Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2011

EUROLEAGUE: Nancy – Ολυμπιακός 74-79 (video)

23/12/2011

nancy olympiacos 74 79 videoΧωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και Λάζαρο Παπαδόπουλο στη σύνθεσή του, ο Ολυμπιακός επικράτησε 74-79 της Nancy για την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης στην Euroleague, αλλά θα αρκεστεί στη δεύτερη θέση του ομίλου του, καθώς η Fenerbahce κέρδισε την Cantu. Σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Antic με 20 πόντους, από κοντά και ο Πρίντεζης με 18, πολύτιμες βοήθειες προσέφερε και ο Hines που έλεγξε την κυκλοφορία στους «αιθέρες» με 12 ριμπάουντ, τα 7 επιθετικά!

Με πολλά προβλήματα στην άμυνα ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ 17-10 στο 6` και 27-21 στο 10`. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους «ερυθρόλευκους», στη δεύτερη περίοδο, αφού οι Γάλλοι πήραν κεφάλι με 13 (37-24). Τότε, όμως, οι παίκτες του Ivkovic αντεπιτέθηκαν και με επιμέρους σκορ 7-23 ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση έως το τέλος του ημιχρόνου (44-47).
Με τέσσερις γρήγορους πόντους στις αρχές του τρίτο δεκαλέπτου η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 7 (44-51). Η Nancy απάντησε, όμως, με επιμέρους σκορ 16-2 (60-53), με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στους 3 στο 30` (64-61), χάρη σε πέντε συνεχόμενους πέντε του Pero Antic. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0-12 στα πρώτα έξι λεπτά (64-73). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 (74-77), με τρίποντο του Grant 37« πριν τη λήξη. Ο Πρίντεζης, όμως, ευστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές στα 16« και διαμόρφωσε το τελικό 74-79.
Τα δεκάλεπτα: 27-21, 44-47, 64-61, 74-79.
Nancy: Grant 6, Badiane 8, Shuler 18, Sylla, Linehan 8, Samnick 10, Amagou 6, Moerman 11, Gregory 7
Ολυμπιακός: Hines 8, Lucas 4, Antic 20, Keselj, Πελεκάνος 5, Gecevicius 6, Γλυνιαδάκης 5, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 2, Σλούκας 8