Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2011

Ποιος έχρισε μόνο τους Ισπανούς φαβορί;

9/9/2011

Μήπως θα πρέπει να προστεθεί και η Γαλλία στα φαβορί μαζί με την Ισπανία;

Οι «τρικολόρ» πραγματοποίησαν άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν της Λιθουανίας με σκορ 73-67 και να μείνουν η μοναδική αήττητη ομάδα του Ευρωμπάσκετ.

Κορυφαίοι οι Ντε Κολό και Πάρκερ με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, με το συγκρότημα του Κολέ να έχει θέσει πολύ σοβαρή υποψηφιότητα για τον τελικό του Κάουνας.

Το ματς

Με ένα γρήγορο σερί 4-0 ξεκίνησε η Λιθουανία την αναμέτρηση, ωστόσο η Γαλλία κατάφερε να «απαντήσει» πέντε πόντους από τους Πάρκερ και Νοά και να κάνει το 4-5. Οι «τρικολόρ» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, με αποτέλεσμα να πάνε στο +5 (8-13) τη διαφορά, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μπατούμ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 10-15, ωστόσο οι παίκτες του Κεμζούρα με τους Πόσιους και Βαλαντσιούνας ανέκτησαν το προβάδισμα (16-15). Οι «τρικολόρ», όμως, ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου, χάρη σε ένα τρίποντο από τον Καουντί (16-18).

Οι Γάλλοι δεν έριξαν καθόλου το ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και αφού κράτησαν τους Λιθουανούς χωρίς σκορ για περισσότερο από τρία λεπτά, έκαναν το 16-22. Χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα οι «τρικολόρ», διατηρούσαν τη διαφορά, ενώ ο Πάρκερ -σχεδόν ένα λεπτό πριν τη λήξη- έκανε το 27-34. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι θεαματικά, με τον Γιασικεβίτσιους να διαμορφώνει το 28-34, μία εύστοχη βολή.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πάρκερ πήγε τη διαφορά στο +8 (28-36), όμως η Λιθουανία με ένα επιμέρους σκορ 6-2, μείωσε στους τέσσερις πόντους (34-38). Ο Μπατούμ από τα 6,75 «ξεκόλλησε» προσωρινά την ομάδα του (34-41), αλλά οι παίκτες του Βινσάν Κολέ έμειναν χωρίς σκορ για παραπάνω από πέντε λεπτά στη συνέχεια, με αποτέλεσμα οι «οικοδεσπότες» να κάνουν ένα σερί 8-0 και να περάσουν μπροστά (42-41). Μάλιστα, το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Λιθουανούς προηγούμενους με τρεις πόντους (46-43).

Πιο σφιχτό -όπως αναμενόταν- ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Λιθουανία να διατηρεί μεν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά με την ελάχιστη διαφορά (50-49). Οι δύο ομάδες έδειχναν περισσότερη διάθεση για άμυνα, με το σκορ να είναι στο 54-54 ακριβώς στα μισά της περιόδου. Όμως, οι Γάλλοι με ένα «ξέσπασμα», όχι μόνο κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά, αλλά να πάνε ακόμα και στο +9 (57-66), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι «οικοδεσπότες» αντέδρασαν και με ένα σερί 5-0 μείωσαν σε 62-66, αλλά οι «τρικολόρ» με ένα νέο 4-0, πήγαν στο +8 (62-70). Ύστερα από αυτό, οι παίκτες του Κεμζούρα απώλεσαν τις ελπίδες τους για την ανατροπή, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 73-67 υπέρ των Γάλλων.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 28-34, 46-43, 67-73

Λιθουανία (Κεμζούρα): Καουκένας 5(1), Καλνιέτις 4, Ντελινικάιτις, Πόσιους 6(2), Γιανκούνας 4, Σονγκάιλα 9, Γιασάιτις 13(3), Βαλαντσιούνας 12, Λαβρίνοβιτς 2, Γιασικεβίτσιους 6(1), Γιαβτόκας 6.

Γαλλία (Κολέ): Νόα 9, Μπατούμ 9(1), Σεραφίν, Καουντί 3(1), Πάρκερ 19, Τραορέ 4, Πιετρούς 4, Ντε Κολό 21(1), Ντιό 4.