Πέμπτη 11 Απριλίου 2013

Champions League:Aποτελεσματα δευτερης ημερας

11/04/2013

Μπαρτσελόνα - Παρί ΣΖ 1-1

Η Μπαρτσελόνα πέρασε στα ημιτελικά του Champions League για 6η σερί χρονιά μετά το 1-1 με την Παρί Σεν-Ζερμέν στο "Καμπ Νόου". Οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι στο ματς μέχρι να μπει ο Μέσι στο 62' και για 21 λεπτά είχαν σκορ πρόκρισης (videos)
Η Μπαρτσελόνα πήρε την πρόκριση στα  ημιτελικά του Champions League χάρη στα εκτός έδρας γκολ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Παρί Σεν-Ζερμέν στο "Καμπ Νόου", ενώ 2-2 ήταν το σκορ στο Παρίσι στο πρώτo ματς.
Οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι στο ματς μέχρι το 62ο λεπτό, μέχρι δηλαδή να μπει στον αγωνιστικό χώρο ο Λιονέλ Μέσι.
Η Παρί λοιπόν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 50' με τον Χαβιέρ Παστόρε και κράτησε σκορ πρόκρισης για 21 λεπτά, καθώς στο 71' ισοφάρισε ο Πέδρο και χάρισε την πρόκριση στην "Μπάρτσα".
Αυτή είναι η 6η συνεχόμενη χρονιά που η Μπαρτσελόνα πάει στους "4" της Ευρώπης και συνολικά 15η στην ιστορία της, ενώ η Παρί έχασε την ευκαιρία να φτάσει στα ημιτελικά για 2η φορά (μοναδική το 1995 που αποκλείστηκε στον ημιτελικό από την Μίλαν).
Η κλήρωση για τα ημιτελικά θα διεξαχθεί την Παρασκευή (12 Απριλίου) με δύο ισπανικές ομάδες (Ρεάλ, Μπαρτσελόνα) και δύο γερμανικές (Ντόρτμουντ, Μπάγερν).
Σκόρερς: 71' Πέδρο / 50' Παστόρε
Γήπεδο: "Καμπ Νόου", Βαρκελώνη
Διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)
Στην πρώτη επίθεση του αγώνα η Μπαρτσελόνα κέρδισε φάουλ σε επικίνδυνο σημείο, ο Τσάβι το εκτέλεσε στο 2' και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Από λάθος του Μπουσκέτς στο κέντρο ο Εσεκιέλ Λαβέτσι βγήκε στη αντεπίθεση, αλλά δεν έκανε καλό τελικό κοντρόλ, έτσι ο Πικέ πρόλαβε και τον έκοψε πριν πλασάρει τον Βίκτορ Βαλντές.
Με τον Μέσι να είναι στον πάγκο η Παρί Σεν-Ζερμέν πήρε το έλεγχο στο ματς και μετά τα δύο σουτ του Λούκας Μόουρα και αυτό του Λαβέτσι ακολούθησαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους δύο τελευταίους.
Στο 24' ο Λαβέτσι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βαλντές και ο Ισπανός πορτιέρο απέκρουσε το πλασέ του, όπως απέκρουσε δύσκολα στο "γάμα" την κοντινή κεφαλιά του Λούκας Μόουρα, από την σέντρα του Ιμπραχίμοβιτς στο 28'.

Το δεύτερο ημίχρονο

Η Παρί Σεν-Ζερμέν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και στις αρχές του δευτέρου αυτό το εξαργύρωσε, καθώς κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Χαβιέρ Παστόρε στο 50'.
Οι Γάλλοι βγήκαν για πολλοστή φορά στην αντεπίθεση, ο Παστόρε έκανε το "ένα-δύο" με τον Ιμπραχίμοβιτς, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με αριστερό πλασέ νίκησε τον Βίκτορ Βαλντές για το 0-1.

Απελπιστικά άστοχος ήταν ο Ντάνι Άλβες στο 62' σε σουτ μέσα από την περιοχή και αμέσως μετά μπήκε στο ματς ο Λιονέλ Μέσι.
Οι γηπεδούχοι "ανέβηκαν" άμεσα μετά την είσοδο του Αργεντινού και στο 64' ο Ινιέστα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά τον πρόλαβε ο Αλέξ, ενώ ο Σίριγκου ένα λεπτό αργότερα απέκρουσε το σουτ του Πικέ, αλλά και του Ινιέστα εν συνεχεία.
Η απάντηση της "Μπάρτσα" τελικά ήρθε στο 71' με σκόρερ τον Πέδρο με σουτ από το ύψος της περιοχής, με την ασίστ του Βίγια να είναι εξαιρετική, ενώ η φάση ήταν δημιούργημα του Λιονέλ Μέσι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Αντριάνο (62' Μπάρτρα), Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο, Βίγια (84' Σονγκ), Φάμπρεγκας (62' Μέσι).
ΠΑΡΙ ΣΖ: Σίριγκου, Ζαλέ (88' Φαν ντερ Βιλ), Τιάγκο Σίλβα, Αλέξ, Μάξουελ, Βεράτι (83' Μπέκαμ), Τιάγκο Μότα, Λούκας Μόουρα, Παστόρε, Λαβέτσι (81' Γκαμεϊρό), Ιμπραχίμοβιτς.

