Τετάρτη 30 Απριλίου 2014

Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ στο Ρέντη, αλλά με μία συγκλονιστική ανατροπή, σε ένα τρομερό παιχνίδι με τεράστια ένταση, οι Πειραιώτες έδειξαν το dna του Πρωταθλητή που διαθέτουν, κερδίζοντας στο τέλος με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Θέλει μία νίκη ακόμη o Θρύλος για να "σφραγίσει" και τον φετινό τίτλο.
Έναν ακόμα συγκλονιστικό τελικό επιφύλασσαν ο Ολυμπιακός και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν και πάλι στην κατάκτηση της νίκης μετά από πέντε σετ και να κάνουν το 2-0 στη σειρά.

Τη δεύτερη νίκη στους τελικούς του Πρωταθλήματος Volleyleague η οποία τον φέρνει μια ανάσα από το 27ο Πρωτάθλημα της ιστορίας του πέτυχε το βράδυ της Τρίτης ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά πετυχαίνοντας ιστορική ανατροπή αφού έχανε με 0-2 και κέρδισε με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης έφτασε στο 2-0 στο Κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" στο Ρέντη και θέλει άλλη μια νίκη για να πάρει το Πρωτάθλημα. Ο επόμενος τελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (19:00, Novasports 3) στην Αλεξανδρούπολη και εάν χρειαστεί και 4ος θα διεξαχθεί στην πρωτεύουσα του Έβρου την Κυριακή στις 18:00.

Ο Ολυμπιακός έχοντας δίπλα του τον υπέροχο κόσμο του ο οποίος γέμισε το Ρέντη ανέτρεψε τα προγνωστικά και παίζοντας με ψυχή και πάθος έχοντας ως κορυφαίο τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ έφτασε στη νίκη. Στο 1ο σετ η ομάδα προηγήθηκε με 16-13, αλλά στη συνέχεια πήγαινε πόντο πόντο έως το τέλος με τον Εθνικό να κερδίζει με 26-28. Στο 2ο σετ ο Καλντέιρα έκανε το 27-26, αλλά ο Ράιτς ισοφάρισε σε 27-27. Ο Παπάζογλου με μπλοκ έφτασε στο 28-27 και τελικά πήρε με 30-28 το σετ.

Το προβάδισμα του Εθνικού και ο κόσμος του Ολυμπιακού αφύπνισε τους παίκτες του Θρύλου και ειδικά τον Μπόγιαν Γιορνάντοφ. Ο Ολυμπιακός παίρνει το 3ο σετ με 25-23 και στο 4ο κάνει… περίπατο. Με κορυφαίους τον Γιορντάνοφ και τον Κοκκινάκη η ομάδα κερδίζει με 25-15. Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός προηγήθηκε με 9-8, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Καλντέιρα κάνει το 13-12 και κερδίζει το ματς με 3-2 (15-12).

Το "παρών" στο γήπεδο έδωσε ο Πρόεδρος του Ερασιτέχνη Μιχάλης Κουντούρης, ο Αντιπρόεδρος Αλέκος Αδαμαντόπουλος, ο μεγάλος χορηγός της ομάδας Χρήστος Φλάμπουρας,  ο Αντιπρόεδρος του ΤΑΑ Παντελής Ταρνατόρος, ο Γενικός Γραμματέας Γιάννης Δαλέζιος, ο επίτιμος Πρόεδρος Λεωνίδας Θεοδωρακάκης και ο Ταμίας του ΔΣ Δήμος Λαζαρίδης.