Κυριακή 1 Ιουνίου 2014

Tα αποτελεσματα των Διενων φιλικων αναμετρησεων (videos)

Ξανά με Φαν Πέρσι η Ολλανδία

Με σκόρερ ξανά τον Φαν Πέρσι η Ολλανδία νίκησε την Γκάνα, ισοπαλίες για Ιταλία και Ρωσία, νίκη με Πέρισιτς η Κροατία

Με δύο γκολ του Ίβαν Πέρισιτς η Κροατία επικράτησε με 2-1 του Μάλι σε διεθνές φιλικό στο Όσιεκ και πήρε την πρώτη της νίκη στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Μουντιάλ, καθώς είχε αναδειχθεί ισόπαλη (2-2) με την Ελβετία στο πρώτο της φιλικό.
Ο Ντάνιελ Πράνιτς δεν ήταν ούτε στον πάγκο λόγω τραυματισμού, ενώ ο Σίλντενφελντ ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά.
Μετά από 3 σερί νίκες σε φιλικά η Ρωσία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Νορβηγία στο Όσλο. Ο Σατόβ άνοιξε το σκορ στο 3' και απάντησε ο Κόνραντσεν στο 77'.
Με τον Ρόμπιν φαν Πέρσι να πετυχαίνει το μοναδικό της γκολ και στο δεύτερο φιλικό της η Ολλανδία νίκησε 1-0 την Γκάνα.
Ο άσος της ManUtd σκόραρε στο 5ο λεπτό από ασίστ του Γουέσλεϊ Σνάιντερ, ενώ θυμίζουμε στο 1ο φιλικό είχε ισοφαρίσει για το τελικό 1-1 με το Εκουαδόρ.
Η Ιταλία έμεινε στο 0-0 με την Ιρλανδία στο Λονδίνο, με τον Ρικάρντο Μοντολίβο να τραυματίζεται και πιθανότατα να χάνει το Μοιυντιάλ. Αυτός δεν ήταν ο μόνος τραυματισμός της ημέρας...
Ο Λουίς Μόντες άνοιξε το σκορ για τη νίκη του Μεξικού με 3-1 επί του Εκουαδόρ, όμως έσπασε το πόδι του σε μία φάση... ανατριχιαστική, έτσι χάνει το Μουντιάλ, όπως πιθανότατα και ο Σεγούντο Καστίγιο του Εκουαδόρ!

Ο φρικιαστικός τραυματισμός του Μόντες, λίγο μετά το γκολ του...

International: Mexico 3-1 Ecuador από omnisport-gr

Οι συνθέσεις των μουντιαλικών ομάδων...

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Εστσένκο (46' Κοζλόβ), Βασίλι Μπερεζούτσκι (74' Σεμένοβ), Ιγκνασέβιτς, Κομπάροβ, Γκλουσακόβ (83' Ντενίσοβ), Φαϊζούλιν (57' Τζαγκόεβ), Ιόνοβ (46' Σαμέντοβ), Σατόβ, Κοκόριν, Κερζακόβ (46' Κανουνικόβ).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Πλετίκοσα, Σρνα, Τσόρλουκα, Σίλντενφελντ, Βίντα (60' Βρσάλκο), Βουκόγεβιτς, Ράκιτιτς (73' Μόντριτς), Σαμίρ (60' Κόβατσιτς), Μάντζουκιτς (60' Γέλαβιτς), Πέρισιτς (67' Ρέμπιτς), Όλιτς (73' Εντουάρντο).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (5-4-1): Σίλεσεν, Γιάνμαατ, Φλάαρ, Ντε Φράι, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Τζόναθαν ντε Γκουζμάν, Σνάιντερ (82' Λενς), Ρόμπεν, Φαν Πέρσι (74' Ντεπάι).
ΓΚΑΝΑ: Κουαράσεϊ, Ίνκουμ, Σουμάιλα, Ακαμίνκο (94' Μενσά), Σλουπ (69' Άφουλ), Ράμπιου (63' Τζόρνταν Αγιού), Εσιέν (46' Άκουα), Αντόμα, Ατσού (46' Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ), Κουάντουο Ασαμόα, Αντρέ Αγιού (56' Βάρις).

