Τετάρτη 17 Απριλίου 2013

Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0

Ένας μεταμορφωμένος Ολυμπιακός υπέταξε στο Ρέντη τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1. Ξεχώρισαν οι Γιορντάνοφ και Κοκκινάκης.
Ναι, αυτός ήταν Θρύλος! Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός, ο οποίος πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών με αντίπαλο τον Παμβοχαϊκό, καθώς υπέταξε με επιβλητικό τρόπο (3-0 σετ) τον αντίπαλο του στο Ρέντη κυριαρχώντας στο φιλέ. Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή (19/4, 19.00) στο Βραχάτι (ο τέταρτος το Σάββατο), και οι Πειραιώτες έχουν σκοπό να "σπάσουν" την έδρα αποκτώντας και πάλι το πλεονέκτημα της έδρας στη σειρά. Ο Πρωταθλητής θα αναδειχθεί στις τρεις νίκες.
Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Κώστας Κοκκινάκης με 17 πόντους. Μοιράστηκε το βάρος της επίθεσης με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Στην αντίπερα όχθη ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς έκανε μεγάλο αγώνα μέχρι την ώρα που αποχώρησε με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς στο ξεκίνημα του τρίτου σετ.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς στο πρώτο σετ, δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-11 με φιλέ του Λεάντρο Καλντέιρα.

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν εύκολους πόντους στον Ολυμπιακό. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης έδωσε στην ομάδα του το πρώτο σετ μπολ (24-17) και ο διεθνής ακραίος διαμόρφωσε το 25-19.

Πιο κλειστό ήταν το δεύτερο σετ με τον Κοκκινάκη να κάνει άσο (17-15). Με απανωτά καλά σερβίς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-18 με το μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Μαντέκα. Ο Κοκκινάκης έγραψε το τελικό 25-19.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Παμβοχαϊκός έχασε τον Γιοβάνοβιτς. Όμως η ομάδα του Νίκου Ζαλμά δεν εγκατέλειψε τον αγώνα και πήρε λύσεις από τον Κώστα Μπάκα και τον Καλντέιρα. Στο +2 ο Παμβοχαϊκός για το 20-18. Με άουτ σερβίς του Γιάννη Μαντέκα ο Ολυμπιακός είχε το πρώτο ματς μπολ (24-23) για να ακολουθήσει ένα σερί χαμένων σερβίς και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το ματς στο έβδομο ματς μπολ (31-29) και ενώ μεσολάβησε μια εκπληκτική υποδοχή από τον Μαντέκα.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 31-29) σε 84΄

**Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8π. (6/10, 1 μπλοκ, 1 άσσο, 68% υποδοχή), Γιούρισιτς 7 (4/6, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσσοι, 1/1επ.), Κοκκινάκης 16 (13/27, 3 άσσοι, 63% υπ.), Γιορντάνοφ 21 (19/25, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (6/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Μαρούλης, Ποτόσνικ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 9π. (7/17, 2 άσσοι, 15% υπ.), Καλντέιρα 10 (8/16, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Τερζής 2 (2/2), Καραγιάννης 7 (4/8, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 14 (13/27, 1 μπλοκ), Πανταλέων 5 (3/8, 2 μπλοκ) / Δημητρακόπουλος (λ. - 59% υπ., 41% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Κατσανεβάκης, Μπάκας 6 (5/8, 1 άσσος).