Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2011

Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 86-70 (video)

Ο Ολυμπιακός παραδόθηκε στην 4η περίοδο, με τους Τούρκους να κερδίζουν με +16 (86-70) και να παίρνουν και την διαφορά από το ΣΕΦ (81-74). Αρνητικός ο Σπανούλης το πάλεψαν Χάινς και Λούκας.
Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τέταρτη ήττα του στην Ευρωλίγκα (όλες εκτός έδρας), χάνοντας δίκαια στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ με σκορ 86-70, για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί μονάχα στην πρώτη περίοδο, κατάφεραν να αντιδράσουν στην τρίτη, αλλά στην τελευταία παραδόθηκαν στις... ορέξεις των Τούρκων, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αποκτήσουν και αβαντάζ σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας, καθώς το +16 κάλυψε το +7 (81-74) του αγώνα στον πρώτου γύρο μεταξύ των δύο ομάδων στο ΣΕΦ. Η διαφορά, πάντως, αδικεί τους Πειραιώτες, καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα Τούρκοι και Έλληνες ήταν κοντά στο σκορ.
Πλέον, οι ερυθρόλευκοι μπαίνουν σε περιπέτειες, καθώς ναι μεν έχουν ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά παραμένει ανοιχτό ακόμη και το ενδεχόμενο αποκλεισμού τους από το TOP-16. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν στο ματς την μάχη στα ριμπάουντ (36-28), πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους (17) στο παιχνίδι, τα οποία οι Τούρκοι τα εκμταλεύθηκαν φτάνοντας σε εύκολα καλάθια. Οι Πειραιώτες ήταν κακοί στην άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αφήνοντας στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο τους γηπεδούχους να σημειώσουν 27 πόντους, με τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς να σημειώνουν, μόλις, 14εις.

Ο Ολυμπιακός είχε για κορυφαίους παίκτες τους δύο Αμερικανούς του, Χάινς (14π, 7ρ) και Λούκας (13π), δεν κατάφερε να κάνει την διαφορά ο Σπανούλης, ο οποίος περιορίστηκε (7π, 4ασ, 4λ) από τους Τούρκους, ενώ ο Γλυνιαδάκης το πάλεψε στην επίθεση (8π) όσο έπαιξε. Οι ερυθρόλευκοι, βέβαια, στάθηκαν άτυχοι, καθώς είχαν τραυματισμούς με τους "ψηλούς" τους παίκτες. Ο Πρίντεζης έπαιξε με πρόβλημα στο πόδι, ο Άντιτς χτύπησε στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Παπαδόπουλος, ως γνωστόν, έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, με αποτέλεσμα η ερυθρόλευκη φροντ-λάιν να μην έχει πολλές λύσεις και επιλογές.

Το ματς

Προβάδισμα με εξαιρετικό Γλυνιαδάκη

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Κατσίβελη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Γλυνιαδάκη, με τον Παπαδόπουλο να είναι εκτός αποστολής, λόγω τραυματισμού. Οι ερυθρόλευκοι στις πρώτες τους προσπάθειες στην επίθεση ήταν άστοχοι, κάνοντας και λάθη, με τους Τούρκους, πάντως, να ανοίγουν το σκορ με τρίποντο του Ούκιτς. Ο Red-Bill, όμως, με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ) έφερε το σκορ στα ίσα (3-3). Με τον ίδιο τρόπο, μάλιστα, χάρη σε ένα υπέροχο ντράιβ (συν βολή), ο Κατσίβελης έδωσε το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους (5-6) στο 3'. Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά λειτουργούσαν στην επίθεση κυρίως με τους περιφερειακούς τους παίκτες, διστάζοντας να παίξουν κοντά στο καλάθι, με την Φενέρμπαχτσε, παράλληλα, να κάνει ένα σερί 5-0 στο 6', κάνοντας το σκορ 10-6 με τους Ονάν και Ούκιτς. Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση ο Κρητικός σέντερ, ο οποίος ήταν εύστοχος στα δύο σουτ που δοκίμασε από μέση απόσταση, μειώνοντας σε 12-10 στο 5'.