ΙΤΑΛΙΑ: Σίριγκου, Ντε Σίλιο, Παλέτα, Μπονούτσι, Νταρμιάν, Τιάγκο Μότα (62' Ντε Ρόσι), Βεράτι, Μοντολίβο (15' Ακουιλάνι) (38' Παρόλο), Μαρκίζιο, Τζουζέπε Ρόσι (71' Τσέρτσι), Ιμόμπιλε (57' Κασάνο).

ΜΕΞΙΚΟ (5-3-2): Οτσόα, Πάουλ Αγκιλάρ, Φρανσίσκο Ροντρίγκες, Ράφα Μάρκες (46' Σαλσίδο), Έκτορ Μορένο, Γκουαρδάδο (50' Λαγιούν), Πένια (46' Βάσκες), Έκτορ Ερερα, Λουίς Μόντες (41' Φαμπιάν), Περάλτα (67' Χαβιέρ Ερνάντες), Ζιοβάνι ντος Σάντος (80' Ραούλ Χιμένες).
ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Μπενκέρα, Παρέδες, Γκουάγκουα, Εράσο (64' Ατσιλιέρ), Βάλτερ Αγιοβί, Σεγούντο Καστίγιο (41' Γκρουέσο), Έντισον Μέντες, Ρόχας, Χέφερσον Μοντέρο, Χάιμε Αγιοβί (46' Ένερ Βαλένσια), Φρανσίσκο Μαρτίνες (72' Καϊσέδο).

Τα σημερινά αποτελέσματα:

Νορβηγία - Ρωσία 1-1 (77' Κόνραντσεν / 3' Σατόβ)
Κροατία - Μάλι 2-1 (15' και 63' Πέρισιτς / 79' Σεΐκ Ντιαρά)
Αλγερία - Αρμενία 3-1 (13' Μπελκαλέμ, 22' Γκιλάς, 41' Σλιμανί / 46' Γιουσπασιάν)
Πορτογαλία - Ελλάδα 0-0
Ολλανδία - Γκάνα 1-0 (5' Φαν Πέρσι)
Ιταλία - Ιρλανδία 0-0
Μεξικό - Εκουαδόρ 3-1 (33' Λουίς Μόντες, 69' Φαμπιάν, 76' αυτ. Μπανγκέρα / 80' Γκουάγκουα)

Κολομβία-Σενεγάλη 2-2

Η Κολομβία προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την Σενεγάλη, αν και έπαιζε και με παίκτη περισσότερο για 25 λεπτά (video)
Η πρώτη αντίπαλος της Ελλάδας στο Μουντιάλ 2014, η Κολομβία, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Σενεγάλη σε διεθνές φιλικό στο Μπουένος Άιρες, αν και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.
Στο 11' άνοιξε το σκορ από κοντά ο επιθετικός της Ρίβερ Πλέιτ, Τεόφιλο Γκουτιέρες, ενώ το 2-0 έκανε με εξαιρετικό σουτ αυτός της Σεβίλλης, Κάρλος Μπάκα, στο 45'.
Ο 43άχρονος Κολομβιανός τερματοφύλακας, Φαρίντ Μονδραγόν, έχει ευθύνη στο γκολ με το οποίο μείωσε στο 47'ο Μουσά Κονατέ, ενώ στο 52΄ο Σεΐκ Ν'Ντοΐ ισοφάρισε σε 2-2 με τρομερό μακρινό σουτ!
Οι Σενεγαλέζοι έπαιζαν από το 67' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σεκ, αλλά τελικά δεν ηττήθηκαν.