Σάββατο 12 Μαΐου 2012

Euroleague Final Four 2012

12/5/2012

CSKA – Παναθηναϊκός 66-64

Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να δώσει το παρών στον τελικό του final four της Κωνσταντινούπολης, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό από την CSKA με 66-64
O Παναθηναϊκός είχε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Jasikevicius προηγήθηκε με 32-34. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι βελτίωσαν την άμυνά τους, και με επιμέρους σκορ 17-5, μείωσαν στο ημίχρονο σε 32-34
cska panathinaikos 66-64 final four euroleague 2012Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος με την CSKA να μένει κοντά στο σκορ (51-55) χάρη στον Kirilenko.
Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να χάνει στο 31’ τον Τσαρτσαρή λόγω τραυματισμού και στο 33’ ο Batiste φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ. Στα 3:30 πριν το φινάλε η CSKA προηγήθηκε με 60-59, όμως με πέντε πόντους του Jasikevicius ο Παναθηναϊκός έκανε το 60-64, στα 2:13. O Sved μείωσε σε 62-64, στην επόμενη επίθεση δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του Batiste και στα 1:26 ο Sved με 1/2 βολές έκανε το 63-64. Στα 50 δευτερόλεπτα ο Batiste αστόχησε και στα 0:36 ο Teodosic έκανε το 65-64 υπέρ των Ρώσων. Ακολούθησε νέο άστοχο σουτ από τον Jasikevicius και ο Sved με 1/2 βολές έκανε το 66-64, με τη μπάλα μετά τη δεύτερη βολή να καταλήγει στην CSKA. Στα 0:08 ο Teodosic αστόχησε σε δύο βολές, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση από λάθος του Διαμαντίδη.
Οι πράσινοι θα μάθουν τον αντίπαλό τους για τον μικρό τελικό που θα διεξαχθεί την Κυριακή, στις 18.00, μετά τον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ Ολυμπιακού και Barcelona.
Τα δεκάλεπτα: 15-29, 32-34, 51-55, 66-64
Οι συνθέσεις:
CSKA:
Teodosic 7, Lavrinovic 2, Siskauskas 5, Mejia, Krstic 8, Kirilenko 17, Voronov, Vorontsevich, Sved 15, Kaun 2, Khryapa 3, Gordon 2
Παναθηναϊκός: Maric 6, Περπέρογλου, Batiste 11, Logan 2, Sato 3, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας, Καλάθης 3, Smith, Καϊμακόγλου 10, Jasikevicius 19
Δείτε το video με τα highlights του ημιτελικού CSKA – Παναθηναϊκός 66-64

Ολυμπιακός – Barcelona 68-64

Μεγαλειώδη πρόκριση στον τελικό της Euroleague πήρε ο Ολυμπιακός, που νίκησε στο δεύτερο ημιτελικό του final four της Κωνσταντινούπολης τη Barcelona με 68-64.
Αντίπαλος των ερυθρόλευκων στον τελικό της Κυριακής (21.00) θα είναι η CSKA που νωρίτερα νίκησε τον Παναθηξναϊκό με 66-64.
olympiakos barcelona 68-64 final four euroleague 2012Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με ηγέτη το Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 17-11. Στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο ο αγώνας ήταν πιο ισορροπημένος, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μικρό προβάδισμα.
Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με προβάδισμα 50-47 και στο 32’ αύξησε τη διαφορά σε 56-49. Στο 36:30 οι ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα με 63-56, αλλά 01:30 πριν το τέλος ο Navarro μείωσε σε 63-61. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με τρίποντο του Σπανούλη, αλλά η Barcelona μείωσε σε 66-64 στα 0:43. Τη χαριστική βολή στη Barcelona έδωσε ο Dorsey που έκανε το 68-64 στα 0:15.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-29, 50-47, 68-64