Τρίτη 18 Μαρτίου 2014

Άρης - Ολυμπιακός 59-64

Σε ένα ματς που είχε εξέλιξη ντέρμπι από τα... παλιά, ο Ολυμπιακός κέρδισε δύσκολα τον Άρη στο Αλεξάνδρειο με σκορ 59-64. Ξεχώρισαν Ντάνστον (17π, 6ρ) και Λοτζέσκι (15π), εξαιρετικός ο Βεζένκοφ (15π, 9ρ).
Για την 21η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε δύσκολα τον Άρη στο Αλεξάνδρειο με σκορ 59-65, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη ντέρμπι από τα... παλιά. Ουσιαστικά οι Πειραιώτες "καθάρισαν" το ματς στην τελευταία περίοδο (σκορ 7-16), χάρη στην καλή τους άμυνα, βρίσκοντας και λύσεις στην επίθεση, ενώ διαχειρίστηκαν σωστά το ματς στην κρίσιμη καμπή του.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν καλό ποσοστό κοντά στο καλάθι (23/44δ-52%), αλλά είχαν πρόβλημα τόσο από την περιφέρεια (5/24τρ-21%), όσο και από την γραμμή των βολών (3/8β-38%), με τον Άρη επίσης να μην βρίσκει εύκολα τον στόχο από τα 6.75 μέτρα (10/12β, 17/33δ, 5/17τρ). Οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν την μάχη στα ριμπάουντ (36-32), ενώ τόσο οι κιτρινόμαυροι (13/22), όσο και οι ερυθρόλευκοι (9/11), είχαν αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Ντάνστον (17π, 8/11δ, 6ρ, 2κλ), Λοτζέσκι (15π, 6/9δ, 5ρ, 4κλ), Σλούκας (8π, 2/8δ Μάντζαρης (7π, 6ασ, 2κλ), με τον τελευταίο να παίζει για 34 (!) λεπτά λόγω των απουσιών. Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Βεζένκοφ (15π, 6/7δ, 9ρ), Μποχωρίδης (8π, 5ρ), Χαρίσης (6π, 9ρ) και Πελεκάνος (9π, 3/5δ).

Ο πρωταγωνιστής

Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο "δυναμίτης" Μπράιαντ Ντάνστον, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο στο "ζωγραφιστό", καρφώνοντας με μανία τα καλάθια του Άρη σε κάθε ευκαιρία. Ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 17 πόντους (8/11δ), πήρε 6 ριμπάουντ και έκανε δύο κλεψίματα, όντας ασταμάτητος στην επίθεση σε 26 λεπτά συμμετοχής. Σημείωσε πολύτιμους πόντους για τους ερυθρόλευκους ειδικά στην τέταρτη περίοδο, ενώ είχε και εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς στην πρώτη περίοδο.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. Ο Άρης στο 33' προηγήθηκε με 56-51, αλλά ο Ολυμπιακός με όπλο του την καλή του άμυνα έκανε επί μέρους σκορ 13-3, αξιοποιώντας και στην επίθεση τον δραστήριο Ντάνστον, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στη νίκη. Οι Πειραιώτες στην τέταρτη περίοδο (7-16) διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με ψυχραιμία κατάφεραν να γυρίσουν το ματς υπέρ τους.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 16 (!) κλεψίματα του Ολυμπιακού, ο οποίος με την πιεστική του άμυνα ανάγκαζε τους Θεσσαλονικείς να υποπέσουν σε 22 λάθη στην αναμέτρηση.

Ο αγώνας

O Άρης ξεκίνησε το ματς με αυτοπεποίθηση και προηγήθηκε με 5-0 με τους Μποχωρίδη και Πελεκάνο, με τον Ολυμπιακό στην επίθεση να ψάχνει τον "δυναμίτη" Ντάνστον στο "ζωγραφιστό" και τον "καυτό" Λοτζέσκι παράλληλα να μην χάνει σουτ (5-7). Ο εξαιρετικός Βεζένκοφ δημιουργούσε προβλήματα στην ερυθρόλευκη άμυνα, ο Ντάνστον συνέχιζε να βρίσκει λύσεις κάτω από το καλάθι, με τους γηπεδούχους να παίζουν ομαδικό μπάσκετ, βγάζοντας συνεργασίες στο παρκέ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που επιδίωκαν plays ένας με έναν. Ο Αθηναίου με τρίποντο έφερε τους Θεσσαλονικείς στο +5 (16-11) στο 6', ο Ντάνστον κάρφωνε με μανία σε κάθε ευκαιρία νικώντας στην επίθεση τον Χαρίση και ο Πέτγουεϊ υπέπιπτε σε ορισμένα ανόητα λάθη, με τους κιτρινόμαυρους να προηγούνται στην πρώτη περίοδο με σκορ 18-17.