Γιουβέντους - Μπάγερν 0-2

Η Μπάγερν προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League νικώντας την Γιουβέντους και μέσα στο Τορίνο με 2-0. Σκόρερς οι Μάντζουκιτς και Πισάρο (videos)
Η Μπάγερν νίκησε για δεύτερη φορά την Γιουβέντους με 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.
Σκόρερς ήταν οι Μάντζουκιτς και Πισάρο, ενώ ο Κροάτης επιθετικός συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες και θα χάσει τον πρώτο ημιτελικό.
Κυνηγάει ακόμη λοιπόν δεύτερη σερί συμμετοχή σε τελικό η Μπάγερν, η οποία πέρασε στα ημιτελικά για 15η φορά στην ιστορία της.
Η Γιουβέντους από την άλλη δεν κατάφερε να περάσει στους "4" για 11η φορά, ενώ η τελευταία ήταν το 2013, όταν είχε χάσει στον τελικό από την Μίλαν.
Σκόρερς: 64' Μάντζουκιτς, 91' Πισάρο
Γήπεδο: "Juventus Stadium", Τορίνο
Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο (Ισπανία)
Το πρώτο σουτ του αγώνα ήταν την Γιουβέντους στο 2ο λεπτό από τον Μίρκο Βούτσινιτς, με τον Μάνουελ Νόιερ να μπλοκάρει άνετα.
Ο Μάριο Μάντζουκιτς στο 7' πήρε κίτρινη κάρτα και χάνει το επόμενο ευρωπαϊκό ματς, ενώ στο 9' ο Κροάτης έχασε καλή ευκαιρία, καθώς δεν κατάφερε να πλασάρει από κοντά, μετά από γύρισμα του Ριμπερί.
Μέσα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής η "Γιούβε" κέρδισε φάουλ στο 23', ο Αντρέα Πίρλο ανέλαβε την εκτέλεση και υποχρέωσε τον Μάνουελ Νόιερ σε εξαιρετική απόκρουση.
Στο 39' ήταν η σειρά του Τζανλουίτζι Μπουφόν για εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Νταβίντ Αλάμπα στην κίνηση λίγο έξω από την περιοχή.

Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα έκανε πολύ καλή κίνηση στο 48' και το σουτ από το ύψος της περιοχής, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, με την μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι του Νόιερ και να περνά άουτ.
Η Γιουβέντους ζήτησε πέναλτι με τον Κιελίνι να πέφτει στην περιοχή στο 57', ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα στην απέναντι εστία η Μπάγερν είχε δοκάρι με σουτ του Άριεν Ρόμπεν.
Τα πάντα όσον αφορά στην πρόκριση τελείωσαν στο 64', όταν ο Μάριο Μάντζουκιτς άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς με κοντινή κεφαλιά "ψαράκι", έπειτα από την απόκρουση του Μπουφόν σε προβολή του Χάβι Μαρτίνεθ.
 Πογκμπά και Μάτρι άφησαν την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια τους μετά την πάσα του Κουαλιαρέλα για να φτάσει στον Βούτσινιτς, όμως αυτό δεν κατάφερε να σουτάρει κοντά, με τον Νόιερ να τον προλαβαίνει.
Ο Κλάουντιο Πισάρο μπήκε στο ματς αντί του Μάντζουκιτς στο 83' και στο 91' διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με κοντινό πλασέ από την ασίστ του Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ.
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Πογκμπά, Μαρκίζιο (79' Τζακερίνι), Παντοΐν (69' Ίσλα), Κουάντουο Ασαμόα, Βούτσινιτς, Κουαλιαρέλα (66' Μάτρι).
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Βαν Μπούιτεν (35' Τζερόμ Μπόατενγκ), Ντάντε, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ, Σβάινσταϊγκερ, Τόμας Μίλερ, Ρόμπεν, Ριμπερί (80' Λουίζ Γκουστάβο), Μάντζουκιτς (83' Πισάρο).