Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου 2010

Ολυμπιακός - Μπάμπεργκ 86-69 (VIDEO)

Ολυμπιακός - Μπάμπεργκ 86-69

Ο Ολυμπιακός πήρε εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο στη Γερμανία, νικώντας εύκολα την Μπάμπεργκ με 86-69 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Β' Ομίλου της Euroleague. Δείτε το βίντεο από την αναμέτρηση.
Πλέον, οι ερυθρόλευκοι απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε εκτός έδρας από τη Μάλαγα με 75-71.
Ο Θοδωρής Παπαλουκάς ήταν έξοχος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 10 πόντους με 5/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού οι Βασίλης Σπανούλης και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, οι οποίοι είχαν από 16 πόντους έκαστος. Νταμπλ-νταμπλ από τον Μπουρούση, που πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ εκπληκτικός ήταν και ο Παπανικολάου, με 12 πόντους και 3 τρίποντα στο ενεργητικό του.

Αυτή ήταν η 19η συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Μουδιασμένο ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με την κλασική του για φέτος πεντάδα με τους Μίλος Τεόντοσιτς, Βασίλη Σπανούλη, Κώστα Παπανικολάου, Ματ Νίλσεν και Ράσο Νεστέροβιτς.  Η πρώτη επίθεση στο ματς ήταν για την Μπάμπεργκ, με τον Γκόλντσμπερι να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Ο Πλάις στη συνέχεα σε ωραία συνεργασία με τον Γκαβέλ έκανε το σκορ 5-1, αλλά στη συνέχεια ο «Red-Bill» με διείσδυση μείωσε στο καλάθι (5-3), με τον Έλληνα γκαρντ να έχει ευστοχήσει προηγουμένως σε βολή. O Aυστραλός φόργουορντ των Πειραιωτών αστόχησε δύο προσπάθειες για τρίποντο, αλλά στη συνέχεια δέχτηκε μία υπέροχη ασίστ από τον Τεόντοσιτς, την οποία την μετέτρεψε σε καλάθι, αλλά ο Γκαβέλ κράτησε την διαφορά στο +4 (5-9).

O Oλυμπιακός στη συνέχεια κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, ο Σπανούλης διάβασε ωραία την άμυνα της Μπάμπεργκ και την διέσπασε με μία αφοπλιστική ασίστ στον Νεστέροβιτς, αλλά ο Πλάις στην αμέσως επόμενη επίθεση με τρίποντο έφερε την διαφορά για τους Γερμανούς στο +5 (7-12), με το πρώτο πεντάλεπτο στο ματς να ανήκει αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους. O Τέρι με τζαμπ σουτ έκανε το σκορ 14-9, αλλά ευτυχώς για τους ερυθρόλευκους ο Κέσελ, ο οποίος είχε μπει στην θέση του Παπανικολάου, ήταν «ζεστός», καθώς σημείωσε δύο σερί τρίποντα, μειώνοντας το σκορ σε 14-16.

Ο Σπανούλης έκανε στη συνέχεια δύο λάθη, στην προσπάθεια του να προσφέρει θέαμα, ενώ παράλληλα στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου δεν παρακολουθήσαμε ωραίο μπάσκετ, καθώς το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, οι παίκτες του Ίβκοβιτς ήταν εκτός κλίματος, ενώ παράλληλα οι ερυθρόλευκοι παρουσίαζαν αδυναμίες τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο «Red-Bill» στη συνέχεια με δύο ελεύθερες βολές έφερε το σκορ στα ίσα, ενώ στην τελευταία επίθεση της περιόδου ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε σε σουτ, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18 και τον Ίβκοβιτς να μην είναι καθόλου ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του.