O μαχητικός Γλυνιαδάκης, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε εκείνο το διάστημα σε άμυνα και επίθεση, με βολές έφερε το σκορ στα ίσα (12-12), με τους Πειραιώτες, παράλληλα, να βρίσκουν τρόπους ώστε να αναχαιτίζουν τους Τούρκους. Στο 7' σε μία επίθεση που έδειχνε "σκοτωμένη", ο Παπανικολάου σημείωσε το πρώτο τρίποντο (από τα 9 μέτρα) στο ματς για τον Ολυμπιακό, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +3 (12-15). Η Φενέρμπαχτσε απάντησε, όμως, με δύο γρήγορα καλάθια από τους Σεφολόσα και Γκιστ (16-15), με τον Ίβκοβιτς να ρίχνει στην μάχη τους Χάινς και Λούκας, αντί των Γλυνιαδάκη και Κατσίβελη. Στο παρκέ βρισκόταν και ο Πρίντεζης, ο οποίος, όμως, έδειχνε επηρεασμένος από τις ενοχλήσεις που είχε στο πόδι του λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, καθώς ήταν ιδιαίτερα άστοχος, αλλά λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες με 16-17.

Τα λάθη στο τέλος έφεραν μπροστά τους Τούρκους

Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου έφτασε στο +6 (16-21) χάρη σε τρίποντο του Γκετσεβίτσιους και βολές του Χάινς, με τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση. Η Φενέρμπαχτσε στη συνέχεια μείωσε στο καλάθι (20-22), αλλά ο Λιθουανός γκαρντ ήταν ξανά εύστοχος από την περιφέρεια (20-25). Οι Πειραιώτες έλεγχαν απόλυτα την ροή του αγώνα και στην επόμενη φάση φρόντισαν για πρώτη φορά να τρέξουν στο γήπεδο στον αιφνιδιασμό, με τον Κέσελ να διατηρεί τους ερυθρόλευκους στο +6 (21-27) στο 13'. Οι Τούρκοι κατάφερναν παρά μόνο να πλησιάζουν το σκορ στο καλάθι, με τον εξαιρετικό Γλυνιαδάκη να συνεχίζει να είναι εύστοχος (25-29) και τον Τζέρελς να παλεύει μόνος του. Ο Σαβάς, όμως, στη συνέχεια έφερε το σκορ στα ίσα (29-29), αλλά ο Λούκας με ένα γρήγορο ντράιβ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Πειραιώτες (29-31) στο 16'.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε να πιέζει στα επόμενα λεπτά, με αποτέλεσμα να πάει και το προβάδισμα στο σκορ μετά από αρκετή ώρα, χάρη σε καλάθι του Σαβάς (33-32) στο 16', με τον Ίβκοβιτς, μάλιστα, να χρησιμοποιεί σε εκείνο το σημείο τον Χάουαρντ σε ρόλο σέντερ, τον Πρίντεζη στο "4" και έχοντας τρία γκαρντ στην περιφέρεια (Γκετσεβίτσιους, Σπανούλη και Κατσίβελη). Ο Red-Bill, όμως έκανε κακή πάσα στον νεαρό γκαρντ, με αποτέλεσμα αυτό να το εκμεταλλευθούν οι γηπεδούχοι με τον Τζέρελς, ξεφεύγοντας στο +4 (36-32). Ο "Ντούντα" στη συνέχεια χαμήλωσε ακόμη περισσότερο το σχήμα του χρησιμοποιώντας τον Παπανικολάου σε ρόλο πάουερ-φόργουορντ (αντί του Πρίντεζη), διατηρώντας τον Ματ στο "5", καθώς ο Άντιτς τραυματίστηκε, ο Γλυνιαδάκης φορτώθηκε με φάουλ, ενώ ο Χάινς ήταν στον πάγκο ώστε να πάρει ανάσες. Οι Τουρκοί, σιγά-σιγά, ξέφευγαν, καθώς τα ερυθρόλευκα λάθη λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να φτάσουν για πρώτη φορά στο ματς στο +8 (42-34), κάνοντας ένα σερί 6-0 και την εξέδρα να παίρνει "φωτιά". Δευτερόλεπτα πριν την λήξη, πάντως, ο αρχηγός έδωσε μία έξυπνη ασίστ στον Παπανικολάου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 42-36.

