Κυριακή 4 Μαΐου 2014

Ολυμπιακός - Πανιώνιος 76-66

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ΣΕΦ τον Πανιώνιο με σκορ 76-66, έχοντας για κορυφαίο τον Ντάνστον (12π, 6ρ). Τερμάτισε δεύτερος στη κανονική περίοδο και θα κυνηγήσει την πρόκριση στα ημιτελικά απέναντι στον Άρη.
Για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ με σκορ 76-66. Τερμάτισε στην δεύτερη θέση της regular season και την Τρίτη (6/5, 16:05) θα μπει στην μάχη των playoffs αντιμετωπίζοντας στον Πειραιά τον Άρη. Η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στις δύο νίκες. Ο λιγοστός κόσμος στις κερκίδες ζήτησε από τους ερυθρόλευκους να κατακτήσουν το φετινό πρωτάθλημα, έστω και αν στους τελικούς, εφόσον αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό, θα διεκδικήσουν τον τίτλο με μειονέκτημα έδρας. Ο προπονητής των ερυθρολεύκων έκανε ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα παίκτες του.

Ο πρωταγωνιστής

Σε 20 λεπτά συμμετοχής απέδειξε για ακόμη μία φορά πως είναι ο πιο φορμαρισμένος παίκτης του Ολυμπιακού αυτή την περίοδο. Ολοκλήρωσε το ματς μετρώντας 12 πόντους (4/5δ, 4/4β), μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ έκανε και 2 κλεψίματα, βγάζοντας μπόλικη ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον Πανιώνιο και είχε το προβάδισμα σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης, επιβάλλοντας τον ρυθμό του στο ματς.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι 20 ασίστ του Ολυμπιακού, με τους Πειραιώτες να παίζουν ομαδικό μπάσκετ, βγάζοντας αρκετές συνεργασίες στο παρκέ, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και διάθεση να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο.

Ο αγώνας

Με το τζαμπ-σουτ του Σπανούλη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-2 στο τρίτο λεπτό, με τους Πειραιώτες να βγάζουν καλές άμυνες και να μαζεύουν τα ριμπάουντ, αλλά παράλληλα σπαταλούσαν αρκετές κατοχές στην επίθεση. Από το low-post ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το 10-4, οι γηπεδούχοι πίεζαν σε όλο το γήπεδο, ενώ ακολούθως ο ΜακΚόλουμ με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 12-9. Ο Μπατής εκμεταλλεύτηκε τις αλλαγές στα σκριν και με τρίποντο μείωσε 18-12, αλλά ο Σπανούλης απάντησε με γκολ-φάουλ το οποίο και αξιοποίησε (21-12). Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια μοίρασαν τρεις σερί ασίστ στον κυρίαρχο Καββαδά στο "ζωγραφιστό", φτάνοντας στο +10 (27-17), με το 27-18 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Σίμονς βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι με το που μπήκε στο ματς, ενώ ακολούθως ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ανέβασε την διαφορά στο +12 (31-19). Ο Κατσίβελης μοίραζε συνεχώς ασίστ στους ψηλούς του Ολυμπιακού, με τον Πέτγουεϊ να καρφώνει ξανά με εντυπωσιακό τρόπο (35-22). Ο ΜακΚόλουμ με ντράιβ μείωσε σε 35-26, ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο (38-28), ο δραστήριος ΜακΚόλουμ σκόραρε ξανά (40-33), ενώ στη συνέχεια ο Ντάνστον έφτασε τους 12 πόντους στο παιχνίδι (42-33). Προς το τέλος της δεύτερης περιόδου ο Πανιώνιος αντέδρασε, έβγαλε άμυνες και έτρεξε στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας σε 42-38 με το γκολ-φάουλ που αξιοποίησε ο Λάνγκφορντ, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έβγαλε καλές άμυνες, με τον Περπέρογλου στο 23' να "γράφει" το 44-38. Ο Κάρτερ μείωσε (44-40), ενώ στη συνέχεια ο Κόλινς, αν και δεν κατάφερε να καρφώσει νωρίτερα όντας αμαρκάριστος, με ντράιβ βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Σπανούλης πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο ματς, ο Κόλινς με σουτ από τα 6.75 μέτρα ανέβασε την διαφορά στο +11 (53-44). Ο Μίλμπουρν από την περιφέρεια μείωσε σε 55-49, Λοτζέσκι και Σλούκας βρήκαν στόχο, με το σκορ στο 30' να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 63-55, οι οποίοι είχαν κυριαρχήσει σε όλους τους τομείς της στατιστικής με εξαίρεση το τρίποντο, καθώς μετρούσαν μόλις 2/14 σουτ (14%) από τα 6.75 μέτρα.

Ο Λοτζέσκι με τρίποντο έκανε το σκορ 66-57, ενώ στη συνέχεια ο Σλούκας ήταν εύστοχος από τα 6.75 μέτρα, κερδίζοντας μάλιστα και φάουλ στο σουτ που δοκίμασε, προσφέροντας ένα... τετράποντο στους Πειραιώτες, οι οποίοι ξέφυγαν με +13 (70-57) στο 33'. Οι ερυθρόλευκοι έβγαζαν καλές άμυνες, αλλά σπαταλούσαν τις κατοχές τους στην επίθεση, με τον κόουτς Μπαρτζώκα να κάνει ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Για τα επόμενα πέντε λεπτά ο δείκτης του σκορ είχε... κολλήσει στο 70-57, με τις δύο ομάδες να χάνουν πάρα πολλά σουτ, μέχρι την στιγμή που ο Λάνγκφορντ έβαλε "γκολ" (70-59). Ο Λοτζέσκι ευστόχησε σε ένα ακόμη τρίποντο (76-71), με τους γηπεδούχους να κερδίζουν τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ με σκορ 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 42-38, 63-55, 76-66
Ανά δεκάλεπτο: 27-18, 15-20, 21-17, 13-11

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης 9, Περπέρογλου 2, Σλούκας 11 (2), Κόλινς 9 (1), Σίμονς 4, Λοτζέσκι 12 (2), Πρίντεζης 7, Μάντζαρης, Καββαδάς 6, Κατσίβελης.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 18 (2), Ντούβνιακ 6 (1), Κάρτερ 4, Μίλμπουρν 7 (1), Αθανασούλας, Μπατής 6 (2), Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 13, Μισέλ 3, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος 5 (1).

Αναλυτικά τα στατιστικά του Ολυμπιακού στο ματς:

Αναλυτικά τα στατιστικά του Πανιωνίου στο ματς:

Πρώτος αντίπαλος ο Άρης

Η δεύτερη θέση του Ολυμπιακού ήταν δεδομένη εδώ και καιρό, αλλά στην σημερινή (3/5) τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, έγινε γνωστός ο αντίπαλος του στον πρώτο γύρο των πλέι-οφ. Ο Άρης ηττήθηκε στην Ρόδο από τον Κολοσσό με 72-69 και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη του ΚΑΟΔ (με τον οποίο ισοβαθμούσε) στα Τρίκαλα, τερμάτισε έβδομος.
Έτσι θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο των πλέι-οφ που ξεκινάει την Τρίτη (6/5) στο ΣΕΦ.