Με τρίποντα από τους Σλούκα και Πέτγουεϊ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ (20-23) στη δεύτερη περίοδο, η αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών είχε βελτιωθεί, με τον δραστήριο Σλούκα ακολούθως να "γράφει" το 24-25 με περίτεχνο ντράιβ. Ο Πελεκάνος με τρίποντο έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ στον Άρη (26-25), με τον Σλούκα να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση και με γκολ-φάουλ, ύστερα από διείσδυση, έκανε το σκορ 26-28 στο 15'. Παίζοντας με πλάτη ο Καββαδάς βρήκε στόχο δύο φορές (28-30), αλλά στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν καλές άμυνες και έπαιρναν τα ριμπάουντ, βρίσκοντας παράλληλα λύσεις και στην επίθεση με τον Πελεκάνο (33-32). Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια δεν κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, με τους γηπεδούχους να πατούν... γκάζι και με λέι-απ του Βεζένκοφ έκαναν το 37-34, ενώ ακολούθως ο Πελεκάνος με τρίποντο διαμόρφωσε το 40-36, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάντζαρης πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και με σερί πόντους μείωσε σε 42-41, ο εξαιρετικός στην αναμέτρηση Βεζένκοφ σκόραρε με δύσκολη προσπάθεια (44-41), με τις προσπάθειες των δύο ομάδων στην επίθεση να βρίσκουν σίδερο, με το σκορ της τρίτης περιόδου στο 27' να είναι 4-5. Ο Λοτζέσκι έκλεψε την μπάλα και στον αιφνιδιασμό έδωσε ασίστ στον Πέτγουεϊ (44-43), ο Γκίγκας με τρίποντο έδωσε... ανάσα στον Άρη (47-43), με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν να χάνουν αρκετά σουτ τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια, με τον Περπέρογλου να πετύχαινει το πρώτο του καλάθι στο ματς, αλλά στη συνέχεια είχαμε το highlight της αναμέτρησης, με τον Γκίκα να ευστοχεί σε απίθανο BuzzerBeater τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία βρήκε τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με σκορ 52-48.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε τρίποντο από την αδύναμη πλευρά (52-51), αλλά ο Άρης στη συνέχεια με δύσκολο σουτ του Μούρτου έφτασε στο +5 (56-51) στο 33'. Ο Ολυμπιακός έβγαζε τις άμυνες, αλλά δεν μπορούσε να αξιοποιήσει τις κατοχές του στην επίθεση, καθώς συνέχιζε να χάνει σουτ, με τον Ντάνστον μετά από ώρα να δίνει λύση στην επιθετική δυστοκία των Πρωταθλητών Ευρώπης, μειώνοντας με κάρφωμα σε 56-54. Οι Θεσσαλονικείς είχαν σιγήσει στην επίθεση από την καλή άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Λοτζέσκι με ωραία κίνηση μέσα στο καλάθια να φέρνει το ματς στα ίσα (56-56). Ο Ντάνστον μετά από ώρα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με τέσσερις σερί πόντους (58-62) στα δύο λεπτά πριν το τέλος, με τους Πειραιώτες να διαχειρίζονται σωστά το ματς στην κρίσιμη καμπή του. Στα 32'' πριν το τέλος ο Σλούκας αστόχησε από μέση απόσταση, αλλά το ριμπάουντ έφυγε μέσα από τα χέρια του Σαρικόπουλου, ενώ στα 8'' πριν τη λήξη ο Ντάνστον με φόλοου "έγραψε" το τελικό σκορ, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να κερδίζουν με σκορ 59-64

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 52-48, 59-64
Ανά δεκάλεπτο: 18-17, 22-19, 12-12, 7-16

Άρης (Μινιτς): Μποχωρίδης 8, Πελεκάνος 9(1), Γκίκας 6(2), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6(9 ριμπ.), Βεζένκοφ 15(1 τρ., 9 ριμπ.), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 8, Αθηναίου 5(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 5(1), Ντάνστον 17, Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 3(1), Σλούκας 8(1), Κόλινς 2, Σίμονς 1, Λοτζέσκι 15(1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7(1), Καββαδάς 4.