Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2011

Ολυμπιακός - Νανσί 91-78

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός κέρδισε την Νανσί στο ΣΕΦ και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης για το Top – 16 της Euroleague. Πρώτος σκόρερ ο Σπανούλης (26π), εξαιρετικοί Λάζος και Γλυνιαδάκης, πολύτιμοι οι Πρίντεζης και Πελεκάνος.
Οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν έναν πρόωρο τελικό κόντρα στην γαλλική ομάδα καθώς με μια ακόμη ήττα, την τέταρτη σε πέντε ματς, πολύ δύσκολα θα κατάφερναν να περάσουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και το Top - 16. Όμως οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς παρουσιάστηκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να κερδίσουν την Νανσί και να παραμείνουν ζωντανοί στην ευρωπαϊκή τους μάχη.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 91-78 κόντρα στην ομάδα του NBAer Νικολά Μπατούμ, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη (26π., 6ασ., 7 κερδισμένα φάουλ - 26rkg). Μοναδικό "μελανό" σημείο στην απόδοση του Red - Bill τα πολλά λάθη, 9 συνολικά. Εξαιρετική απόδοση είχαν οι Παπαδόπουλος (6π., 9ρ., 7ασ. - 19rkg) και Γλυνιαδάκης (10π., 3ρ., 2κλ. - 15rkg), ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Πρίντεζη (9π., 5ρ., 3ασ., 2κ. -15rkg) και Πελεκάνου (11π., 5ρ.). Για την Νανσί κορυφαίος ο Μόερμαν (20π. - 22rkg) και πολύ καλός ο Σούλερ (15π. - 17rkg).

Το ματς

Τηλεπάθεια μεταξύ Σπανούλη και Λάζαρου

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη βασική του πεντάδα τους Λούκας, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Παπαδόπουλο, με τους ερυθρόλευκους να είναι άστοχοι και να κάνουν λάθη στις πρώτες επιθέσεις τους, μέχρι τη στιγμή που ο Σκοπιανός έκανε το σκορ 2-1. Το μαρκάρισμα του επικίνδυνου Μπατούμ το ανέλαβε ο "Παπ", αλλά στο ξεκίνημα οι υπόλοιποι έκαναν την "ζημιά", με τον Λίνεχαν να κάνει το σκορ 4-6 με σουτ από την περιφέρεια. Με τον ίδιο τρόπο, όμως, απάντησε και ο Αμερικανός γκαρντ των Πειραιωτών, ενώ με νέο τρίποντο από τον Άντιτς οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 10-8 στο 4'. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, οι δύο ομάδες αποφάσισαν να τρέξουν στο γήπεδο, γεγονός το οποίο αξιοποίησε ο Red-Bill με μία από τις χαρακτηριστικές του διεισδύσεις στον αιφνιδιασμό, φέρνοντας τους Πειραιώτες στο +4 (12-8). Οι Γάλλοι απάντησαν με γκολ-φάουλ του Σούλερ, το οποίο και αξιοποίησε ο παίκτης της Νανσί, με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς από τον πάγκο του να είναι σε συνεχή εγρήγορση και να κάνει συνεχώς παρατηρήσεις στους παίκτες του. Με βολές του Μέρμαν, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 5-0 παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (12-13), αλλά κάπου εκεί δραστηριοποιήθηκε στην επίθεση ο Παπανικολάου.

Ο 21χρονος φόργουορντ πρώτα με τρίποντο και στη συνέχεια με λέι-απ έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (17-16) στο 6', ενώ στη συνέχεια ξεκίνησαν οι εξαιρετικοί συνδυασμοί μεταξύ Σπανούλη και Παπαδόπουλου. Ο αρχηγός βρήκε πρώτα τον "Λάζο" με κλειστά μάτια, ενώ στη συνέχεια ο Έλληνας σέντερ (6 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο) εντόπισε έξυπνα αμαρκάριστο στη ρακέτα τον Red-Bill, με τον Γιώργο Πρίντεζη ακολούθως, σε μία από τις γνωστές του.... πτήσεις, να φέρνει τους Πειραιώτες στο +6 (23-17) στο 7'. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έπαιζαν ωραίο μπάσκετ, δούλευαν με συνεργασίες στην επίθεση, με τον κόσμο να τους επευφημεί, αλλά και να τους χειροκροτεί δικαιολογημένα. Βασίλης και Λάζαρος είχαν αποκτήσει... τηλεπάθεια στο παρκέ, καθώς ο Σπανούλης από το ύψος της ρακέτας πρόσφερε μία καταπληκτική ασίστ στον Παπαδόπουλο, ο οποίος κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι (25-20), σε μία θεαματική φάση η οποία ξεσήκωσε το κοινό. Ο αρχηγός είχε πάρει "φωτιά" στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς πέρα ότι μοίραζε τελικές πάσες (3ασ), "εκτελούσε" με απόλυτη ευστοχία (9π, 2/2β, 2/2δ, 1/1τρ), ενώ λίγο πριν το τέλος της περιόδου σημείωσε "μπάζερ-μπίτερ" τρίποντο, φέρνοντας τους γηπεδούχους στο +8 (30-22), γνωρίζοντας την αποθέωση από το κοινό.