Το "πάλεψε" ο Λούκας", αλλά ο Σπανούλης ήταν... άφαντος

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Λούκας, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Χάινς, με τον Μιχάλη να ευστοχεί στην πρώτη του προσπάθεια και τον Αμερικανό σέντερ να μειώνει στο καλάθι (42-40) στο 22'. Οι Τούρκοι, όμως, απάντησαν με ένα γρήγορο σερί 6-0, χάρη σε πόντους από τους Ούκιτς, Γκιστ και Βίντμαρ, κάνοντας το σκορ 48-40 στο 24', με τον Ίβκοβιτς να αναγκάζεται να πάρει τάιμ-άουτ ώστε να ηρεμήσει τους παίκτες του. Ο Red-Bill δεν ήταν σε καλή βραδιά, καθώς πέρα από το γεγονός πως οι γηπεδούχοι τον είχαν περιορίσει στους 5 πόντους (στο 25'), ο αρχηγός μετρούσε και 4 λάθη, με τον "Ντούντα" να ζητάει ψυχραιμία από τους παίκτες του, καθώς ο Βιντμάρ με κάρφωμα έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφιο αριθμό πόντων (+10, 50-40) στο 25'.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με τρίποντο από τον Λούκας (50-43), αλλά οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να παίξουν άμυνα, με τον Ούκιτς να βρίσκει ξανά τον δρόμο προς την ελληνική ρακέτα (52-43) και τους Τούρκους να ελέγχουν, πλέον, εκείνοι τον ρυθμό του αγώνα. Ο Χάινς έπαιρνε τα φάουλ, τα οποία και αξιοποίησε, όντας εύστοχος στις τρεις από τις τέσσερις βολές που δοκίμασε, καταφέροντας να ρίξει την διαφορά στο +7 (53-46). Ο Σαβάς, όμως, έκανε το σκορ 55-46, ξεσηκώνοντας τους 15.000 φιλάθλους που είχαν γεμίσει την Σινάν Ερντέμ Αρίνα. Ο Αμερικανός γκαρντ το Πειραιωτών, όμως, στη συνέχεια ανέλαβε δράση, καθώς με δύο δικές του υπέροχες ατομικές προσπάθειες "έγραψε" το 55-50 στο 28'. Οι Πειραιώτες, μάλιστα, πλησίασαν ακόμη περισσότερο, καθώς με βολή του Χάινς και τρίποντη "βόμβα" του Κέσελ, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στο σουτ (57-54) στο 29', με τον Σπάχια να παίρνει τάιμ-άουτ, δείχνοντας ανήσυχος για το ερυθρόλευκο come back, με τον Σπανούλη να σημειώνει το 59-56 και το τέταρτο δεκάλεπτο να δείχνει ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Παραδόθηκε στο τέλος χάνοντας και με διαφορά

Στην τελευταίο περίοδο μπήκε φορτσάτος στο παρκέ για την Φενέρμπαχτσε ο Τζέρελς, ο οποίος πρώτα με τρίποντο και στη συνέχεια με εντυπωσιακό λέι-απ, έκανε το σκορ 64-58 στο 32', με τον Ολυμπιακό να παίζει στην επίθεση κυρίως με τον Χάινς, ο οποίος μαχόταν μόνος του με δύο και τρεις παίκτες κάτω από την ρακέτα των Τούρκων. Οι γηπεδούχοι, όμως, έφτασαν στο +8 (66-58) με λέι-απ του Μπογκντάνοβιτς, ο φιλότιμος Κάιλ μείωσε, αλλά ο εντυπωσιακός Τζέρελς ήταν ασταμάτητος (68-60), με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να βρουν τρόπο ώστε να τον αναχαιτίσουν. Ο Πρέλτζιτζς, μάλιστα, κατάφερε να φέρει την ομάδα του στο +10 (70-60) στο 34', με τον χρόνο να πιέζει και τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να ψάχνει τρόπους και σχήματα, ώστε οι ερυθρόλευκοι να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα.

Ο Πρίντεζης συνεργάστηκε ωραία με τον Χάινς, με τον Έλληνα φόργουορντ να μειώνει σε 71-64, ενώ στη συνέχεια ο Χάινς πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό μπάσιμο ρίχνοντας την διαφορά στο +6 (72-66). Η Φενέρμπαχτσε, όμως, σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα αντέδρασε με καθοριστικό τρόπο, καθώς πραγματοποίησε ένα σερί 7-2, φέρνοντας την διαφορά στο +11 (79-68) στο 38', με τον Ούκιτς να σημειώνει τρίποντο "μαχαιριά" σε εκείνο το σημείο. Ο Ολυμπιακός στην επίθεση προσπαθούσε να παίζει μονότονα, κυρίως με τον Χάινς, καθώς ο Σπανούλης δεν ήταν αυτός που έχουμε συνηθίσει να απολαμβάνουμε την τρέχουσα σεζόν, καθώς είχε μείνει στους 7 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής του στο ματς. Οι Πειραιώτες στο τέλος, δυστυχώς, αντί να παλέψουν για την ανατροπή, παραδόθηκαν στις... ορέξεις των Τούρκων, οι οποίοι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +14 (82-68) 1'20'' πριν το τέλος, με τους Ονάν και Πρέντζιτς να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση τους και το τελικό σκορ να "γράφει", Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 86-70, το οποίο +16 ήταν η μέγιστη διαφορά στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-36, 59-56, 86-70

Ανά δεκάλεπτο: 16-17, 26-19, 17-20, 27-14