Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

Μάλαγα - Ολυμπιακός 74-82 (pics+video)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -11, αλλά στην τελευταία περίοδο μέτρησε ένα σερί 13-0, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον συγκλονιστικό Σπανούλη (21π), ο οποίος σημείωσε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα "εκτελώντας" την Μάλαγα, δίνοντας τη νίκη στους Πειραιώτες με σκορ 74-82. Σπουδαίο ματς και από τον Λοτζέσκι (19π), με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν αήττητοι με σερί 15-0 στις νίκες.
Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας σερί 15-0, καθώς σημείωσε την 6η νίκη στον όμιλο του στην Euroleague, κερδίζοντας και την Μάλαγα στην Ισπανία με σκορ 74-82. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν με 54-43 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο συγκλονιστικός και απολαυστικός Βασίλης Σπανούλης. Ο μεγάλος αρχηγός με "βομβαρδισμό" σουτ από την περιφέρεια αλά... Final-Four στο Λονδίνο, πέτυχε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα (ένα από αυτά από τα 9 μέτρα), "εκτελώντας" τους Ισπανούς με μανία, δίνοντας το "διπλό" στους ερυθρόλευκους. Καθοριστικό το 13-0 σερί των Πρωταθλητών Ευρώπης, καθώς το 67-62 έγινε 67-75 μέσα σε λίγα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνονται στην άμυνα, βρίσκοντας και ρυθμό στην επίθεση. Κάπως έτσι πήραν το θετικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να υποκλίνονται στην δυναμική και στο πάθος της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία προκρίθηκε και μαθηματικά στο TOP-16 σημειώνοντας μία ακόμη ανατροπή.
Ο Ολυμπιακός είχε καλά ποσοστά σε δίποντα (21/31, 67%) και τρίποντα (10/21, 47%), έχασε την μάχη στα ριμπάουντ (30-24), είχε θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (20/18), αν και έκανε 12 turnover στο πρώτο ημίχρονο. MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σπανούλης, ο οποίος μίλησε στα κρίσιμα (21π, 3/4δ, 4/6τρ, 3/3β, 4ασ, 5λ) σημειώνοντας μεγάλα τρίποντα, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τόσο τον εξαιρετικό Λοτζέσκι στην επίθεση (19π, 4/5δ, 3/4τρ), όσο και τον μαχητικό Ντάνστον κοντά στο καλάθι (13π, 6/7δ, 3 μπλοκ). Βοήθησαν στην δημιουργία οι Λο (4ασ, 3π) και Μάντζαρης (5ασ, 4π), έδωσαν λύσεις στο σκορ Πρίντεζης (8π, 4ρ) και Περπέρογλου (8π), ήταν πολύτιμος στην άμυνα στο τέλος ο Πέτγουεϊ (3π, 4ρ), ενώ δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα Μπέγκιτς-Σλούκας.

Το ματς

Ο μαέστρος Σπανούλης και η αντίδραση των Ισπανών

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντάνστον. Η μπάλα στην επίθεση πήγαινε κυρίως στον Πρίντεζη, ο οποίος και άνοιξε το σκορ, αλλά στη συνέχεια η Μάλαγα απάντησε με ένα σερί 6-0, αξιοποιώντας τα ερυθρόλευκα λάθη. Ο Σπανούλης ακολούθως ανέλαβε δράση, μειώνοντας με μία εντυπωσιακή κατά μέτωπο διείσδυση, μετέπειτα έφερε το ματς στα ίσα (8-8) με ασίστ στον Πρίντεζη, ενώ ο "Πέρπε" με γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό "έγραψε" το 8-11. Ο αρχηγός ήταν μαέστρος στην δημιουργία, δίνοντας υπέροχη ασίστ στο τρανζίσιον στον Ντάνστον, ο οποίος με κάρφωμα ανέβασε το ερυθρόλευκο σερί στο 9-0 στο 5' (8-13). Ο Λοτζέσκι αντικατέστησε τον Περπέρογλου, με τον Πρίντεζη να παίζει συνεχώς χετζ-άουτ στην άμυνα (έβγαινε να μαρκάρει και στην περιφέρεια δίνοντας βοήθειες), αλλά η Μάλαγα μείωσε σε 12-13 με τον εξαιρετικό Βάθκεθ που δεν έχανε σουτ.

