Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2014

Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός 1-3

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον Φοίνικα στην Σύρο και πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας!
Στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε το βράδυ της Τρίτης στη Σύρο ο Ολυμπιακός μετά από την σπουδαία νίκη του με 3-1 σετ επί του Φοίνικα σε νοκ άουτ αγώνα της διοργάνωσης. Η ομάδα του Πειραιά, έχοντας την συμπαράσταση και των φίλων της που δεν σταματούσαν να φωνάζουν ούτε λεπτό, έπιασε σπουδαία απόδοση και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου βγάζοντας νοκ άουτ τον περσινό φιναλίστ.
Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 1-0 αλλά ισοφαρίστηκαν σε 1-1. Πήραν όμως με εκπληκτική απόδοση το 3ο σετ και τα έδωσαν όλα στο 4ο. Ο Ολυμπιακός ήθελε να πάρει το 4ο σετ και τη νίκη για να μην μπλέξει σε περιπέτειες και οι παίκτες του έδωσαν τα πάντα για την επικράτηση. Προηγήθηκε με 13-15 και ενώ βρέθηκε πίσω με 17-15 γύρισε στο παιχνίδι (17-19) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Γιορντάνοφ ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 25-25. Το ματς οδηγείτε στο 27-27 με τον Νίκο Σμαραγδή να σπάει και ένα δόντι στην προσπάθεια του να μπλοκάρει αλλά ο Λάππας ισοφαρίζει εκ νέου σε 28-28. Ένα μπλοκ του Τακουρίδη στον Χριστοφιδέλη δίνει προβάδισμα 30-29 στον Φοίνικα αλλά εκεί μίλησε η καρδιά του Ολυμπιακού! Το 30-30 έγινε με επίθεση του Γιούριστς, ο οποίος με μπλοκ στον Λάππα έκανε το 30-31 και με νέο μπλοκ στον Ντιάτσκοφ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 χαρίζοντας την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης, μετά από το τέλος του αγώνα σημείωσε:

"Η κλήρωση ήταν άδικη αλλά αυτή είναι η ομορφιά του Κυπέλλου. Κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ο τελικός της διοργάνωσης. Ήταν μια νίκη χαρακτήρα, απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα, αλλά ήμασταν ανώτεροι και πήραμε δίκαια τη νίκη. Αποκλειστήκαμε από το League Cup αφού εκείνη την περίοδο είχαμε πολλά προβλήματα. Τώρα είμαστε πιο ισορροπημένοι αφού μας λείπει μόνο ο Κοκκινάκης, στον οποίο αφιερώνουμε την πρόκριση και δείχνουμε ότι βρίσκουμε το δρόμο μας".

Τα σετ: 19-25, 25-22, 19-25, 30-32.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τσας 13 (11/27 επ, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 4 (3/12 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 38% άριστες), Ντιάτσκοφ 27 (24/42 επ, 2 άσσους, 1 μπλοκ, 57% υπ – 35% άριστες), Τακουρίδης 8 (7/12 επ, 1 άσσος), Πελεκούδας 1 (1/7 επ) / Παπαδημητρίου (λ – 67% υπ. – 33% άριστες), Λάππας 9 (7/11 επ, 2 άσσους, 38% υπ – 06% άριστες, Σφενδυλάκης 1 (1/2 επ.), Τσέργας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 11 (10/18 επ, 1 άσσος, 83% υπ – 56% άριστες), Γιούρισιτς 11 (5/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Καλντέιρα 17 (14/33 επ, 3 μπλοκ, 38% υπ – 17% άριστες), Γιορντάνοφ 28 (24/46 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (7/7 επ, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ – 73% υπ – 59% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου.

*Η κλήρωση της φάσης των "8" θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΕΟΠΕ την Πέμπτη (30/1) στις 12:00 και μαζί με τον Ολυμπιακό έχουν περάσει από την Τρίτη η ΑΕΚ και ο Παμβοχαϊκός.