Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

Καβάλα - Ολυμπιακός 76-94

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το κλειστό της Καλαμίτσας επικρατώντας με 94-76 της Καβάλας για την 19η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. "Σεληνιασμένοι" οι Πρίντεζης (21π.) και Παπανικολάου (17π., 9ρ.) στην επανάληψη, "στραγγάλισαν" τους γηπεδούχους οι ερυθρόλευκοι στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Θέμα αμυντικής διάθεσης των ερυθρολεύκων ήταν η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας για την 19η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν αποτελεσματικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στην άμυνα όμως δεν προσπαθούσαν αρκετά στα πρώτα τρία δεκάλεπτα επιτρέποντας στην μαχητική και ενθουσιώδη γηπεδούχο ομάδα να παραμένει κοντά στο σκορ. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες αποφάσισαν να... στραγγαλίσουν την Καβάλα και με μπροστάρηδες τους "σεληνιασμένους" Πρίντεζη (21π., 4ρ. 3ασ.) και Παπανικολάου (17π., 9ρ.) έφτασαν σχετικά εύκολα στο τελικό 76-94. Βοήθησαν οι Πάουελ (6π., 8ρ., 2ασ.), Γκετσεβίτσιους (12π., 4/10τρ., 4ασ.) και Σπανούλης (11π., 7ασ., 4λ.). Για την Καβάλα καλύτερος ο Ατσάρα (16π., 5ρ.) και προσπάθησαν οι Ταϊρού (12π., 5ρ., 3ασ.), Μίτροβιτς (14π.) και Στεφανίδης (8π., 5ρ., 4ασ.).

Το ματς

Τα έβαζε πανεύκολα, τα έτρωγε εύκολα

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης πέτυχε ο Μίτροβιτς για τους γηπεδούχους με εύστοχο σουτ τριών πόντων (3-0), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με σερί 5-0 (3-5) από προσπάθειες των Πρίντεζη και Σπανούλη (τρίποντο). Νέο τρίποντο για την Καβάλα με τον Άρμπετ για το 6-5 στο 2', με τους ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν αρχικά με 1/2 βολές του Σπανούλη και να προηγούνται με 8-12 στο 3' χάρη σε 6 σερί πόντους του Κατσίβελη. Με συνεχόμενους πόντους από τον Στεφανίδη και τον Πάουελ το σκορ ήταν 10-16 στο 4' ενώ δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κατσίβελη και Σπανούλη έφεραν μπροστά τον Ολυμπιακό με 13-22 στο 5'.

Ο Στεφανίδης με λέι απ και ο Μανωλόπουλος με εύστοχη προσπάθεια από τα 6.75 μείωσαν για την Καβάλα σε 18-22. Ο Παπανικολάου θα ανταποδώσει με τον ίδιο τρόπο για το 18-25, με τους Ταϊρού και Μίτροβιτς να κατεβάζουν την διαφορά στο -3 (22-25) για τους "Αργοναύτες" στο 8'. Με τους πρώτους δύο πόντους του Άντιτς στο ματς, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 25-31 στο 9', με το αρχικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης να κλείνει με 25-33 από λέι απ του Παπανικολάου.

Ο Παπανικολάου κάρφωσε στο 11' για το +10 (25-35) του Ολυμπιακού στο ματς με το Γκετσεβίτσιους να ευστοχεί για τρεις φέρνοντας το σκορ στα επίπεδα του 25-38. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφραξαν τον δρόμο των γηπεδούχων προς το καλάθι και μετά από 3 λεπτά στην δεύτερη περίοδο η Καβάλα δεν είχε καταφέρει να πετύχει πόντο, γεγονός που ανάγκασε τον Κορωνιό σε τάιμ άουτ μετά και το 25-40 από τον Χάινς στο 7'.

Με 2/2 βολές του Ταϊρού η διαφορά έπεσε στο -13 (27-40), με τον Αμερικανό να κατεβάζει κι άλλο το χάντικαπ για την ομάδα του με τρίποντο στο 15' (34-42). Ο Γκετσεβίτσιους όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 34-45, πριν ο Ατσάρα γράψει με δίποντο το 36-45. Νέο τρίποντο για τους Πρωταθλητές Ευρώπης με τον Πέρο Άντιτς στο 16' να κάνει το 36-48. Ο Ατσάρα (4/4 δίποντα) πέτυχε τέσσερις απανωτούς πόντους μειώνοντας για την Καβάλα σε 40-48, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ ύστερα και από το λάθος του Άντιτς στην επίθεση της ομάδας του. Με την επανέναρξη του παιχνιδιού ο Μίτροβιτς με τρίποντη "βόμβα" έριξε τη διαφορά στους -5 (43-38) και τον μιμήθηκε ο Αρμπέτ αμέσως μετά (46-48) βάζοντας "φωτιά" στο κλειστό της Καλαμίτσας!