Ο Ολυμπιακός στις επόμενες επιθέσεις του είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας έβγαζε ελεύθερα σουτ, αλλά ήταν άστοχος από την περιφέρεια, με τον Σπανούλη να ευστοχεί με σουτ από μέση απόσταση (12-15). Ο Λο πέρασε στο παρκέ, το πικ-εν-ρολ Σπανούλη-Πρίντεζη δεν βρήκε στόχο, αλλά ο αέρινος Ντάνστον με φόλοου-κάρφωμα διαμόρφωσε το 14-17. Ο Κουζμίνσκας έφερε το ματς στα ίσα (17-17), αλλά στη συνέχεια οι Πρωταθλητές Ευρώπης έχοντας γρήγορο passing-game έβγαλαν ελεύθερο τον Σλούκα, ο οποίος όντας γεμάτος αυτοπεποίθηση "πυροβόλησε" από την περιφέρεια (17-20). Η αντίδραση των Ισπανών ήταν άμεση, οι οποίοι απάντησαν με ένα σερί 6-0, τιμωρώντας τα λάθη των φιλοξενούμενων, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-20.

Ο σεληνιασμένος Λοτζέσκι και η ερυθρόλευκη... πλημμύρα

Στην δεύτερη περίοδο, ο Λο αφού έκανε κλέψιμο έτρεξε στον αιφνιδιασμό και ολοκλήρωσε την φάση, ενώ ακολούθως η μπάλα.... χάθηκε από το εξαιρετικό passing-game του Ολυμπιακού, με τον Λοτζέσκι με τρίποντο από τη γωνία να "γράφει" το 23-25.

Ο Μπέγκιτς ήταν αρνητικός σε άμυνα και επίθεση, όντας αργός και άνευρος στις αντιδράσεις του, με τον Λοτζέσκι με νέα "βόμβα" από τα 6.75 μέτρα να διαμορφώνει το 27-30, μετρώντας 8 σερί προσωπικούς πόντους από τις υπέροχες ασίστ του Λο. Ο... σεληνιασμένος Λοτζέσκι ήταν ασταμάτητος, καθώς στην επόμενη φάση με ένα ταχύτατο ντράιβ "τρύπησε" όλη την άμυνα της Μάλαγα, τελειώνοντας την φάση με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα (31-32). Το ματς ήταν θεαματικό, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, με τον Ολυμπιακό σε εκείνο το σημείο να χάνει σουτ και να κάνει λάθη, δίνοντας την δυνατότητα στους πράσινους να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, καταφέρνοντας να ξεφύγουν στο σκορ με +5 (37-32) με κάρφωμα του Σαμπόνις.

Σπανούλης-Ντάνστον επέστρεψαν στο παρκέ, ο Λοτζέσκι ήταν απολαυστικός βρίσκοντας ξανά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι (37-34) μετρώντας 12 σερί πόντους, αλλά στη συνέχεια η Μάλαγα και βρήκε λύσεις στην επίθεση, αλλά και αξιοποίησε την τεχνική ποινή που δόθηκε στον κόουτς Μπαρτζώκα, ο οποίος δικαίως διαμαρτυρήθηκε σε φάση που η μπάλα χτύπησε σε πόδι αντιπάλου. Παράλληλα, οι Ισπανοί πίεζαν σε ολόκληρο το γήπεδο, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να δυσκολεύονται να κατεβάσουν την μπάλα στην επαναφορά κάνοντας λάθη. Την ερυθρόλευκη... πλημμύρα την αξιοποίησαν οι Ισπανοί, ξεφεύγοντας στο σκορ με +10 (46-36) στο 18'. Ο Έλληνας τεχνικός συνέχιζε να δείχνει εκνευρισμένος στον πάγκο της ομάδας, ενώ και οι παίκτες έδειχναν επηρεασμένοι, μη έχοντας καθαρό μυαλό, επιδιώκοντας να σκοράρουν κυρίως με ατομικές προσπάθειες. Ο αρχηγός έδωσε ανάσες με βολές, ακολούθως ο Περπέρογλου με τρίποντο από τη γωνία "έγραψε" το σκορ του πρώτου μέρους (46-41), ενώ στην τελευταία φάση ο Σπανούλης δεν είχε επαφή με τον εναπομείναντα χρόνο και η μπάλα του έμεινε στα χέρια. Στο πρώτο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 12 λάθη, γεγονός που τους κόστισε.
  Η Μάλαγα στο +11,  ο "εκτελεστής" Λοτζέσκι και η διαφορά που ροκανίστηκε

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον Χετσέιμερ να ανεβάζει την διαφορά στο +7 (48-41), με την Μάλαγα να ξεφεύγει και πάλι στο +10 (51-41) με τρίποντο. Οι Πειραιώτες πήραν ανάσα με το καλάθι του Πρίντεζη και συνέχιζαν να κάνουν γρήγορα πολλά φάουλ, με τον Σουάρεθ να σημειώνει ένα απίθανο τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου (54-43). Ο Πρίντεζης συνέχιζε να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά η άμυνα των Πειραιωτών εξακολουθούσε να παρουσιάζει αδυναμίες. Ο Λοτζέσκι στη συνέχεια πήρε το όπλο του, "πυροβολώντας" από την περιφέρεια, φτάνοντας τους 17 πόντους (3/4τρ) στο ματς (58-51) σε μία απολαυστική παράσταση από τον ίδιο όσον αφορά το παιχνίδι του στην επίθεση.