Οι 30 πόντοι και το σόου του Παπαλουκά

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός, καθώς μπήκε στο παρκέ «μεταμορφωμένος» προς το καλύτερο. Ο Μαυροκεφαλίδης, αποφασισμένος, με ωραία προσπάθεια, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι για τους Πειραιώτες (20-18), ενώ στη συνέχεια ο Παπαλουκάς με καλάθι κοντά στην ρακέτα έκανε το σκορ 22-18. To ερυθρόλευκο «ξέσπασμα» συνεχίστηκε με καλάθι-φάουλ (αστόχησε σε βολή) του Μπουρούση (24-18), με τους γηπεδούχους να έχουν κάνει  ένα σερί  10-0 (14-18) σε εκείνο το σημείο στο παιχνίδι. Η Μπάμπεργκ βρήκε δρόμο για το καλάθι μετά από αρκετή ώρα με βολή του Χάινς, αλλά ο εξαιρετικός Μαυροκεφαλίδης με σουτ από μέση απόσταση έκανε το σκορ 26-19 στο 13’.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα προσωπικό ξέσπασμα από τον αρχηγό των ερυθρολεύκων, καθώς με δύο υπέροχες προσπάθειες, πρώτα με μία ταχύτατη-ασύλληπτη- διείσδυση και ύστερα με κλέψιμο και ωραίο μπάσιμο στον αιφνιδιασμό, ο Παπαλουκάς έκανε το σκορ 32-25 για τον Ολυμπιακό, θυμίζοντας τον παλιό-καλό «Τεό». Ο Γιάκομπσεν μείωσε στη συνέχεια, αλλά ο Μπουρούσης με ωραίο προσπάθεια πέτυχε γκολ-φάουλ, ευστοχώντας, όμως, αυτή την φορά στην βολή, ενώ στη συνέχεια ο Μαυροκεφαλίδης έφερε την διαφορά στο +11 για τους Πειραιώτες (39-28) στο 18΄. Ο Θοδωρής συνέχισε να εντυπωσιάζει με τα αυτοκρατορικά του ντράιβ, στα οποία οι Γερμανοί δεν έβρισκαν αντίδοτο, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης συνέχιζε να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση (43-32). Ο Ρόμπερτς πέτυχε το τελευταίο καλάθι της Μπάμπεργκ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν δύο βολές από τον Νεστέροβιτς. Χάι-λάιτ στο πρώτο μέρος, το κλέψιμο στα τελευταία δευτερόλεπτα του Παπανικολάου, με τον Έλληνα φόργουορντ να σουτάρει από τα 8 μέτρα και να ευστοχεί σε ένα «buzzer beater» τρίποντο, με τον με τον κόσμο να τον αποθεώνει και το σκορ του ημιχρόνου να γίνεται 48-34. Στο +14 έφτασε ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο, αποκτώντας την μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο, με τους Πειραιώτες να σημειώνουν 30 (!) πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Συντήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος

Στο δεύτερο ημίχρονο η πεντάδα του Ολυμπιακού είχε τρία γκαρντ, με τους Παπαλουκά, Σπανούλη, Γκόρντον, Μαυροκεφαλίδη και Νεστέροβιτς, με τον «Red-Bill» να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι στην επανάληψη με τζαμπ σουτ από την γωνία, ενώ στη συνέχεια ο Μαυροκεφαλίδης αύξησε την διαφορά στο +18 (52-34), με τον προπονητή της Μπάμπεργκ να παίρνει τάιμ-άουτ, καθώς έβλεπε την ομάδα του να παραδίνεται στις άγριες διαθέσεις των ερυθρολεύκων. Το 9-0 σερί των Πειραιωτών διακόπηκε από το καλάθι του Χάινς, αλλά ο Λουκάς ήταν ασταμάτητος στην επίθεση (54-36). Ο Χάινς στα επόμενα λεπτά ήταν ο παίκτης που κυρίως πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση για την Μπάμπεργκ, βρίσκοντας τον δρόμο προς το καλάθι με 6 σερί πόντους (56-42), αλλά στο σερί αυτό έδωσε τέλος ο Γκόρντον  για τους γηπεδούχους ανεβάζοντας την διαφορά στο +16 (58-42) στο 25’.

O Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο χαλάρωσε στην άμυνα, ενώ παράλληλα έκανε λάθη στην επίθεση τα οποία έδωσαν δικαίωμα στην Μπάμπεργκ να τα εκμεταλλευτεί με τρίποντο από τον Γκαβέλ και μπάσιμο του Γκαβέλ, με τους Γερμανούς να ρίχνουν την διαφορά στο +11 (58-47) στο 27’ και τον  Ίβκοβιτς να βάζει τις φωνές από τον πάγκο με σκοπό να αφυπνίσει τους παίκτες του. Οι ερυθρόλευκοι, αμέσως, παρουσίασαν μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα, ο Μπουρούσης στην επίθεση κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές που δοκίμασε (59-47), ενώ στη συνέχεια ο Νίλσεν από την γραμμή της φιλανθρωπίας  ήταν απόλυτα εύστοχος (61-47), φέρνοντας την διαφορά στο +14.

Στο 29’ οι Πειραιώτες έφυγαν τρεις φορές στον αιφνιδιασμό, στον πρώτο ο Μπουρούσης ευστόχησε, στον επόμενο ο Παπανικολάου αστόχησε, καθώς δεν άφησε με ωραίο τρόπο την μπάλα στο καλάθι. Στη συνέχεια ο Έλληνας φόργουορντ πήρε το φάουλ, αλλά έβαλε, μόνο, τη μία βολή, κάνοντας το σκορ 66-48, φέρνοντας την διαφορά ξανά στο +18, αλλά η Μπάμπεργκ μείωσε σε 66-51, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο, ο Χάινς με κάρφωμα μείωσε ακόμη περισσότερο την διαφορά στο ματς (66-53), αλλά ο Ολυμπιακός απάνησε άμεσα, πρώτα με καλάθι του Μπουρούση και μετά με τρίποντο του Παπανικολάου από την γωνία, ύστερα από υπέροχη ασίστ του Τεόντοσιτς, με τους ερυθρόλευους να φλερτάρουν συνεχώς με το +20, αλλά η διαφορά έφτασε για 3η φορά το +18 (71-53). Ο Γιάκομπσεν με τρίποντο απάντησε για τους Γερμανούς, αλλά με τον ίδιο τρόπο «μίλησε» στο παρκέ και ο Τεόντοσιτς, καθώς σημείωσε τους πρώτους του πόντους σε εκείνο το σημείο στο παιχνίδι, με σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα (74-56). Η Μπάμπεργκ έκανε ένα μικρό σερί 4-0 με τον Πλέις, αλλά ο Παπανικολάου ευστόχησε στο τρίτο του (3/4) τρίποντο στο ματς, κάνοντας το σκορ 77-60 στο 35’.Ο «Παπ» πρόσφερε ένα ακόμη χάι-λάιτ, όταν κάρφωσε με εντυπωσιακό άλμα στον αιφνιδιασμό, μετά από ασίστ του Νεστέροβιτς. Μπουρούσης και Μαυροκεφαλίδης πέτυχαν τα τελευταία καλάθια του Ολυμπιακού, με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 86-69 (+17) για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι σημείωσαν την 5η τους νίκη στους ομίλους σε 7 αγώνες, διατηρώντας το αήττητο στο ΣΕΦ.

Διαιτητές: Τσέρεμπουκ (Ιταλία), Ζάστσουκ (Ουκρανία), Μάριτσιτς (Σερβία).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 48-34, 66-51, 86-69.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 4, Σπανούλης 16 (1), Μπουρούσης 12, Κέσελ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 16, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 12 (3), Τεόντοσιτς 3 (1), Γκόρντον 2.

Μπάμπεργκ (Κρις Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 6, Τέρι 2, Σούπουτ 2, Τάντα, Πλάις 16 (2), Ρόμπερτς 13, Τζέικομπσεν 9 (2), Γκαβέλ 6, Χάινς 15.