Τρίτη 29 Απριλίου 2014

Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2

Ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 κάνοντας την ανατροπή για το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1! Μεγάλη εμφάνιση από Χριστοφιδέλη και Καλντέιρα. Σημαντική η συνεισφορά του Κοκκινάκη.
 Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον 1ο τελικό του Πρωταθλήματος Volleyleague που διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό Γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη" στο Ρέντη. Η ομάδα του Πειραιά, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, με την βοήθεια του κόσμου ισοφάρισε και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ (3-2).

Το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ έκανε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 3-2 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στον πρώτο αγώνα κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή. Οι πρωταθλητές ήταν πίσω με 2-1 σετ και 13-8 στο τέταρτο κι όμως κατάφεραν να πάρουν τον αγώνα.

Τεράστια εμφάνιση έκαναν ο Χριστοφιδέλης και ο Καλντέιρα. Πολύτιμος ήταν ο Στεφάνου, ενώ η χρυσή αλλαγή του Καζάζη ήταν ο Κοκκινάκης. Ο νεαρός άσος μπήκε στη θέση του τραυματία Γιορντάνοφ και παίζοντας ως διαγώνιος (αντί για ακραίος που είναι η κανονική του θέση) βοήθησε με το πάθος του στο να γυρίσει το παιχνίδι.

Το ματς:

Ο Εθνικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι ο Γιορντάνοφ δεν ήταν σε καλή ημέρα.

Πολύ γρήγορα όμως ξύπνησε ο Καλντέιρα και το παιχνίδι πήρε φωτιά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 20-20. Τότε οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα επί μέρους 3-0 με τα σερβίς του Κουρνέτα και έγινε το 23-20. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ψύχραιμοι και με τον Καλντέιρα πήραν το σετ με 25-23.

Και στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ήταν εκείνος που έδειχνε να πατά καλύτερα. Ο Γιορντάνοφ με το πρόβλημα στον ώμο συνέχισε να είναι σε ρηχά νερά με το μπλοκ του Εθνικού να δουλεύει εξαιρετικά.

Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τρεις (18-15) στα μισά του σετ. Τότε πήγε στο σερβίς ο Κώστας Χριστοφιδέλης και χάλασε την υποδοχή του Εθνικού με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν με 21-18.

Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια είχαν δύο σετ μπολ, αλλά με άουτ επίθεση από τον Γιορντάνοφ και ένα μπλοκ του Ανδρεάδη έκανε το 24-24. Ο Χριστοφιδέλης έκανε το 25-24, αλλά ο Εθνικός με ένα επί μέρους 3-0 έκανε το 27-25, πήρε το σετ και έκανε το 1-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε ακόμα και με 10-4 πριν ξεκινήσει η αντεπίθεση του Εθνικού. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά σιγά να ψαλιδίζουν τη διαφορά.

Με τους ερυθρόλευκους να είναι μπροστά με 13-9, ο Εθνικός έτρεξε ένα επί μέρους 7-2 και πέρασε μπροστά με 16-15. Έκτοτε η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και πήρε εύκολα το τρίτο σετ με 25-21 με τον Ράιτς να πυροβολεί από παντού.

Αντίστροφη ήταν η εικόνα στο τέταρτο σετ. Ο Εθνικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά και έχτισε μια διαφορά η οποία έφτασε στους 5 (13-8). Ο Κοκκινάκης μπήκε σε αυτό το σημείο στη θέση του Γιορντάνοφ ο οποίος παρά την προσπάθειά του δεν μπορούσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε.

Αντίθετα, ο νεαρός ακραίος παίζοντας ως διαγώνιος έκανε τη διαφορά. Με το σερβίς του Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός έφερε το σετ στα ίσα 13-13 και μετά έχοντας τον Κοκκινάκη σε εξαιρετική ημέρα ανέβασε στροφές και κατάφερε να κάνει την ανατροπή, πήρε το σετ με 25-23 και το έστειλε στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ οι παίκτες του Ολυμπιακού έβαλαν όλη τους την τέχνη και την εμπειρία για να πάρουν τον αγώνα και τα κατάφεραν. Με τον Γιορντάνοφ στον πάγκο και τον Κοκκινάκη διαγώνιο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και ξέφυγε 6-2 με δύο επιθέσεις του Χριστοφιδέλη.

Όσο ο Κουρνέτας έπαιρνε καλές υποδοχές τροφοδοτούσε γρήγορα στα άκρα Κοκκινάκη, Καλντέιρα, Χριστοφιδέλη και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-8. Ο Παπάζογλου μείωσε 14-9, ο Μιγιαήλοβιτς λαχτάρησε με τα σερβίς του τους ερυθρόλευκους μειώνοντας σε 14-12 αλλά η λύτρωση ήρθε από το πλασέ του Καλντέιρα για το 15-12 και το 3-2 σετ.

Τον αγώνα παρακολούθησε ο Πρόεδρος του Ολυμπιακού, Μιχάλης Κουντούρης, ο Αντιπρόεδρος, Αλέκος Αδαμαντόπουλος, ο Γενικός Γραμματέας, Γιάννης Δαλέζιος, και ο Ταμίας του ΔΣ, Δήμος Λαζαρίδης.

Ο δεύτερος τελικός της σειράς θα διεξαχθεί το βράδυ της Τρίτης (20:00, Novasports 3) στο Ρέντη και οι παίκτες του Θρύλου θέλουν γεμάτο το γήπεδο για να πετύχουν το 2-0 στις νίκες και να πάρουν μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση της κούπας, η οποία θα κριθεί στις τρεις νίκες.