Τετάρτη 1 Μαΐου 2013

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 57-66

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με σκορ 57-66 για την 25η αγωνιστική της Basket League και πλέον ετοιμάζεται για τον ημιτελικό κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας για το Final-Four. Ξεχώρισε ο Σπανούλης με 14 πόντους.
Για την 25η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με σκορ 57-66, φτάνοντας τις 23 νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα, έχοντας βέβαια και ένα ματς λιγότερο στην διοργάνωση κόντρα στον Ηλυσιακό. Οι ερυθρόλευκοι παραμένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας και έχουν εξασφαλίσει το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας έως τους τελικούς των playoffs. Πλέον, οι Πρωταθλητές Ευρώπης στρέφουν την απόλυτη προσοχή τους στο επόμενο παιχνίδι της ομάδας, στον ημιτελικό του Final-Four του Λονδίνου (10/5), στον οποίο θα αντιμετωπίσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 16-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη δεύτερη περίοδο έφτασε ένα 13-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα και ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια εκτόξευσαν την διαφορά τους ακόμη και στο +18 (40-58) στο 30', με τον κόουτς Μπαρτζώκα να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Στο ματς υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα ο Πρίντεζης, αλλά δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό, με τον Σπανούλη να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ των Πρωταθλητών στο ματς (14π). Βοήθησαν στον αγώνα οι Χάινς (8π, 6ρ), Περπέρογλου (8π, 7ρ) και Σερμαντίνι (10π, 3ρ), με τους φιλοξενούμενους, παρά τη νίκη τους, να κάνουν πολλά λάθη στο ματς, έχοντας αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (15-19). Από τον Πανιώνιο ξεχώρισαν οι Γιάνκοβιτς (8π, 6ρ, 4ασ) και Πέιν (12π, 4ρ).

Κακό και νωθρό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Λο, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ, με τον Πανιώνιο να μπαίνει δυναμικά στο ματς, κάνοντας γρήγορα το 6-0 στο σκορ, με τους παίκτες των γηπεδούχων να δείχνουν πιο φρέσκοι στην αναμέτρηση. Οι Πειραιώτες έδειχναν νωθροί στο παρκέ, όντας μπλοκαρισμένοι και άστοχοι στην επίθεση, έκαναν λάθη, έχαναν ριμπάουντ και δεν μπορούσαν να βγάλουν συνεργασίες, με τους γηπεδούχους να φτάνουν και στο 8-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καταφέρει να βάλουν την μπάλα στο καλάθι για τέσσερα λεπτά.

Τελικά ο Πάουελ έδωσε "ανάσα" στους Πρωταθλητές με μακρινό σουτ από τη γωνία (10-2), ο Μπαρτζώκας άλλαξε τους ψηλούς του με τους Χάινς-Άντιτς να παίρνουν θέση στο παρκέ, οι Πειραιώτες ακολούθως έβρισκαν σκορ από βολές, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης όμως να αυξάνει την διαφορά στο +9 (13-4) με τον Γιάνκοβιτς. Σε εκείνο το σημείο όμως οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν την δική τους αντεπίθεση, με τον αρχηγό να παίρνει πρωτοβουλίες και να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, με τους Πρωταθλητές να φτάνουν ένα σερί 8-0 μειώνοντας στον πόντο (13-12). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτιώθηκαν στην άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, αλλά συνέχιζαν να αναλώνονται σε λάθη, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να  περάσουν μπροστά και τον Πανιώνιο να διατηρεί το προβάδισμα με 16-13 στην πρώτη περίοδο.

Πήρε το... όπλο του ο Στράτος

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Πέρκινς, Σλούκα, Περπέρογλου, Άντιτς και Σερμαντίνι, με τον Χάινς να περνά στον πάγκο επειδή χτύπησε στο πρόσωπο. Ο Κις ανέβασε την διαφορά στο +5 (18-13), αλλά ο Πέρκινς απάντησε με τρίποντο, ενώ ο Σερμαντίνι με προσπάθεια στο low-post έφερε το σκορ στα ίσα (18-18). Ακολούθως πήρε το "όπλο" του ο Στράτος και ξεκίνησε να... πυροβολεί! Με έξι σερί προσωπικούς του πόντους οι Πειραιώτες έφτασαν ένα σερί 11-0, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 18-24, με τον Πανιώνιο να δυσκολεύεται στην επίθεση και τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, παίζοντας καλή άμυνα.