Καλάθι με το... σταγονόμετρο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γκετσεβίτσιους ξεκίνησε "ζεστός" σημειώνοντας τρίποντο, φέροντας τον Ολυμπιακό στο +11 (33-22), διαφορά την οποία φρόντισε να διατηρήσει με λέι-απ στη συνέχεια ο Πρίντεζης (35-24) στο 12'. Στις επόμενες επιθέσεις οι δύο ομάδες επεδίωξαν να πιέσουν περισσότερο στην άμυνα, αλλά στην επίθεση ήταν άστοχες, έχοντας κακές επιλογές. Σε εκείνο το σημείο ο "Πριντ" έκανε έρμπολ σε σουτ από την περιφέρεια, αλλά είναι χαρακτηριστικό πως ο κόσμος του έδωσε δύναμη χειροκροτώντας τον. Οι ερυθρόλευκοι είχαν σημειώσει μόλις 5 πόντους σε 5 λεπτά και ο Ίβκοβιτς αποφάσισε να ρίξει στη μάχη ξανά τον Σπανούλη αντί του Λούκας. Ο δείκτης του σκορ είχε "κολλήσει" στο 35-24 για περίπου τέσσερα λεπτά, μέχρι τη στιγμή που έβαλε... γκολ ο Σαμνίκ (35-26) στο 16'. Ο Ντούντα χρησιμοποίησε και πάλι τον φορμαρισμένο Λάζαρο αντί του Χάινς, ο οποίος έδειχνε εκτός ρυθμού, ενώ ο Πελεκάνος πήρε τα εύσημα απ' όλους για μία ψυχωμένη του άμυνα, κατά την οποία πήρε το φάουλ από τον Λίνεχαν ευστοχώντας και στις βολές (37-26).

Σε αυτή την περίοδο καλάθι έμπαινε με το... σταγονόμετρο, με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατές άμυνες, να κάνουν λάθη στην επίθεση, αλλά και να αστοχούν στις προσπάθειες που δοκίμαζαν. Βέβαια, στο διάστημα αυτό, η Νανσί κατάφερε να "ροκανίσει" σταδιακά το προβάδισμα (+11) του Ολυμπιακού, καθώς με λέι-απ του Σάμνικ,  με τρίποντο του Μόερμαν και καλάθι του Σουλέρ, οι Γάλλοι έκαναν ένα σερί 7-0 μειώνοντας σε 37-33 στο 18', με αποτέλεσμα ο Ντούσαν Ίβκοβιτς να βάζει τις φωνές στους παίκτες του ώστε να "ξυπνήσουν". Οι ερυθρόλευκοι μετά από αρκετή ώρα πήραν πόντο με βολή του Πρίντεζη (38-33), αλλά οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έδειχναν να συνέρχονται στα τελευταία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με νέα "βόμβα" από την περιφέρεια του Μόερμαν έφεραν την διαφορά στο καλάθι (38-36) 30'' πριν τη λήξη. Με βολές του Λούκας, όμως, οι Πειραιώτες πήραν... ανάσα ξανά στην επίθεση, με το 40-36 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι σε αυτή τη περίοδο είχαν επιθετικό πρόβλημα, καθώς σημείωσαν μόλις 10 πόντους, ενώ στην πρώτη είχαν πετύχει 30!

Το "ξέσπασμα" του Σπανούλη και ο χρήσιμος Γλυνιαδάκης

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Λούκας, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Παπαδόπουλο. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν φορτσάτοι στο δεύτερο ημίχρονο, επιδίωξαν να τρέξουν στο παρκέ και κατάφεραν ένα σερί 4-0, ανεβάζοντας την διαφορά στο +8 (44-36) στο 22'. Οι Γάλλοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, χάρη στους Αμαγκού και Μπατούν, με τον Red-Bill στη συνέχεια με μία εντυπωσιακή διείσδυση να "γράφει" το 46-40 στο 24'. Σε εκείνο το σημείο ο Ίβκοβιτς έριξε στη μάχη για πρώτη φορά τον Γλυνιαδάκη αντί του Λάζαρου που έδειχνε πεσμένος, ενώ ακολούθως ο Πρίντεζης αντικατέστησε τον Σκοπιανό φόργουορντ ο οποίος φορτώθηκε με φάουλ. Ο Κρητικός σέντερ, πάντως, πήρε το χειροκρότημα του κόσμου καθώς ευστόχησε σε ένα κρίσιμο... μπάζερ-μπίτερ λέι-απ (48-44), καθώς η Νανσί είχε μειώσει στο καλάθι.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο καταπληκτικός Βασίλης Σπανούλης, με την μπάλα να πηγαίνει συνεχώς σε εκείνον, με τον Red-Bill να ξεσπάει! Ο αρχηγός πρώτα ευστόχησε σε τρεις βολές, καθώς δέχτηκε φάουλ σε προσπάθεια του από την περιφέρεια, ενώ στη συνέχεια σημείωσε δύο "βόμβες" πίσω από τα 6.75 μέτρα, φτάνοντας τους εννέα σερί πόντους στο παιχνίδι, "γράφοντας" με αυτόν τον τρόπο το 57-48 στο ματς για τον Ολυμπιακό στο 28', με τον Λαρισαίο γκαρντ να γνωρίζει την αποθέωση από κοινό της ομάδας στο ΣΕΦ. Ο Μπατούμ κατάφερε να μειώσει, ο Πρίντεζης με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό διατήρησε την διαφορά στο +9, ενώ ακολούθως ο χρήσιμος και μαχητικός Γλυνιαδάκης, πρώτα με ωραία προσπάθεια και μετά με βολές έφερε τους γηπεδούχους στο +11 (63-52) στο 29'. Χάρη σε βολές του Γκετσεβίτσιους, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, στο +15 (67-52), με τους ερυθρόλευκους, πλέον, να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση και λειτουργώντας αποτελεσματικά στην άμυνα.

