Τέσσερις πόντους δεν θέλατε πελατάκια μας να κερδίσετε στο ΣΕΦ; Με τέσσερις έληξε, αλλά από την ανάποδη! Νέα φάπα, δυνατή, εκεί ακριβώς που σας πονάει. Για αστεράκια τραγουδάτε, αστεράκια είδατε. Δύο στα δύο σας έχουμε και στο δυνατό σας άθλημα. Μετά το πάρτι στο ΟΑΚΑ εκεί που είχατε μαζευτεί για να αποδοκιμάσετε το Σπανούλη, ήρθε και το πάρτι στο ΣΕΦ για να δέσει το γλυκό. Και έχει και συνέχεια. Σε τελικό κυπέλλου και στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Με πλεονέκτημα έδρα στο Θρύλο και ξέρετε εσείς τι σας περιμένει.

Γιατί οι ερυθρόλευκοι έδειξαν καρύδια. Θα μπορούσαν στο τέλος να σας κάνουν φάουλ στο 76-76 για να μην πάει το ματς στην παράταση. Αλλά κανείς δεν ήταν συμβιβασμένος με την ιδέα της ήττας. Ήθελαν να σας γλεντήσουν. Και αφού στη κανονική περίοδο έγιναν και πάλι… μεταφυσικά για να πάτε το ματς στην παράταση, εκεί δεν κοιμήθηκε πάλι ο Θεός. Δεν μπορεί να συμβαίνει συνέχεια αυτό το πράγμα. Πάρτε να έχετε και να ξέρετε και κάτι. Όσο προβλήματα και αν μας παρουσιαστούν, όλο και κάποιος θα βρεθεί για να καθαρίσει τη μπουγάδα.

Ο Θρύλος έχει καρδιά και γεννά πρωταγωνιστές. Γιατί μπορεί να βγαίνουν εκτός ένα ένα τα όπλα μας (Βασιλόπουλος, Νεστέροβιτς), ωστόσο βρέθηκε ο Χαλπερίν. Και τι δεν έκανε ο Ισραηλινός. Πέτυχε 25 πόντους με έξι τρίποντα και στο σημείο που η μπάλα έκαιγε.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και μετά το 0-2, με σερί 10-0, προηγήθηκε με οκτώ πόντους διαφορά. Κάπου οι παίκτες μας πάτησαν φρένο και το πρώτο δεκάλεπτο, έληξε με έναν πόντο διαφορά υπέρ μας (16-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, πάλι ξεφύγαμε με 25-17, αλλά και πάλι δεν είχαμε καθαρό μυαλό για να ξεφύγουμε στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε με 34-32, με ένα μυθικό σφύριγμα σε φάουλ σε σουτ του Καλάθη από τη σέντρα. Και εκεί που νομίσαμε ότι οι διαιτητές δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο, είχαν σφυρίξει και τεχνική ποινή. Για να ξεκινήσετε το δεύτερο ημίχρονο με δύο βολές και την μπάλα δική σας! Και εκεί άρχισαν τα τρίποντα.

Πρώτα ο Τεόντοσιτς, δύο κολλητά από τον Λούκας και το σκορ από 34-36 έγινε 45-36, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 60-52. Με το… καλημέρα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Χαλπερίν με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στους 11 πόντους (63-52) και εκεί που είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, στο 73-65, σαν κάποιος να πάτησε τον διακόπτη στο off (τα μεταφυσικά που λέγαμε προηγουμένως). Πήγε το ματς στη παράταση και εκεί δεν γινόταν να το γυρίσετε και πάλι. Ελάτε τώρα, να διεκδικήσετε τον τίτλο στο ΣΕΦ. Το ιδανικό σενάριο για όλους εμάς τους Ολυμπιακούς θα είναι να κλείσουμε τη χρονιά με πρωτάθλημα στο αγαπημένο σας σπορ. Για να σας κάνουμε το καλοκαίρι χειμώνα…

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-32, 60-52, 76-76. Παράταση: 87-83.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9 (7/7 βολές, 1/2 διπ., 0/2 τριπ.), Γκόρντον 8 (2/3 τριπ.), Σπανούλης 2 (2/4 βολές, 0/4 διπ., 0/5 τριπ.) , Μπουρούσης 12 (8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Κέσελ 2, Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 25 (3/4 βολές, 2/4 διπ., 6/9 τριπ.), Γλυνιαδάκης 5, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 3, Τεόντοσιτς 12 (3/5 τριπ., 3/4 βολές, 0/3 διπ.)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 2, Περπέρογλου 12 (5/8 διπ.), Μπατίστ 15 (7/9 διπ.), Φώτσης 13 (4/4 βολές, 3/4 διπ.,1/3 τριπ), Σάτο 2 (1/4 διπ.), Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 18 (2/3 βολές, 5/6 διπ., 2/5 τριπ., 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Βουγιούκας 2, Καλάθης 10, Καϊμακόγλου.