Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 3-1

Ο Κυπελλούχος Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Πρωταθλήτρια ΑΕΚ στον τελικό του Σούπερ Καπ. Έκαναν το 1-1 οι ερυθρόλευκες, αλλά στη συνέχεια έχασαν τα άλλα δύο σετ.
Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, ξεκίνησε τη νέα σεζόν με ήττα. Οι ερυθρόλευκες ηττήθηκαν με 3-1 σετ από την ΑΕΚ, στον τελικό του Σούπερ Καπ, ο οποίος διεξήχθη στην Ελασσόνα. Ένα ματς μεταξύ του κατόχου του Πρωταθλήματος και του Κυπελλούχου το οποίο πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, όσον αφορά το άθλημα στις γυναίκες.

Οι ερυθρόλευκες είχαν κακή υποδοχή, στοιχείο το οποίο κόστισε στον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να λυγίσει σε κρίσιμα σημεία. Η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε σε 1-1 τα σέτ, αλλά στη συνέχεια έχασε τα άλλα δύο, χάνοντας το σχετικό τρόπαιο στο τέλος με 3-1 σετ.

Ιδιαίτερα κρίσιμο ήταν το τρίτο σετ στο ματς, το οποίο έληξε με σκορ 25-23 υπέρ της ΑΕΚ, αλλά οι κιτρινόμαυρες ήταν περισσότερο ψύχραιμες στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 2-1 στα σετ. Oι ερυθρόλευκες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρώτο σετ (11-1) και το γεγονός ότι κέρδισαν το δεύτερο σετ με 15 πόντους διαφορά (25-10). Έκαναν αρκετά λάθη τα οποία τελικά "πλήρωσαν" με την ήττα.

Τα σετ: 25-18, 10-25, 25-23, 25-17

ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Κις 16 (2 άσοι, 12/32 επ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 5 (5/8 επ.), Μποροβίντσεκ 15 (1 άσος, 9/13 επ., 5 μπλοκ), Τσίμα 10 (1 άσος, 7/24 επ., 33% υπ., 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (1 άσος, 4/5 επ., 1 μπλοκ), Χέγας 12 (1 άσος, 10/19 επ., 62% υπ., 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου (λ, 31% υπ.), Ρόγκα (λ), Γκούζου 1 (1 μπλοκ), Τοτσίδου (20% υπ.), Τσοχατζή

Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Κωνσταντίνου (17% υπ.), Λούκοβιτς 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ), Γιακουμή 10 (4 άσοι, 3/8 επ., 3 μπλοκ), Μπλάνκο 10 (1 άσος, 6/14 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 16 (12/27 επ., 48% υπ., 4 μπλοκ), Κονόμη (λ, 57% υπ.), Κοσμά 7 (6/14 επ., 39% υπ., 1 μπλοκ),