Iστορία αναμετρήσεων με Εργοτέλη
Κακός δαίμονας αποτελεί για τον Ολυμπιακό, ο Εργοτέλης και το Παγκρήτιο. Οι ερυθρόλευκοι παραδοσιακά αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην Κρήτη, όταν τίθενται αντιμέτωποι με τους κίτρινους, οι οποίοι έχουν να γνωρίσουν την ήττα τα τελευταία τρία χρόνια.

Βέβαια, οι παραδόσεις είναι για να σπάνε και κάποια στιγμή και η μικρή διαφορά που υπάρχει δείχνει ότι είναι θέμα χρόνου η πλάστιγγα να γείρει υπέρ των Πειραιωτών.

Η εκστρατεία στο εξοχικό...

Την σεζόν 2004-05 ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε για πρώτη φορά τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο. Το συγκρότημα του Πειραιά με τον Ριβάλντο στην σύνθεση του ήθελε να υπερκεράσει το εμπόδιο του τότε νεοφώτιστου σε ένα Παγκρήτιο που για χάρη του Βραζιλιάνου θύμιζε... Καραϊσκάκη.

Περίπου 10.000 φίλοι των ερυθρολεύκων είχαν δώσει άλλον τόνο στην αναμέτρηση, ωστόσο το τελικό 2-1 υπέρ των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να χαρούν στο τέλος. Για την ιστορία ο Εργοτέλης είχε ανοίξει το σκορ με τον Άντο, ενώ ο Ρίμπο είχε ισοφαρίσει με πέναλτι για τον Θρύλο. Τη νίκη χάρισε στους Κρητικούς στο 88' ο Ογκουνσότο.

Ο Σέζαρ και η τριετία δίχως νίκη

Ο Ολυμπιακός απάντησε με καθυστέρηση δύο ετών (σ.σ.: 2005-06 ο Εργοτέλης συμμετείχε στην Β' Εθνική). Συγκεκριμένα την περίοδο 2006-07 ο Θρύλος με τους Χάρη Παππά και Ζούλιο Σέζαρ νίκησε με 2-1 τον Εργοτέλη.

Δείτε το Εργοτέλης - Ολυμπιακός: 1-2 (2006-07)

Η συνέχεια δεν ήταν καθόλου καλή για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν έχει καταφέρει να πάρει τη νίκη στο Παγκρήτιο τα τελευταία 3 χρόνια. Σε 3 συνολικά αναμετρήσεις μετράει 2 ισοπαλίες (2007-08 και 2009-10) και μία ήττα την περίοδο 2008-09.

Δείτε το Εργοτέλης - Ολυμπιακός: 1-0 (2008-09)

Δείτε το Εργοτέλης - Ολυμπιακός: 1-1 (2009-10)