνιδιασμό έδωσε υπέροχη ασίστ στον Παπανικολάου, εκτοξεύοντας με αυτόν τον τρόπο την διαφορά στο +20 (71-51) στο 19'. Λίγο πριν το τέλος ο εντυπωσιακός "Παπ" σκόραρε και πάλι, με την 3η περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 22 πόντους διαφορά (73-51).

Αιφνιδιασμοί, καλή άμυνα και η μπάλα στους Κατσίβελη-Γκετσεβίτσιους

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τους Σλούκα, Γκετσεβίτσιους, Περπέρογλου, Παπανικολάου στο "4" και τον Μαυροειδή, ενώ στη συνέχεια ο Άντιτς αντικατέστησε τον "Παπ". Ο Έλληνας σέντερ με βολές "έγραψε" το 77-58, ενώ στη συνέχεια στον αιφνιδιασμό αξιοποίησε και το γκολ-φάουλ που κέρδισε, ανεβάζοντας την διαφορά στο  +23 (81-58)  στο 33'. Οι ερυθρόλευκοι επιδίωκαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα να τρέχουν στο γήπεδο, έχοντας ως στόχο να φτάσουν στο εύκολο καλάθι και είναι χαρακτηριστικό πως στο 35' μετρούσαν ήδη 12/12 fast-break (!), αλλά και 22 ασίστ, δείγμα του ομαδικού μπάσκετ που έπαιζαν.

Στη συνέχεια ο Κατσίβελης ολοκλήρωσε με εντυπωσιακό τρόπο ένα καταπληκτικό coast-to-coast στον αιφνιδιασμό (ο 14ος στο ματς για τον Ολυμπιακό), με τον νεαρό γκαρντ με βολές να εκτοξεύει την διαφορά για τους Πειραιώτες στο +30 (88-58), οι οποίοι είχαν αποκτήσει δαιμονιώδη ρυθμό στην επίθεση, ενώ με την καλή τους άμυνα είχαν κουράσει και περιορίσει τους παίκτες του Άρη. Η μπάλα πήγαινε συχνά στα χέρια του Κατσίβελη, ενώ στη συνέχεια πέρασε στο παρκέ ο Γκετσεβίτσιους, με τον Λιθουανό να συνεχίζει να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι. Με ωραία κίνηση ο Μαυροειδής ανέβασε την διαφορά στο +32 (94-62), ο Πελεκάνος πήγε στον πάγκο παίρνοντας το χειροκρότημα του κόσμου, ο "Γκέτσε" ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Μαυροειδής με έμμεσο τρίποντο σημείωσε την "100άρα" στο ματς. Στο τέλος οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν επίθεση, κρατώντας την μπάλα στα χέρια τους, με τους Πρωταθλητές να σημειώνουν την 11η νίκη τους σε Ελλάδα και Ευρώπη, κερδίζοντας στο ΣΕΦ τον Άρη με σκορ 100-65, με το +35 να αποτελεί την μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 46-40, 73-51, 100-65.

Ανά δεκάλεπτο: 28-24, 18-16, 27-11, 27-14.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς, Άντιτς 10(1), Σπανούλης 8, Περπέρογλου 2, Μαυροειδής 11, Πάουελ 14, Πρίντεζης 12, Παπανικολαόυ 16(2), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6.

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 12(2), Χαντ 1, Βεζένκοφ, Ασημακόπουλος 5(1), Καραποστόλου, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 8(1), Σαρικόπουλος 10, Βεργίνης 9(1), Τσακαλέρης.