Παρασκευή 5 Απριλίου 2013

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 σετ της ΑΕΚ στου Ρέντη και ισοφάρισε σε 2-2 την τελική σειρά της Α1! Τα κορίτσια του Τέλη Σωτήρχου θα διεκδικήσουν τον τίτλο εκτός έδρας στο 5ο και τελευταίο ματς των τελικών την Δευτέρα (8/4, 16:30).
Έτοιμες να φέρουν το πρωτάθλημα στον Πειραιά μοιάζουν οι γυναίκες του Ολυμπιακού, που το απόγευμα της Πέμπτης (4/4) επικράτησαν με 3-1 σετ της ΑΕΚ στο "Μελίνα Μερκούρη" και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ γυναικών! Να υπενθυμίσουμε πως στη φετινή διοργάνωση οι νίκες στην κανονική διάρκεια της περιόδου μεταφέρονται στους τελικούς και η ΑΕΚ είχε νικήσει δις τον Ολυμπιακό πριν ξεκινήσουν τα πλέι οφ. Όμως οι ερυθρόλευκες με δύο κολλητές νίκες, πρώτα εκτός έδρας και τώρα στο Ρέντη, "εξαφάνισαν" το τεράστιο πλεονέκτημα που είχε ο "Δικέφαλος" και πλέον θα διεκδικήσουν τον τίτλο στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς που θα γίνει στην έδρα της ΑΕΚ την ερχόμενη Δευτέρα (8/4, 16:30).
Οι... άγγελοι του Τέλη Σωτήρχου είχαν εξαιρετική απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του τελικού με εξαίρεση το δεύτερο χαμένο σετ, όπου το κακό ξεκίνημα τους στέρησε την ευκαιρία να ξεμπερδεύουν γρηγορότερα με τη νίκη. Ωστόσο η ισοφάριση της ΑΕΚ δεν φάνηκε να επηρεάζει την ψυχολογία τους και έτσι οι ερυθρόλευκες πήρα τα επόμενα δύο σετ και συνάμα το ματς.

Καταπληκτική απόδοση είχε η Σοφία Κοσμά (έπαιξε διαγώνιος) και από κοντά ακολούθησε η Μανωλίνα Κωνσταντίνου, δίχως να υστερήσει σε απόδοση κάποια από τις βολεϊμπολίστριες της ομάδας.

Η διαφορά στο πρώτο σετ έφτασε στους δέκα (16-6) με πέντε ερυθρόλευκους πόντους στο μπλοκ. Με τη Μποροβίντσεκ στο σερβίς η ΑΕΚ επέστρεψε στο ματς και μείωσε στους τρεις (19-16). Όμως ο Ολυμπιακός έφυγε μπροστά και παρά το πρώτο χαμένο σετ μπολ με τη Χατζηφωτίου, έκλεισε το πρώτο σετ με 25-17 με πόντο της Κοσμά.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, ενώ ο Ολυμπιακός άργησε να ξυπνήσει και παρά το γεγονός πως από το 15-21 έφτασε μέχρι και το 22-23, τελικά έχασε το σετ με 23-25. Το τρίτο σετ ήταν "κλειστό" μέχρι το 12-12, εκεί όπου οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν με ένα σερί 4-0 και τελικά έφτασαν στο 2-1, παίρνοντας το σετ με 25-23.

Το τέταρτο σετ ήταν ένας υγιεινός περίπατος για τα κορίτσια του Τέλη Σωτήρχου που με την ψυχολογία στα ύψη ξέφυγαν με 16-9, πριν η Τρατς με δικό της πόντο διαμορφώσει το 25-21 και το 3-1 σετ!

Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-23, 25-21

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 18 (12/34 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κοσμά 18 (14/26 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 25% άριστες), Τρατς 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιακουμή 9 (6/11, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/4 επ.), Τένεβα 17 (12/33 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 82% υπ. - 36% άριστες), Κονόμι –λ (50% υπ. – 38% άριστες) / Λούκοβιτς 2, Τέζα, Καβαθά 2 (2 μπλοκ).

ΑΕΚ (Οικονόμου): Παπαγεωργίου 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 19% άριστες), Κις 12 (10/40 επ.), Τζανακάκη 11 (8/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 17 (11/20 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μέντεζ 7 (6/28 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. – 10% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 3 άσοι), Ρόγκα –λ (33% υπ. – 07% άριστες) / Γκούζου, Τσοχατζή 1.