Σπανούλης και Πελεκάνος με τρίποντα "σκότωσαν" την αντίδραση της Νανσί

Η Νανσί επιχείρησε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε ένα σερί 5-0 χάρη στον Λίνεχαν και πίεσε τον Ολυμπιακό αποτελεσματικά στην άμυνα, καθώς οι ερυθρόλευκοι σκόραραν μετά από τρία λεπτά, χάρη σε βολές του Γλυνιαδάκη (69-57). Ο Κρητικός σέντερ, πάντως, ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, εκμεταλλευόμενος απόλυτα την ευκαιρία που του δόθηκε, ενώ έφτασε και τους 10 πόντους με ένα ακόμη λέι-απ, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων (71-57) στο 34'. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο +15 με βολές του Σπανούλη, πέντε λεπτά πριν λήξει ο αγώνας, ενώ ο Ντούσαν Ίβκοβιτς ζητούσε από τους παίκτες του να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και να μην κάνουν λάθη στην πίεση που περίμενε πως θα επιχειρούσαν σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι Γάλλοι, όπως και συνέβη!

Η Νανσί έπαιξε γρήγορα, έτρεξε στο γήπεδο, πίεσε στην άμυνα, έβαλε τα σουτ που δοκίμασε, καταφέρνοντας να σημειώσει ένα 7-0 σερί, μειώνοντας σε 73-65 μέσα σε 1.5 λεπτό, με τον Ίβκοβιτς να ζητάει από τους παίκτες του να ηρεμήσουν. Στα 3'21'' πριν τη λήξη ο Πελεκάνος με τρίποντο "σκότωσε" ψυχολογικά τους Γάλλους, φέρνοντας τους Πειραιώτες στο +12 (77-65), με τον Ολυμπιακό, πλέον, να φροντίζει να "τρώει" τον χρόνο και τον Σπανούλη σε "δαιμονιόδη" φόρμα να "πυροβολεί" ασταμάτητα τον αντίπαλο, καθώς με νέα προσωπική "βόμβα" από την περιφέρεια (4/6τρ), έφτασε τους 26 (!) πόντους στο ματς, ενώ έδωσε ξανά προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (82-67) στους Πειραιώτες. Ο Μιχάλης με ένα ακόμη τρίποντο "έγραψε" το 85-70 στην αναμέτρηση,με τον κόσμο από την εξέδρα, πλέον, να ζητάει από τους παίκτες "διπλό" στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού την Κυριακή (20/11), καθώς ο αγώνας είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με όλους να περιμένουν, απλά, το τελικό σκορ της μονομαχίας μεταξύ των δύο ομάδων, με τα παλικάρια του Ντούσαν Ίβκοβιτς να φτάνουν σε μία δίκαιη και παλικαρίσια νίκη με 91-78. "Πυρπολητής", πάντως, ο Μιχάλης από την περιφέρεια, καθώς σημείωσε τρία τρίποντα στη τελευταία περίοδο, φέρνοντας κάποια στιγμή τον Ολυμπιακό και στο +16 (90-74).

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 40-36, 67-52, 91-78.

Ανά δεκάλεπτο: 30-22, 10-14, 27-16, 23-24.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Σπανούλης 26 (4), Λούκας 5 (1), Άντιτς 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Παπαδόπουλος 8, Πρίντεζης 9, Κατσίβελης, Πελεκάνος 11 (3), Γκετσεβίτσιους 7 (1), Γλυνιαδάκης 10, Χάινς 3.

Νανσί (Ζαν Λουκ Μονσό): Ακινμπάλα 5, Μπατούμ 9, Μούσα 2, Σούλερ 15, Σιλά 2, Λινέαν 17 (4), Σάμνικ 6, Πίντα, Γκραντ, Αμαντού 2, Μόερμαν 20 (2).