Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2010

Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 60-91-ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΕΓΙΝΑΝ...

Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 60-91

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Ηλυσιακό με 91-60 εκτός έδρας και πέτυχε την όγδοη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1. Επεισόδια έξω από το γήπεδο, μάχες σώμα με σώμα ανάμεσα σε οπαδούς των ερυθρολεύκων με εκείνους του Παναθηναϊκού, συμπλοκές με τα ΜΑΤ.

O Oλυμπιακός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον Ηλυσιακό και συνέτριψε εύκολα τους γηπεδούχους με σκορ 91-60, κάνοντας το "8 στα 8" στην Α1, έχοντας σε καλή μέρα τους Μπουρούση και Σπανούλη, ενώ δεν έπαιξε ο Τεόντοσιτς.
Το ματς

Δίχως την παρουσία του Μίλος Τεόντοσιτς, τον οποίο ο Ντούσααν Ίβκοβιτς κράτησε και για τα 40 λεπτά της αναμέτρησης στον πάγκο, ο Oλυμπιακός ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο την πρώτη περίοδο. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση σημειώνοντας 28 πόντους, με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό. Με κορυφαίο τον Μπουρούση ο οποίος μπήκε δυναμικά στο δεκάλεπτο (11π) και άξιους συμπαραστάτες τους Σπανούλη (8π) και Κέσελ (7π), οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα +11 στο 10' με σκορ 19-28, δείχνοντας την διάθεση να καθαρίσουν από νωρίς το ματς.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε αργό τέμπο, με τον Ολυμπιακό και το Ηλυσιακό να αποφασίζουν να παίξουν άμυνα. Οι ερυθρόλευκοι, μάλιστα, δυσκολεύηκαν να πετύχουν πόντο για τρία λεπτά, αλλά οι παίκτες του Ίβκοβιτς με αιχή του δόρατος τον Νεστέροβιτς, βρήκαν λύσεις κάνοντας το σκορ 22-35 στο 15', με γκολ φάουλ του Σλοβένου σέντερ.Η διαφορά, μάλιστα, έφτασε το +17 (23-40) στο 16'με λέι-απ στον αιφνιδιασμό του Γκόρντον, με το ημίχρονο να λήγει 29-44 υπέρ των Πειραιωτών με καλάθι σε "fast break" από τον Χαλπερίν.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός φρόντισε να κρατήσει το προβάδισμα του στο σκορ δίχως να αντιμετωπίσει πίεση από τον Ηλυσιακό, ο οποίος φρόντιζε να πετυχαίνει πόντους με τον εξαιρετικό Μπάξτερ, αλλά στην άμυνα αντιμετώπιζε προβλήματα. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν στο 23' ένα σερί 6-0, χάρις τους πόντους από τους Σπανούλη, Κέσελ και Μαυροκεφαλίδη (34-50,+16), ενώ στο 25'με τρίποντο του "Red-Biil" οι Πειραιώτες εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (41-59), με τον Τόντιτς για τους γηπεδούχους να μειώνει σε 51-65 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο ο Ηλυσιακός έδειχνε να έχει παραδοθεί στις "άγριες" διαθέσεις του Ολυμπιακού, με τον Γκόρντον να φέρνει την διαφορά στο +21 (51-72). Στη συνέχεια ο Χαλπερίν έδωσε διαστάσεις θριάμβου για τους ερυθρόλευκους στα Ηλίσια, καθώς με δικό του τρίποντο έκανε το σκορ 51-75 φέρνοντας την διαφορά στον αγώνα στο +24, με τον Χατζή για τους κιτρινόμαυρους να απαντάει με τον ίδιο τρόπο (54-75).Ο Ισραηλινός γκαρντ ήταν κεφάτος και με δικό του καλάθι έφερε τους Πειραιώτες στο +25 (54-79) ενώ η διαφορά έφτασε στο +26 με καλάθι και φάουλ του Παπαλουκά και στο +28 (56-84) με πόντους του Μαυροκεφαλίδη.

Οι Πειραιώτες έδειχναν να παίζουν μόνοι τους στον αγώνα, καθώς ο Νεστέροβιτς έφερε την διαφορά στο +30 (56-86), ενώ στη συνέχεια με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη ο Ολυμπιακός έφερε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (+32), κάνοντας το σκορ 60-88 στα Ηλίσια. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση 60-91 (+31) για τους ερυθρόλευκους, με τον Λουκά να ευστοχεί σε δύο βολές.

Δεκάλεπτα: 19-28, 29-44, 50-65, 80-91

Το live του αγώνα

Πρώτη περίοδος (19-28)

Οι βασικές πεντάδες των ομάδων:

Hλυσιακός: Καρύδας, Κυρίτσης, Κασελάκης, Μπάξτερ, Γαλιώτος.

Ολυμπιακός: Χαλπερίν, Σπανούλης, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης, Μπουρούσης.

Hμίχρονο στο παιχνίδι (29-44).

Αναλυτικά, τα στατιστικά των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο:

Αναλυτικά, τα στατιστικά των παικτών του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο:

Τρίτη περίοδος (21-21)

21' Τρίποντο Μπάξτερ (32-44).

21' Δίποντο Μπάξτερ (34-44).

21' Δίποντο Σπανούλης (34-46).

22' Δύο βολές Κέσελ (34-48).

23' Δίποντο Μαυροκεφαλίδης (34-50).

23' Δίποντο Μπάξτερ (36-50).

24' Δίποντο Κυρίτσης (38-50).

24' Δίποντο Μαυροκεφαλίδης (38-52).

25' Δίποντο Κέσελ (38-54).

25' Τρίποντο Κυρίτσης (41-54).

25' Δίποντο Μαυροκεφαλίδης (41-56).

25' Τρίποντο Σπανούλης (41-59).

26' Δίποντο Μπάξτερ (43-59).

26' Δίποντο Μπουρούσης (43-61).

27' Τρίποντο Κυρίτσης (46-61).

27' Δύο βολές Χαλπερίν (46-63).

27' Καλάθι και φάουλ Μπάξτερ (49-63).

29' Δίποντο Χαλπερίν (49-65).

30' Δίποντο Τόντιτς (51-65).

Τέταρτη περίοδος (10-26)

31' Δύο βολές Έρτσεγκ (50-66). Έβαλε τη μία.

34' Δίποντο Γκόρντον (51-72).

35' Τρίποντο Χαλπερίν (51-75).

35' Τρίποντο Χατζής (54-75).

*Επεισόδια έξω από το γήπεδο του Ηλυσιακού ανάμεσα σε οπαδούς του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού. Συμπλοκές με ΜΑΤ.