Τρίτη 12 Ιουνίου 2012

Ελλάδα – Τσεχία 1-2 (video)

12/6/2012

Η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε από την Τσεχία με 1-2 στον δεύτερο αγώνα του πρώτου ομίλου στο Euro 2012 και πλέον μειώνονται οι ελπίδες πρόκρισης στους προημιτελικούς.
To ξεκίνημα της Εθνικής ήταν εφιαλτικό με τον Jiracek να ανοίγει το σκορ στο τρίτο λεπτό με πλασέ και τον Pilar να διπλασιάζει τα τέρματα των Τσέχων στο 6’ με προβολή, μετά από σέντρα του Gebre Selasie και τον Χαλκιά να αδυνατεί να απομακρύνει.
ellada tsexia 1-2 euro 2012 gekas gkolΣτο 23’ ο Χαλκιάς αντικαταστάθηκε από τον Σηφάκη λόγω τραυματισμού. Στο 41’ ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Φωτάκη με κεφαλιά, ως οφσάιντ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένο στο δεύτερο μέρος και στο 53΄ο Φάνης Γκέκας εκμεταλλεύθηκε λάθος τους Cech και από κοντά μείωσε σε 2-1. Η Εθνική πίεσε για την ισοφάριση μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.
Στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική του ομίλου (16/6) η Εθνική θα αναμετρηθεί με τη Ρωσία (21.45) και η Τσεχία με την Πολωνία (19.00)
Τα γκολ: Γκέκας 53’ – Jiracek 3’, Pilar 6’
Οι συνθέσεις:
Ελλάδα:
Χαλκιάς (Σηφάκης 23’), Τοροσίδης, Χολέμπας, Κ. Παπαδόπουλος, Κατσουράνης, Μανιάτης, Φωτάκης (Γκέκας 46’), Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Φορτούνης (Μήτρογλου 71’), Σαμαράς
Τσεχία: Sivok, Kadlec, Limberský, Gebre Selassie, Plašil, Rosický (Kolar 46’), Hübschman, Pilař, Jiráček, Baroš (Pekhart 64’)
Δείτε το video με τα γκολ και τα highlights από τον αγώνα Ελλάδα – Τσεχία 1-2 για το Euro 2012