Ο Άντιτς συνέχισε να έχει λάθος επιλογές στην επίθεση αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύθηκαν τις ευκαιρίες τους να ισοφαρίσουν, με τον Πρίντεζη να σκοράρει τέσσερις σερί πόντους μέχρι την λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε με δίποντο του Μίτροβιτς για το 48-52. Στην επίθεση ο Ολυμπιακός ήταν παραγωγικότατος (8/9 βολές, 10/16 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 5/7 αιφνιδιασμούς, 13 ασίστ), ωστόσο δεν έπαιζε άμυνα (με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου) επιτρέποντας στους γηπεδούχους να έχουν εξίσου υψηλά ποσοστά (6/8 βολές, 12/21 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 4/4 αιφνιδιασμούς, 11 ασίστ). Θα πρέπει να σημειώσουμε πως σε μια φάση κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο Ταϊρού χτύπησε στο μάτι τον Χάινς και ο Αμερικανός αποχώρησε από το παρκέ με πρόβλημα στην όραση του.

"Σεληνιασμένοι" Πρίντεζης και Παπανικολάου

Με δύο πόντους από τον Στεφανίδη και τρίποντο του Άρμπετ η Καβάλα πέρασε μπροστά στο σκορ με 53-52 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Σπανούλη και Παπανικολάου να απαντάνε για το 53-57. Με τους Πρίντεζη και "Παπ" να βρίσκουν δαιμονιώδη ρυθμό την επίθεση, είτε μέσα από το "ζωγραφιστό" είτε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 10-3, φτάνοντας τη διαφορά στο +11 (56-67) στο 27'. Ο Άρμπετ μείωσε σε 58-67 αλλά ο Παπανικολάου ήταν ασταμάτητος και με νέο τρίποντο "έγραψε" το 58-70 στο 28'. Πρίντεζης και Μίτροβιτς σκόραραν από δύο πόντους για το 60-72. Με 1/2 βολές του Πάουελ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες να διατηρούν ένα προβάδισμα εννέα πόντων (65-74) στο ματς.

Με δύο ακόμη πόντους από τον Παπανικολάου (65-76) ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα, πριν πάρει τη σκυτάλη -ποιος άλλος- ο Πρίντεζης και με εύστοχη προσπάθεια από τα 6.75 γράψει το 65-79 και το +14 των ερυθρολεύκων στο κλειστό της Καλαμίτσας. Ο ασταμάτητος "Πριντ" πέτυχε το 65-81 στον αιφνιδιασμό και Περπέρογλου τον μιμήθηκε για το 65-83 στο 34'.

Από την στιγμή που ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει άμυνα, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ματώσουν το δίχτυ με την καμία και έτσι μοιραία πέτυχαν τους πρώτους δύο πόντους τους (67-83) στο τέταρτο δεκάλεπτο ύστερα από 5 λεπτά με... ήρωα τον Ατσάρα. Με γκολ-φάουλ του Άντιτς η διαφορά έφτασε στο +19 (67-86) για τους Πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας και ο Γκετσεβίτσιους με τρίποντο στο 38' έδωσε για πρώτη φορά στο ματς "αέρα" 20 πόντων (69-89) στην ομάδα του. Ο Λιθουανός σκόραρε ξανά έξω από τα 6.75 (4/10τρ.) για το 71-92 και ο Μαυροειδής κάρφωσε από ασίστ του Σλούκα για το 74-94. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση 76-94, με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν ακάθεκτοι στην κορυφή της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 48-52, 65-74, 76-94.

Ανά δεκάλεπτο: 25-33, 23-19, 17-22, 11-20.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος, Αράπης, Αρμπετ 13 (3), Μανωλόπουλος 11 (2), Στεφανίδης 8, Πιεβάλιτσα, Βελισσαρίου 2, Μίτροβιτς 14 (2), Ταϊρού 12 (1), Ατσάρα 16.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Αντιτς 8 (1), Σπανούλης 11 (2 τρίπ., 7 ασίστ), Περπέρογλου 4, Σλούκας 2 (5 ασίστ), Μαυροειδής 2, Πάουελ 6 (8 ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 12 (4 τρίπ., 4 ασίστ), Πρίντεζης 21 (3), Παπανικολάου 17 (3), Κατσίβελης 9 (2 τρίπ., 2 κλεψ.).