Δευτέρα 22 Αυγούστου 2011

Φιλικό: Βέλγιο – Ελλάδα 61-70

Η Εθνική στον τελευταίο της αγώνα στο τουρνουά του Μπάμπεργκ επικράτησε με 61-70 του Βελγίου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δυσκολεύτηκε στο πρώτο και λίγο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κορυφαίος για την Εθνική για ακόμη μία φορά ο Κουφός με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Belgium Greece 61-70Μουδιασμένα μπήκε στον αγώνα η Εθνική, η οποία βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ (6-2, 11-6). Οι Βέλγοι απέκτησαν μάλιστα και διαφορά 7 πόντων (16-9), για να καταφέρει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με καλάθι και φάουλ του Παπανικολάου και ένα ακόμη καλάθι από τον Μπράμο να μειώσει στους δύο, στο φινάλε της πρώτης περιόδου (16-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «ελληνική μηχανή» πήρε μπροστά και όχι μόνο πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε και 8 πόντους διαφορά (16-24). Με τον Κουφό να την οδηγεί η Εθνική ξέφυγε με 10 (20-30). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ελλάδα να προηγείται με 11 πόντους (28-39).
Η Ελλάδα μπήκε καλά στην επανάληψη και άνοιξε και άλλο την «ψαλίδα» (30-43, 34-47). Ο Φώτσης με τρίποντο έστειλε στους 14 τη διαφορά (36-50). Η Εθνική έδειχνε να έχει τον ρυθμό της και με τους Κουφό και Παπανικολάου να «πυροβολούν», ξέφυγε με 17 (40-57). Οι Βέλγοι δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπροστά στο σκορ με 45-61. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Βέλγιο μείωσε στους 14’ (49-63) και στη συνέχεια με ένα σερί 5-0 κατέβασε την διαφορά στους 9 (54-63). Μπλοκαρισμένη επιθετικά η Εθνική είδε τους Βέλγους να πλησιάζουν στους 6 (57-63). Ο Κουφός με ένα καλάθι έδωσε τη λύση γράφοντας το 57-65. Ο Φώτσης με τρίποντο στο 38’ διαμόρφωσε το 57-68, βάζοντας έτσι τα πράγματα στην θέση τους. Ο Faison μείωσε σε 59-68 και ο Βασιλειάδης με δύο βολές έκανε το 59-70. Οι Βέλγοι μείωσαν εκ νέου στους 9 με τον Oveneke και το 61-70 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 28-39, 45-61, 61-70
Οι συνθέσεις:
Ελλάδα: Βασιλειάδης 7, Μπουρούσης 2, Ζήσης 4, Ξανθόπουλος, Καλάθης 4, Φώτσης 12, Παπανικολάου 9, Μαυροειδής, Κουφός 12, Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 10, Σλούκας, Μπράμος 4, Μάντζαρης
Βέλγιο: Moors, Van Rossom 7, Beghin 1, Hervelle 6, Oveneke, Lauwers 11, Muya 4, Faison 13, De Zeeuw 10, van den Spiegel, Mbenga 8, Steinbach 1