Παρασκευή 24 Δεκεμβρίου 2010

Euroleague: Ολυμπιακός – Virtus Roma 89-82 (video)

olympiakos roma 89 82 highlightsO Ολυμπιακός επικράτησε της Virtus Roma με 89-82 για τη 10η αγωνιστική της Euroleague 2010 – 2011 και εξασφάλισε την πρώτη θέση του Β’ ομίλου, έχοντας ως κορυφαίους του Nesterovic και Σπανούλη. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν νωρίς με 12-4 στη συνέχεια παρουσιάστηκαν νωχελικοί και επέτρεψαν στους Ιταλούς να ισοφαρίσουν στο 10’ (22-22).
Η εικόνα τους δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, παρόλα αυτά είχαν κάποια μικρά ξεσπάσματα χάρη στα οποία προηγήθηκαν με 6 στο ημίχρονο (45-39). Σφίγγοντας την άμυνά τους στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ivkovic βελτίωσαν και την επιθετική απόδοσή τους καταφέρνοντας να πάρουν κεφάλι με 11 πόντους στο 30’ (67-55). Η διαφορά έφτασε στο +14 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου (67-53), αλλά οι γηπεδούχοι δεν «τελείωσαν» το ματς. Ευτυχώς για αυτούς δεν το πλήρωσαν και έφτασαν στη νίκη με 89-82. Τα δεκάλεπτα: 22-22, 45-39, 67-55, 89-82
Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 2, Nesterovic 14, Σπανούλης 18, Μπορούσης 15, Keselj 9, Μαυροκεφαλίδης 6, Erceg 3, Teodosic 16, Halperin 2, Lucas 4
Roma: Washington 16, Vitali 2, Crosariol 4, Traore 22, Datome 14, Djerovic 16, Dasic 6, Heytvelt 2
Tο video με τα highlights από το Ολυμπιακός – Roma 89-82