Ο Σπανούλης στη συνέχεια με μία από τις χαρακτηριστικές διεισδύσεις κέρδισε γκολ-φάουλ το οποίο και αξιοποίησε, μειώνοντας σε 58-54. Ο Μπαρτζώκας στη συνέχεια χρησιμοποίησε στο "5" τον Πέτγουεϊ δίπλα στον Πρίντεζη, ώστε να έχει γρήγορους "ψηλούς" (σε σχέση με τον αργό Μπέγκιτς). Το καλό passing-game της ομάδας έφερε ελεύθερο για σουτ τον αρχηγό αλλά αστόχησε, ενώ ακολούθως με βολές ο Λοτζέσκι ροκάνισε την διαφορά στο -4 (60-56). Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα, οχύρωσε το "ζωγραφιστό" και με την επιστροφή του Ντάνστον και έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, συνεχίζοντας με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας να βγάζει ελεύθερα σουτ, με τον Πέτγουεϊ από την κορυφή να μειώνει στον πόντο (60-59) στο 29'.  Η Μάλαγα όμως στη συνέχεια αντέδρασε, σημειώνοντας τρίποντο (64-60) με τον Κόλγουεϊ, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 65-62.

Ρεσιτάλ στα τρίποντα o συγκλονιστικός Σπανούλης

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο ο Σλούκας μπήκε κάνοντας λάθος, ενώ στην άμυνα οι Πειραιώτες απλά παρακολούθησαν τον Σαμπόνις να σκοράρει (67-62). Ο Σλούκας υπέπεσε σε νέο λάθος και πέρασε στον πάγκο, με τον Σπανούλη να επιστρέφει στο παρκέ, ο Πέτγουεϊ πραγματοποίησε στην άμυνα ένα εντυπωσιακό μπλοκ, ενώ ακολούθως ο αρχηγός σημείωσε μεγάλο τρίποντο (67-65) βάζοντας "φωτιά" στο ματς. Το μάτι του αρχηγού... γυάλιζε και όντας γεμάτος αυτοπεποίθηση και σιγουριά για τις δυνατότητες του "πυροβόλησε" αλά... Λονδίνο από τα 9 μέτρα δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους Πρωταθλητές Ευρώπης με σκορ 67-68 στο 34', "παγώνοντας" τις εξέδρες του γηπέδου. Το ρεσιτάλ του MVP της Euroleague συνεχίστηκε, με τον Red-Bill να σημειώνει τρίτο σερί εύστοχο τρίποντο στο ματς, ανεβάζοντας την διαφορά στο +4 (67-71) για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, δείχνοντας στην πράξη την τεράστια κλάση του στα δύσκολα και στα κρίσιμα.

Ο Ολυμπιακός είχε βρει πλέον ρυθμό στο παιχνίδι του, πατούσε καλύτερα στο παρκέ και έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, με την μπάλα να πηγαίνει στο "ζωγραφιστό" και στον Ντάνστον, ο οποίος αξιοποίησε τις δύο ασίστ των συμπαικτών του, με τους Πειραιώτες να μετρούν ένα εντυπωσιακό σερί 13-0, έχοντας και το προβάδισμα στο σκορ με 67-75. Η Μάλαγα μείωσε με τον Γκρέιντζερ (69-75), αλλά ο Σπανούλης ήταν συγκλονιστικός στο παιχνίδι, καθώς με τέταρτο σερί προσωπικό του τρίποντο "έγραψε" το 69-78, "σκοτώνοντας" την ψυχολογία των Ισπανών. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο (72-78), ο Ντάνστον ήταν ανίκητος κοντά στο καλάθι (72-80), με τους γηπεδούχους να... υποκλίνονται στο τέλος στο μεγαλείο των Πρωταθλητών Ευρώπης. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Μάλαγα-Ολυμπιακός 74-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-41, 65-62, 74-82
Ανά δεκάλεπτο: 23-20, 23-21, 19-21, 9-20

Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνιος 4, Βιδάλη, Κάλογουεϊ 10, Σουάρεθ 10 (1), Γκρέιντζερ 6, Βάσκεθ 6, Τούλσον 2, Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 6, Χέτσεμαϊερ 11 (1), Κάνερ-Μέντλεϊ 11 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Λο 3, Ντάνστον 13, Σπανούλης 21 (4), Περπέρογλου 8 (1), Σλούκας 3 (1), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 19 (3).