Ο Ντορόν με υπέροχη ασίστ στον Σερμαντίνι έφερε τους Πρωταθλητές στο +8 (18-26), αλλά σε αυτό το 13-0 σερί του Ολυμπιακού έδωσε τέλος ο Πανιώνιος με τον Μπόγρη στο 15'. οι Πειραιώτες στη συνέχεια θέλησαν να τρέξουνι στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Λο να δίνει υπέροχη άλεϊ-ουπ πάσα στον Πέρκινς που κάρφωσε εντυπωσιακά την μπάλα στο καλάθι (20-28), ενώ ο Γεωργιανός σέντερ με κάρφωμα αύξησε την διαφορά στο +10 (20-30). Σε εκείνο το σημείο επήλθε νευρικότητα στους ερυθρόλευκους, χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Παπανικολάου, οι Πειραιώτες έχασαν την συγκέντρωση τους και η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να μειώσει σε 27-30 με συνεχόμενες βολές, αλλά στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ελέγξουν και πάλι το ματς φτάνοντας στο +7, με το 29-36 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Έλεγξε τον ρυθμό και εκτόξευσε την διαφορά ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπαιξε με τρία γκαρντ, έχοντας τους Λο, Σλούκα, Σπανούλη, Άντιτς και Χάινς, στην πεντάδα του, με τον Πρίντεζη να προφυλάσσεται για το υπόλοιπο του αγώνα λόγω ενός μικροτραυματισμού (ελαφρύ διάστρεμμα) που υπέστη. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο σοβαροί και συγκεντρωμένοι, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, με τον Κατσίβελη ακολούθως να μπαίνει στο παρκέ και να κάνει το σκορ 31-45 με τρίποντο στο 24', με τους Πειραιώτες να μετρούν ένα επί μέρους σκορ 9-2.

Ο Λο διατήρησε το προβάδισμα στο +14 (33-47), η μπάλα στη συνέχεια πήγαινε κυρίως στον Χάινς (36-49), με το τρίποντο του Άντιτς να εκτοξεύει την διαφορά στο +17 (36-53) στο 26'. Οι Πρωταθλητές είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση και έβγαζαν καλές άμυνες, με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση, όντας άστοχος τόσο από την περιφέρεια, όσο και κοντά στο καλάθι. Στην εκπνοή της τρίτης περιόδου ο Σπανούλης ευστόχησε σε σουτ από τα 6.75 μέτρα, παίρνοντας πάνω του την φάση, ανεβάζοντας την διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +18 (40-58).

Τυπική διαδικασία

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Πέρκινς, Σπανούλη, Περπέρογλου, Παπανικολάου (στο 4) και Σερμαντίνι, με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 45-59, αλλά ο "καυτός" Σπανούλης απάντησε με τρίποντο (45-62).  Το ματς είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους ερυθρόλευκους να χάνουν τη συγκέντρωση τους για ένα μικρό διάστημα και τον Πανιώνιο να μειώνει σε 50-63, δείχνοντας σημάδια αντίδρασης. Ο Περπέρογλου όμως με καλάθι στον αιφνιδιασμό "σκότωσε" τις ελπίδες των γηπεδούχων. Στα τελευταία λεπτά ο κόουτς Μπαρτζώκας δοκίμασε χαμηλό σχήμα με τους Πέρκινς, Κατσίβελη, Σλούκα, Περπέρογλου και Χάινς, κάνοντας ροτέισον στο ρόστερ του, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Πανιώνιος - Ολυμπιακός 57-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-36, 40-58, 57-66

Ανά δεκάλεπτο: 16-13, 13-23, 11-19, 17-8

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 10, Πέιν 12 (1), Μοτσενίγκος, Αθηναίου 6, Κιζ 3, Μίλμπουρν 7 (5 ριμπ.), Αθανασούλας 1, Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς 8 (3 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κλεψ.), Καββαδάς, Αγραβάνης, Μπούκερ 4.

Ολυμπιακός  (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 6, Άντιτς 7 (6 ριμπ.), Σπανούλης 14, Περπέρογλου 8 (7 ριμπ.), Σερμαντίνι 10, Σλούκας 2, Πάουελ 2, Πέρκινς 5 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 1, Κατσίβελης 3 (1).